K tomu, čo sa v poslednej dobe odohráva medzi Českom a Ruskom, sa postupne začínajú vyjadrovať aj ďalšie štáty. Teraz sa rozhodlo vyjadriť svoju solidaritu tiež Rakúsko, ktoré však zatiaľ neplánuje ruských diplomatov vyhostiť. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na ministra zahraničia Alexandra Schallenberga
Vzájomnými vzťahy medzi Moskvou a Prahou otriasla kauza týkajúca sa výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach, ku ktorému došlo v roku 2014. Táto informácia zahýbala najmä diplomatickými vzťahy a krajiny navzájom začali s vyhosťovaním diplomatov.
A na znak solidarity sa k vyhosteniu ruských diplomatov uchýlili aj niektoré ďalšie štáty. Vo štvrtok tak urobilo Slovensko, ktoré z krajiny vyhostilo troch ruských diplomatov. Podobne sa dnes zachovali aj pobaltské štáty, a síce Litva, Lotyšsko a Estónsko. Tie zo svojho územia odvolali celkom štyroch diplomatických zástupcov Ruska.
Teraz sa k celej veci vyjadril šéf rakúskej diplomacie Schallenberg, ktorý mal našej krajine podľa APA údajne tiež prisľúbiť solidaritu. Vyzerá to však, že výzva na vypovedanie ruských diplomatov z Rakúska zostane nevypočutá. Rakúsky rezort zahraničných vecí totiž na otázku médií uviedol, že je pre neho kľúčové, aby EÚ hovorila jednohlasne.
„Spoločný postup EÚ v tejto otázke sa má preto ako doteraz dohadovať na únijných grémiách a nemá sa oznamovať cez médiá,“ mieni ministerstvo.
Toto stanovisko však zrejme ešte nie je definitívne.
Spomeňme, že Rakúsko už raz nevyhovelo podobnej výzve, a síce v roku 2018, kedy sa rozhodlo neprikročiť k vyhosteniu ruských diplomatov v súvislosti s kauzou Skripal. Vtedy Moskva reakciu Rakúska označila za „zodpovednú„. Za zmienku stojí aj to, že rakúska diplomacia tradične usiluje o dobré vzťahy so Západom aj Východom.
Dňa 17. apríla český premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na mimoriadnom brífingu vlády oznámili, že majú dôvodné podozrenie o zapojení ruských dôstojníkov spravodajskej služby GRU do výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach, ku ktorému došlo v roku 2014. Jedná sa o rovnakých dôstojníkov, ktorí údajne stáli za otravou Sergeja Skripala a jeho dcéry Julii v Salisbury v roku 2018. Motívom útoku na sklad boli podľa médií údajné dodávky zbraní na Ukrajinu alebo opozičným silám v konflikte v Sýrii. Pri výbuchu došlo k veľkým materiálnym škodám a boli zabití dvaja civilisti.
Česká republika a Rusko, ktoré svoju zodpovednosť odmietajú, si nato vzájomne vyhostili pracovníkov ambasád a neskôr sa rozhodli zastropiť ich počet na princípe parity.
Ako už bolo naznačené, solidaritu s Českom vyjadrila aj Európska únia a jednotlivé členské krajiny. Okrem Česka ruských diplomatov v súvislosti s explóziami vo Vrběticiach vyhosťujú Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.
zdroj: hlavné správy
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…