Chcú si určovať pracovné podmienky a zamestnávateľovi dávajú ultimáta ako poslední výpalníci. Skupina vzbúrených zamestnancov súkromnej televízie Markíza na čele s moderátorom Michalom Kovačičom predložila manažmentu svoje ďalšie požiadavky, pri nesplnení ktorých avizujú ostrý štrajk.
Vedenie televízie Markíza vo štvrtok oznámilo, že nevyhovie ich predchádzajúcemu vydieraniu, keď okrem určovania si vlastných pracovných a dramaturgických podmienok žiadali aj návrat diskusnej relácie Na telo s Michalom Kovačičom, ktorá bola zrušená po tom, ako tento moderátor zneužil televízne vysielanie a v priamom prenose riešil vlastné pracovné problémy a vybavoval si osobné účty s vedením spravodajstva Markízy, ktoré navyše obvinil z cenzúry a orbanizácie.
Časť zamestnancov TV Markíza vstúpila vo štvrtok do štrajkovej pohotovosti. Informujú o tom na sociálnej sieti. Vysvetľujú, že ich krok je reakciou na to, že vedenie televízie nenaplnilo ich požiadavku písomne deklarovať pokračovanie diskusnej relácie Na telo s rovnakým moderátorom i slobodnou dramaturgiou. Manažmentu predložili ďalšie požiadavky, pri nesplnení ktorých avizujú ostrý štrajk.
Vo štvrtkovom vyhlásení konštatujú zásahy do spravodajstva i politických diskusií. „Pracovné podmienky zamestnancov a spolupracovníkov spravodajstva sú neuspokojivé, predovšetkým z dôvodu významných prekážok riadneho a nestranného výkonu práce redaktorov,“ uvádzajú.
Manažment žiadajú, aby sa do piatich dní písomne zaviazal, že k týmto zásahom dochádzať nebude. Rovnako žiadajú vedenie, aby verejne deklarovalo, že spravodajstvo a politické diskusie bude televízia vysielať „slobodne, objektívne a nestranne, bez ohľadu na to, či sa v ňom vládna moc ukáže v pozitívnom, alebo negatívnom svetle“.
Redaktori chcú ďalej od vedenia záväzok, že budú môcť klásť aj kritické otázky. „Je novinárskou povinnosťou klásť aj otázky, ktoré respondentom nie sú príjemné, lebo smerujú na ich politické rozhodnutia, motivácie a väzby. Ak respondent pred odpoveďou uteká alebo na novinára útočí, máme povinnosť pravdivo o takýchto reakciách informovať.“
Treťou požiadavkou je, že v spravodajstve nebude dochádzať k neštandardným a mimoriadnym zásahom do obsahu už schválených reportáží pripravených na odvysielanie.
Zamestnanci vo svojich požiadavkách odkazujú na interné dokumenty zamestnávateľa, z ktorých vychádzali.
Pod požiadavkami sú za štrajkový výbor podpísaní redaktor Adel Ghannam a moderátori Michal Kovačič a Viktor Vincze.
Upozorňujú, že sú ochotní zotrvať a stupňovať svoj tlak. „Ak vedenie nesplní naše požiadavky, sme pripravení prvýkrát v histórii tejto spoločnosti vstúpiť do ostrého štrajku,“ vyhlásili.
Podľa informácií Denníka N sa v televízii objavili esbéeskári, ktorí začali strážiť vchody do štúdií a réžie, odkiaľ by bolo možné narušiť živé vysielanie a odvysielať niečo neplánované.
Vedenie televízie Markíza vo štvrtok oznámilo, že nevyhovie pondelkovej (27. 5.) výzve skupiny svojich zamestnancov požadujúcich návrat diskusnej relácie Na telo s Michalom Kovačičom a zachovanie jej slobodnej dramaturgie.
„TV Markíza ako súkromná stanica plne rešpektujúca zákonom stanovujúce pravidlá televízneho vysielania i nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva v žiadnom prípade nemôže a ani nemieni ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ uviedol vo štvrtok manažment televízie.
Moderátor týždeň po atentáte na premiéra Roberta Fica obvinil nadriadených z cenzúry a orbanizácie televízie. Úroveň svojej diskusnej relácie vyzdvihoval tvrdením, že získala tento týždeň novinársku cenu udelenú Sorosovou nadáciou.
Formu i obsah vystúpenia moderátora, ktorý v nedeľňajšej (26. 5.) relácii hovoril o snahách zasahovať a cenzurovať spravodajstvo i politické diskusie Markízy, označilo vedenie televízie nielen za porušenie zákona o mediálnych službách i etického kódexu novinára, ale aj poškodenie dobrej povesti média. „V kontexte týchto faktov považujeme zverejnené požiadavky zamestnancov za absolútne nepochopenie situácie,“ uviedla TV Markíza k obsahu prvej výzvy. Počas letného obdobia chce hľadať nový formát relácie, ktorá bude platformou pre korektnú politickú diskusiu.
„Moderátor využil vysielací čas na prezentáciu vlastných názorov, ktoré hrubo poškodzujú dobrú povesť vysielateľa, čo je v rozpore s elementárnymi žurnalistickými postupmi a etickými pravidlami novinárskej činnosti. Vysielanie nie je a nemôže byť platformou na prezentáciu osobných pocitov novinárov a riešenie vnútorných rozhodnutí vysielateľa o vlastnej programovej štruktúre. To, že novinár s rozhodnutím vysielateľa a svojho zamestnávateľa nesúhlasí, neznamená, že mu vzniká právo takýmto spôsobom zneužívať televízne vysielanie,“ priblížil generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík.
Za moderátora i výzvu zamestnancov sa postavili aj viaceré opozičné strany, v otvorenom liste vlastníkom televízie sa k nim pridali aj viaceré známe české osobnosti.
Zdroj: trend.sk / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…