Denník Sme na svojom webe slávnostne informoval, že investičná skupina Penta predala svoj menšinový 34-percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press. NOVÝ investor, ktorý podiel kúpil, je Media Development Investment Fund (MDIF) z New Yorku
Ďalšími investormi sú podľa Sme manažéri spoločnosti Alexej Fulmek, Peter Mačinga a bývalý vlastník spoločnosti Azet.sk a spravodajského portálu aktuality.sk Marek Václavík, ktorí kupujú zvyšných 5,5 percenta akcií.
Šéf vydavateľstva Petit Press Fulmek vyhlásil, že považuje zmenu akcionárskej štruktúry za dôležitú správu.
„Za 28 rokov sme mali vo vydavateľstve viacero rôznych minoritných akcionárov, po čase sa nám však zakaždým s PSIS podarilo upraviť akcionársku štruktúru a to sme dosiahli aj teraz, po dlhých a náročných rokovaniach s Pentou,“ povedal Fulmek a dodal, že oceňuje, že novým akcionárom bude MDIF, pretože vraj hlavným cieľom MDIF vždy bola „obrana nezávislosti a slobody nezávislých médií.“
Zo správ z médií sa dozvedáme, že NOVÝ investor MDIF je napojený na Georga Sorosa. Fico a Blaha zvolávajú pobúrene tlačovku, Miroslav Beblavý je, naopak, šťastím celý bez seba.
Ale ako pravdivá je táto informácia? Nuž, táto informácia je pravdivá len sčasti, a to pže organizácia MDIF je naozaj prepojená na Georga Sorosa.
Čo nie je pravdou, je informácia, že sa jedná o investora NOVÉHO. Nie, MDIF nielen že nie je nový investor, ale je to investor dávny, dokonca investor prvý, a to aj z druhej strany. Denník SME bol totiž aj pre MDIF prvou investíciou.
MDIF založili v roku 1995 Saša Vučinić a Stuart Auerbach, ktorý bol vtedy redaktor novín Washington Post. Podľa organizácie počiatočné financovanie vo výške 500000 dolárov poskytol v roku 1995 nik iný ako George Soros.
Organizácia bola na začiatku nazývaná Media Development Loan Fund (MDLF), čo znamená „pôžičkový fond pre rozvoj médií“ a bola pôvodne založená na „podporu mediálnych spoločností v Európe pri prechode z komunistických systémov na voľné trhy“. Neskôr sa však rozšírila a začala poskytovať financovanie mediálnym podnikom po celom svete.
Vučinić pôsobil vo funkcii výkonného riaditeľa a výkonného riaditeľa MDLF do 31. marca 2011 , keď odstúpil z funkcie a jeho nástupcom sa stal Harlan Mandel. V roku 2013 sa Media Development Loan Fund zmenilo na Media Development Investment Fund MDIF čo v preklade znamená „Investičný fond pre rozvoj médií“.
To sú teda oficiálne údaje na stránkach wikipédie. Na webových stránkach MDIF sa však dozvedáme podrobnosti, ktoré mnohých možno prekvapia. Majú totiž korene na Slovensku.
V článku nazvanom Big Bang Theory of MDIF (v preklade „Teória Veľkého tresku MDIF“) od zakladateľa Saša Vučinića sa dozvedáme:
„Zakopaná do hĺbky inštitucionálnej pamäte každej organizácie môže byť vždy objavená zakladajúca legenda – cenný príbeh vysvetľujúci „Veľký tresk“ organizácie. V tejto súvislosti bola MDLF požehnaná nádherným Veľkým treskom:
Na dvoch stretnutiach, ktoré sa konali v priebehu deviatich mesiacov, George Soros odmietol financovať projekt s krycím názvom „mediálna banka“. Na konci tretieho takého stretnutia, v krásne slnečné ráno 1. mája 1995, na lavičke v jedinom parku malého provinčného mesta Prešov na Slovensku nakoniec súhlasil s tým, že zariskuje (viac na svoju povesť) než do jeho finančných prostriedkov).
„Nebude to fungovať,“ povedal mi, „ale podám ti lano, aby si sa zavesil.“ Moja nadácia investuje prvých 500 000 dolárov na otestovanie tejto myšlienky a uvidíme, čo sa stane.“
Týmito slovami dostalo život to, čo sa neskôr stalo MDLF. Neskôr som zavolal Stuartovi Auerbachovi, dlhoročnému reportérovi Washington Post a môjmu partnerovi o predstavách banky pre vývoj médií: „Houston, máme problém,“ povedal som. „George Soros súhlasil s financovaním projektu za pol milióna. Teraz už niet cesty späť.“ „Teraz, keď podnikáme, musíme ti najskôr kúpiť pruhovaný oblek,“ zreval Stu potešením. „Bez neho nemôžeš byť bankárom.“ Toto je teda príbeh „veľkého tresku“ MDLF. Takto sa celé dobrodružstvo začalo.“
Teda stál George Soros priamo pri vzniku MDIF, dnešného „NOVÉHO“ investora denníka SME, a to na lavičke mestského parku v Prešove. Nie nadarmo Sorosa aj Saša Vučinič volá „muž, bez ktorého by organizácia MDLF (MDIF) nemohla vzniknúť.“
Ale teraz ďalej. Organizácia MDIF, vtedy MDLF, teda vznikla. Ale kto bol úplne prvým zákazníkom, do ktorého investovali?
No práve Denník SME! Áno, Alexej Fulmek sa ani netají tým, že MDIF dala SME v roku 1996 pôžičku na zakúpenie tlačiarní. O čom sa však na Slovensku nepochválil, bolo to, že denník SME bol skutočne prvou investíciou organizácie MDIF, vtedy ešte MDLF.
Na stránkach organizácie MDIF sa ale práve na túto tému nachádza jeden oslavný článok z roku 2013. Článok má názov:
„SME, Slovakia: MDLF’s first loan“ (SME, Slovensko: (Prvá pôžička organizácie MDLF) a napísal ho samotný Fulmek.
Citát z článku:
„Založili sme si vlastnú tlačiareň s pôžičkou od Media Development Loan Fund. Nakoniec nás naše problémy iba posilnili. Boli sme prvým dlžníkom MDLF. S ich pôžičkami sme postavili dve tlačiarne – jednu v Bratislave a druhú v Košiciach. Obe zohrávali kľúčovú úlohu nielen v našej prevádzke, ale aj v ďalších publikáciách. Urobili náš podnik ziskovým a dodnes používame obidva tlačiarenské lisy.“
Tak to teda bolo. MDLF vznikol rozhodnutím Sorosa na lavičke v Prešove. Bez Sorosa by nebolo MDLF neskôr zvané MDIF a bez pomoci MDIF by už dnes denníka SME nebolo. Denník SME bol absolútne prvým dlžníkom MDLF.
Bez denníka SME by pravdepodobne neskočil Mečiar, a Slovensko by nebolo prežraté mainstreamom a mimovládkami ako ementálsky syr.
A bez mainstreamu a mimovládok by pravdepodobne neprehral Fico. Príbeh však pokračuje ďalej, čo prinesie budúcnosť, sa ešte len uvidí.
Každý z nás si ale, pri takomto finančnom pozadí skupiny MDIF, a pri priam pupočnom prepojení na jednej strane s George Sorosom a na druhej strane s denníkom SME, už teraz môže živo predstaviť, ako ďalej bude praxi vyzerať Fulmekom oslavovaná „obrana nezávislosti a slobody nezávislých médií“.
Takže, vitajte doma, priatelia. Ako sa hovorí, stará láska nehrdzavie, tobôž nie tá prvá. Zásnuby boli 1. mája 1995 v Prešove na lavičke v parku. Teraz, po rokoch investor/milenec ukázal svoju pravú tvár, a oženil sa s nevestou konečne už aj oficiálne.
Oblbovanie Slovákov tak môže pokračovať ďalej, prechádza sa len na vyšší level. A prejsť na vyšší level ho žiada samotná doba. Dnes už totiž nestačí štvať len proti Mečiarovi, či proti Ficovi, dnes treba začať štvať proti samotnému Putinovi, a to už je, priatelia, iné kafe.
Andrea Lopatková
zdroj: hlavné správy
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…