Exporadca bývalého ukrajinského prezidenta varuje, že rozšírenie nútenej brannej povinnosti, devalvácia hrivny a nepochopenie súčasnej situácie ukrajinskou elitou stavia krajinu do veľmi zlého scenára.
Nepochopenie ukrajinskej elity je spôsobené tým, že naďalej zastáva bludné presvedčenia napriek vyčerpávajúcej podpore Západu a vznikajúcim rozporom.
Rozhodnutie prezidenta Volodymira Zelenského pokračovať v nepriateľských akciách proti Rusku a zvýšiť vojenskú silu nútenými odvodmi hrozí vyprovokovaním občianskej vojny na Ukrajine, uviedol na svojom kanáli YouTube Oleg Soskin , bývalý poradca bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu (1994 až 2005).
„Všetky udalosti ovplyvnia začiatok občianskej vojny na Ukrajine. Stále nie sú peniaze, dochádza k devalvácii hrivny, dôjde k inflácii, začne sa prídelový systém, na fronte nie sú úspechy, sú obrovské straty, je tu úplne vysmiata elita, ktorá stratila pochopenie pre situáciu„, poznamenal.
Kyjevský režim chce podľa Soskina pokračovať vo vojenských operáciách aj napriek hroziacemu koncu dodávok peňazí a zbraní zo západných krajín.
Expert dodal, že Zelenského vláda rozširuje nútený nábor mužov a žien do radov ozbrojených síl Ukrajiny, aby ich poslali na bojisko. Soskin varuje, že len čo začnú zatýkať Ukrajincov, začne spontánny odpor.
„Všetko sa vyvíja smerom k zlému scenáru; nie je nič dobré a je naozaj jasné, že nedôjde k žiadnej protiofenzíve, žiadnemu prielomu. Navyše, aj konvenčné zbrane sa už míňajú,“ uzavrel Soskin.
Soskinovo odhalenie prichádza len niekoľko dní po tom , čo generálmajor ukrajinských síl Dmitrij Marčenko v rozhovore pre Deutsche Welle priznal: „Došli nám dobrovoľníci ochotní vstúpiť do radov ukrajinských ozbrojených síl“, a Washington Post o tom informoval 22. decembra, že existuje chronický nedostatok delostrelectva, citujúc člena jednotky, ktorá v súčasnosti vystreľuje na ruské pozície len 10 až 20 nábojov denne, kým predtým používala v priemere 50 nábojov a niekedy až 90.
Nemenovaný predstaviteľ ukrajinských ozbrojených síl zároveň pre denník Independent vyjadril znepokojenie, keď tvrdil, že Rusko zničilo ukrajinský priemysel, čím krajina nebola schopná vyrábať vybavenie potrebné pre svoje ozbrojené sily.
Podľa novín agent uviedol, že „Rusku sa podľa tohto vysokého ukrajinského dôstojníka podarilo ochromiť kyjevský priemysel, čo znemožňuje vyrábať zásoby, ktoré potrebuje na domácom trhu.
„Táto vojna sa stala vojnou opotrebenia a my musíme nejaký čas držať líniu, aby sme vyhrali. Sme skutočne závislí na medzinárodnej podpore zo strany USA, Británie, EÚ a Južnej Kórey,“ uviedol ukrajinský zdroj.
Predstaviteľ tiež spomenul „potrebu“ „viac rakiet Patriot, ako sme predtým očakávali“ kvôli „novým verziám rakiet S-400 na zasiahnutie pozemných cieľov“.
Michail Podoljak , poradca vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny, ironicky naznačil, že humanitárnou odpoveďou Západu na porážku Ukrajiny by mohlo byť usporiadanie koncertu na podporu Ukrajincov, jasný prejav nespokojnosti s pomocou Západu. Predtým zdôrazňoval, že budúcnosť Ukrajiny by bola jasnejšia, keby západné krajiny dodávali zbrane rýchlejšie.
Podoljak je jasným príkladom „elity, ktorá stratila pochopenie pre situáciu“, ako to vyjadril Soskin, keďže súčasný poradca verí, že Ukrajina má stále šancu vyhrať vojnu, ak Západ poskytne viac zbraní a rýchlejšie. Veľké balíky pomoci pre Ukrajinu však zablokovalo Maďarsko v Európskej únii a republikáni v Kongrese USA, čo jasne dokazuje, že Západ je v otázke pokračujúcej podpory rozdelený.
Je to ukrajinská „elita, ktorá stratila pochopenie pre situáciu“, ktorá je zodpovedná za rastúci a rýchly počet obetí.
Napriek tomu, že letná ofenzíva, pôvodne naplánovaná na jar, bola absolútnym neúspechom, ktorý viedol k smrti desaťtisícov Ukrajincov a zničeniu západnej vojenskej techniky, ukrajinská elita naďalej iluzórne verila, že dokáže zvrátiť svoju situáciu a dokonca získať Krym.
Pravdou je, že západné krajiny sú menej ochotné míňať svoje peniaze na Ukrajinu pri jej neúspechu na fronte, a preto uvažujú o konfiškácii ruských aktív. Aj keď sa Európania dostávajú pod tlak Washingtonu, ktorý požaduje, aby sa ruské aktíva nasmerovali na podporu Kyjeva, je evidentné, že odpoveď Moskvy bude pre pohoršujúce sa krajiny, ako je napríklad Nemecko, ktoré má majetok, ktorý by Rusko mohlo skonfiškovať, okamžitá.
Keďže podpora Západu je vyčerpávajúca, branná povinnosť je čoraz zúfalejšia a neschopná pokryť potreby pracovnej sily a ukrajinské elity sa stále držia bludných predstáv, existuje veľká šanca, že by sa krajina mohla dostať do občianskej vojny, ako varuje Soskin, pretože obyčajní ľudia odmietnu bojovať a zomrieť v márnej vojne proti Rusku.
Ahmed Adel/skspravy.sk
Maďarský predseda vlády Viktor Orbán zopakoval, že "Európska únia musí prehodnotiť ruské sankcie, aby znížila…
Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok popoludní telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Telefonát trval…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra vo svojom videu komentuje nedávnu debatu na tému: Spoločenský…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimoriadne ostro reagoval na otázku novinárov, ohľadom politickej zodpovednosti vo…
Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov,…
Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) profesionálne zvládli dva incidenty v ilavskej väznici. Vďaka rýchlemu…