Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Marcela Kosová vo svojom článku poukazuje na vnucovanie názoru verejnosti, že Maroš Žilinka nadužíva paragraf 363 Trestného poriadku, aby zbavil negatívnymi pokynmi zločincov obvinenia, ktorí si nezaslúžia ani len prezumpciu neviny, alebo ich dokonca oslobodzoval.
Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris žiadajú koaličných poslancov, aby neblokovali zmeny v paragrafe 363 Trestného poriadku (TP). Výzvu takmer s 25.000 podpismi doručili v utorok doobeda Národnej rade SR.
„Poslanci, ktorí v parlamente hlasovali proti jednému návrhu a pri druhom zvolili obštrukciu, ignorujú nielen vlastný sľub z programového vyhlásenia vlády, ale aj názor 25.000 občanov, ktorí podpísali našu výzvu,“ uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Ak sa menšinová vláda chce naďalej nazývať protikorupčnou, teraz má podľa nej šancu presvedčiť o tom verejnosť.
„Súčasné znenie paragrafu 363 TP dáva generálnemu prokurátorovi príliš širokú a silnú právomoc zasiahnuť do akéhokoľvek trestného stíhania ešte pred tým, ako sa dostane na súd,“upozornila výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. Dôvodom na zrušenie právoplatného rozhodnutia generálneho prokurátora by podľa nich malo byť iba „podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci“.
Poslancov žiadajú, aby splnili sľub z vládneho programu o zmene paragrafu 363 TP, posunuli návrh do druhého čítania a umožnili diskutovať o ňom na pôde Národnej rady SR.
V súčasnosti má generálny prokurátor právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Voči tomuto rozhodnutiu nie je možný opravný prostriedok.
Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Marcela Kosová vo svojom článku poukazuje na vnucovanie názoru verejnosti, že Maroš Žilinka nadužíva paragraf 363 Trestného poriadku, aby zbavil negatívnymi pokynmi zločincov obvinenia, ktorí si nezaslúžia ani len prezumpciu neviny, alebo ich dokonca oslobodzoval:
Via iuris a Nadácia Zastavme korupciu uvádza, že paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby „zločinci unikali súdom“. Vážené nadácie, môžem Vás potešiť. Neslúži. Takže podpisovku môžete zrušiť. Ale keďže patrím medzi tých odborníkov a odborníčky, ktorí tvrdia niečo iné ako Vy, len tak mi veriť nebudete. Z princípu. Takže Vám uvediem exaktné dôkazy.
Mimovládky uvádzajú, že § 363 Trestného poriadku je tu s nami už dlhé roky, no preslávil ho až aktuálny generálny prokurátor. Maroš Žilinka vraj spravil z § 363 popkultúrny fenomén.
Ďalej oznamujú verejnosti, „kde vidia odborníci a odborníčky problém“. Dočítate sa, že tieto ženy a muži dospeli k záveru, že § 363 je výnimočný opravný prostriedok, ktorým generálny prokurátor môže zrušiť právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní v prípade, ak bol porušený zákon. Výborne. Presne toto hovorí Trestný poriadok. Teda skoro. Nejde o výnimočný, ale o mimoriadny opravný prostriedok. A nie „môže zrušiť“, zákon hovorí, že „zruší“. Zatiaľ sme dajme tomu v zhode.
Ďalej píšu: V súčasnosti však generálny prokurátor paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov. Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil. Generálny prokurátor to však nepriamo cez 363 robí. Najvyšší súd zároveň vo svojom prelomovom rozhodnutí konštatoval, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov“. Tu už vôbec nie.
Podľa mimovládok, „Voľný výklad generálneho prokurátora o tom, ako môže paragraf 363 používať, už pomohol viacerým vplyvným osobám, ktoré boli obvinené zo závažných trestných činov. Medzi “vyslobodenými” sú Slavomír Haščák, Peter Brhel, Peter Kažimír, Zoroslav Kollár, Vladimír Pčolinský, Štefan Žiga, či Zuzana Plačková. Generálna prokuratúra pri nich dostatočne a zrozumiteľne nevysvetlila, prečo sa rozhodla práve v ich prípade použiť taký výnimočný prostriedok.“A tu sme vážené nadácie už v iných vesmíroch.
Nadácie uzatvárajú, že „Zároveň by však mali byť prijaté ďalšie záruky, ktoré obmedzia priestor na zneužitie tohto inštitútu, a to tak, že z preskúmavania generálneho prokurátora by mali byť vylúčené tie rozhodnutia, o ktorých už rozhodoval súd (napr. o väzbe). Uznesenie podľa § 363 TP by malo byť preskúmateľné súdom.“
Na stránke je aj citácia Laury Kövesi, že generálny prokurátor by nemal mať vo svojich rukách všetku moc. Súhlasím, veď ani nemá.
Zdroj: cas.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…