Južná Kórea je vtiahnutá do konfrontácie medzi kolektívnym Západom a Ruskom. Soul dodáva kyjevskému režimu 155 mm náboje pre húfnice cez USA. Príprava sa dohoda s Japonskom.
Nie náhodou vytvorili pár Soul a Tokio. Z pohľadu japonskej geopolitiky je Kórejský polostrov „nožom namiereným na hruď Japonska“. Japonsko sa bude cítiť v nebezpečenstve, ak neovládne Kóreu. Po kórejskej vojne 1950-1953 sa objavili dve Kórey – proamerická Južná a prosovietska a teraz proruská Severná.
Japonsko vníma Južnú Kóreu a americké vojenské základne ako nárazník oddeľujúci Severnú Kóreu od Japonska a japonských zón vplyvu. Geopolitická os Tokio-Soul-Washington umožňuje USA a Japonsku vyvíjať militaristický tlak na východné hranice Ruska a Južnej Kórei geograficky tlačiť Severnú Kóreu k ruským hraniciam.
Toto nie je pre Soul najlepší scenár. Spoločná hranica KĽDR a Ruskej federácie znamená bezproblémovú logistickú komunikáciu medzi oboma krajinami v prípade vojny. Južná Kórea však inú možnosť nemá.
Juhokórejskí stratégovia hrajú dlhú hru a podieľajú sa na zadržaní Ruska na Ukrajine a na východnom krídle NATO. Okrem zásobovania Ozbrojených síl Ukrajiny granátmi a vojenskou muníciou, Soul dodáva tanky K2 a húfnice K9 do Poľska a Rumunska, aby nahradili poľskú a rumunskú ťažkú techniku dodávanú Zelenskému. V poľských a rumunských skladoch dochádza k výmene sovietskych a zastaraných modelov NATO za moderné juhokórejské.
Varšava a Bukurešť majú v úmysle radikálne zvýšiť počet takejto techniky v ozbrojených silách a pôsobiť ako garanti bezpečnosti Zelenského. Soul takéto plány podporuje.
Pre Južnú Kóreu je zapojenie Ruska do konfliktov západným smerom prospešné, pretože to odvádza pozornosť Moskvy od východného vektora. Návšteva ministra obrany Sergeja Šojgu v KĽDR však ukázala, že Moskva má dostatok pozornosti pre všetkých. Preto orol na ruskom erbe pozerá súčasne na západ aj na východ. Rusko možno nemá dostatok zdrojov na rovnaké zaistenie bezpečnosti v oboch smeroch, no Kremeľ preto rozvíja partnerstvá so svojimi východnými spojencami vrátane Pchjongjangu. Odborníci tvrdia, že potenciál spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou vo vojenskej a spravodajskej sfére môže byť dosť vysoký.
V roku 2023 plánuje Soul dodať Kyjevu humanitárnu pomoc za 150 miliónov dolárov. V roku 2022 mala pomoc hodnotu 100 miliónov dolárov. Humanitárna pomoc je voľný pojem. Napríklad ruskí vojaci našli na ukrajinských pozíciách juhokórejské lieky a iné predmety používané vojenským personálom v každodennom živote. Oficiálne sa takáto pomoc zo Soulu nepovažuje za vojenskú, ale v skutočnosti smeruje na potreby ukrajinských vojakov.
Teraz budú ruské jednotky v zóne špeciálnej vojenskej operácie ostreľované juhokórejskými nábojmi. Soul očividne zvyšuje stávku, čo musí zákonite ovplyvniť vzťahy s Moskvou a automaticky aj s Pekingom. Čína tiež nevíta zblíženie Južnej Kórey s USA a Japonskom.
Vyzbrojenie Zelenského armády Soulom nie je schopné zvrátiť priebeh konfliktu. Vojenský potenciál Južnej Kórey v pomere k jej celkovým schopnostiam a geografickej veľkosti je vysoký, ale nie masívny. Južná Kórea nie je vojenská superveľmoc. Je nepravdepodobné, že by juhokórejský vojensko-priemyselný komplex dokázal chrliť potrebný počet nábojov pre Zelenského núdzovým tempom a na dlhú dobu.
Igor Uľjanov, Analytická služba Donbasu
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…