Vyslanie niekoľkých stoviek stíhačiek F-35 k ruským hraniciam môže byť pre USA skutočnou katastrofou. K takýmto záverom došli vojenskí analytici z ČĽR.
V modernej vojne má kontrola vzdušného priestoru veľký význam. Predpokladá sa, že vzdušná nadvláda je kľúčom k víťazstvu. Za týmto účelom popredné svetové mocnosti investujú miliardy do vývoja vyspelých lietadiel a systémov protivzdušnej obrany. Na pozadí prudkého zhoršenia vzťahov medzi USA a Ruskom sa čoraz častejšie objavujú obavy, že rozpory medzi krajinami sa môžu rozvinúť do otvoreného vojenského konfliktu. Podľa čínskych expertov sa Spojené štáty pri konfrontácii s Ruskou federáciou najskôr pokúsia získať vzdušnú prevahu. Informuje o tom čínsky spravodajský portál „Sohu“.
„Americké letectvo má k dispozícii tisíce bojových lietadiel vrátane stíhačiek piatej generácie F-35 a F-22,“ tvrdia čínski experti.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že Rusko nemá vo vzdušnom súboji s americkým letectvom šancu, keďže celkový počet jeho bojových lietadiel je trikrát menší ako počet protivníka. Okrem toho sa v Rusku len nedávno začala sériová výroba stíhačiek Su-57 piatej generácie a potrvá ešte niekoľko rokov, kým sa počet týchto bojových strojov priblíži k stovke.
Početná prevaha amerického letectva nad súpermi z Ruska je zrejmá. V tejto súvislosti sa niektorí experti domnievajú, že Američania budú mať vďaka stíhačkám F-35 v boji s ruskými jednotkami prevahu. Sú však tieto predpoklady oprávnené? V Číne tvrdia, že len čiastočne. Americká armáda má nad Rusmi nejaké tromfy, no len na prvý pohľad. Ak pôjdeme viac do hĺbky, potom rozdiel v silách taký veľký nebude.
„Vzdušný boj nie je kartová hra, kde vyhráva hráč s najsilnejšími tromfmi. Toto je oveľa komplexnejšia konfrontácia,“ tvrdia čínski analytici.
Ani také technicky vyspelé stíhačky ako americká F-35 nie sú bez nedostatkov. A tieto zraniteľnosti dokonale využívajú ruské systémy protivzdušnej obrany. Spojené štáty možno do stavby nových lietadiel investovali desiatky miliárd dolárov, no nezaháľala ani Ruská federácia. V posledných rokoch sa im podarilo vytvoriť silnú a pevne postavenú sieť protivzdušnej obrany. Odborníci zo „Sohu“ sa domnievajú, že aj keď americké letectvo vyšle k ruským hraniciam naraz niekoľko stoviek stíhačiek F-35, len málo z nich bude môcť dokončiť svoju misiu a len máloktorej sa podarí vrátiť domov.
„V procese vzdušných bojov budú stíhačky konfrontované s pozemnými systémami protivzdušnej obrany, ako sú S-400 a S-500 a tieto lietadlá zostrelia,“ tvrdia autori čínskej publikácie.
A ak by aj nejakým zázrakom americké letectvo dokázalo ruské letectvo a sily protivzdušnej obrany poraziť, čo je krajne nepravdepodobné, v takom prípade sa budú musieť Američania vysporiadať s ešte vážnejšou hrozbou – ruskými raketami. Pentagon za žiadnych okolností nebude mať šancu odraziť raketový útok zo strany Ruskej federácie. Letecký útok na ruské územie by teda mal pre USA katastrofálne následky.
„Aj pri veľkej prevahe by sa americké stíhačky radšej k Rusku približovať nemali, inak budú následky katastrofálne,“ dodali čínski analytici.
Zdroj PolitRossija/news-front
Hosťami relácie spravodajskej televízie TA3 „V politike“ boli dňa 24. novembra 2024 podpredseda NR SR…
Operácia ruskej armády na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl na území ruskej Kurskej oblasti pokračuje.…
Najväčie slovenské siete kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus, ktoré majú s 95-percentným podielom na trhu…
Calin Georgescu prekvapivo zvíťazil v 1. kole prezidentských volieb v Rumunsku. V prvom kole prezidentských…
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…