Drastické zvyšovanie cien energie vedie Českú republiku do ekonomickej krízy obrovských rozmerov, konštatujú zvolávatelia sobotňajšej manifestácie na Letnej v Prahe.
Kritizujú českú vládu, že doteraz neoznámila žiadne konkrétne kroky vedúce k zabráneniu tomuto stavu. Fialovej vláde vyčítajú, že nezaložila ani expertné tímy a krízový štáb na okamžité riešenie tejto situácie.
„Ako občania a odborníci s mnohoročnými skúsenosťami už dlhý čas upozorňujeme na túto postupne eskalujúcu situáciu a teraz sme sa rozhodli konať. Máme pripravené riešenie vedúce k okamžitému zníženiu cien energie, aby nedošlo k ekonomickému ohrozeniu nášho hospodárstva“, uvádzajú v oznámení, ktoré zaslali aj do redakcie SKsprávy.
Varujú, že ak česká vláda nebude túto situáciu ihneď riešiť, dôjde už v prvom štvrťroku budúceho roka k vlne uzatvárania priemyselných podnikov a mnoho živnostníkov uzavrie svoje prevádzky, čím dôjde k masívnej nezamestnanosti a to spôsobí deštrukčný dominový efekt vo všetkých oblastiach nášho života.
„Mnohé domácnosti už dostali nové predpisy platieb za energie, ktoré likvidujú ich životy. Tak vysoké ceny nie sú schopní hradiť zo svojich mesačných príjmov. Tým zároveň dochádza k pocitom existenčného ohrozenia a následným veľkým psychickým problémom našich občanov“, opisujú situáciu a zdôvodňujú zvolanie občianskeho protestu.
Keďže vláda v Prahe má tieto problémy občanov okamžite riešiť a nerobí tak, organizátori sa rozhodli na katastrofálnu situáciu upozorniť dnešným protestom, ktorý sa začne o 14:00 hod.
Tu sú požiadavky voči českej vláde, ktoré budú výstupom sobotnej akcie, na ktorej tiež oznámia kroky vedúce k tomu, aby vláda začala okamžite urobila nápravu. Mnohé z nich by sa nepochybne mali aplikovať aj na Slovensku.
Chceme znížiť zastropovanú cenu elektriny z 240 eur za MWh (8 Sk za kWh) na 100 eur za Mwh (3-4 Sk za kWh). To je zásadná požiadavka, ktorú možno realizovať do mesiaca. Vďaka tomu prežije obyvateľstvo aj priemysel. Ceny je nutné zastropovať u výrobcov, nie u odberateľov. Tým odpadne nutnosť poskytovať štátne dotácie. Dotáciami pre dodávateľov elektriny by sa len prehĺbil schodok štátneho rozpočtu až o stámiliardy, čo by štát preniesol do zvýšenia daní. To je neprijateľné.
Vedenie spoločnosti ČEZ dlhodobo vyváža elektrinu za tretinové ceny oproti cene, za ktorú jej predáva odberateľom. Tým poškodzuje akcionárov ČEZ vrátane akcionárov minoritných. Vedenie ČEZ by preto malo byť okamžite odvolané. Obdobná situácia je na ERÚ, ktorý nechráni záujmy odberateľov. Vedenie ERÚ musí byť teda tiež odvolané.
Je nutné odísť z Európskej energetickej burzy v Lipsku a založiť neformálnu stredoeurópsku burzu štátov V4. Ceny na západoeurópskych burzách sú totiž manipulované zo strany špekulantov. ČR môže vymieňať lacnú elektrinu za lacný plyn.
Namiesto zvyšovania výroby elektriny je nutné sa zamerať na znižovanie spotreby. Relatívne rýchlo sa dá o desiatky percent znížiť spotrebu plynu a čiastočne aj elektriny tým, že občanom poskytneme dotáciu 100 až 150 tisíc Sk na zateplenie domov. Táto dotácia musí byť nielen pre dôchodcov a invalidov, ale pre každého žiadateľa.
Je úplne zásadné, aby Česká republika urýchlene uzavrela zmluvu na dodávku lacného plynu, a to nielen pre túto zimu, ale aj na strednodobé obdobie. Zároveň musíme zaistiť spätný odkup zásobníkov plynu na štát.
Dodávky ruskej ropy do ČR ropovodom Družba nie je možné prerušiť, kým nebude vybudovaná náhradná trasa – nie z Nemecka, ale z južného smeru cez Maďarsko. Zárukou našej energetickej bezpečnosti je diverzifikácia trás dodávok plynu.
Je nutné kúpiť späť do štátneho vlastníctva rafinérie, energetickej siete a vodárenstva. Štát prevezme správu týchto pre štát strategických aktív, ako je voda, elektrina a plyn. Bude ich spravovať ako verejnú službu, a nie ako zdroj podnikania (ziskov a korupcie).
Je nutné zrušiť previazanosť cien plynu a elektriny a opustiť systém emisných kvót, ktorý nesúvisí s ekológiou a bude ďalej dramaticky zdražovať českým spotrebiteľom elektrinu. Následne budeme na burzách obchodovať iba prebytky našej elektriny a elektrinu z plynových elektrární či obnoviteľných zdrojov.
Avizovaný zákaz kúrenia drevom zo strany EÚ je úplne neprijateľný.
Na základe tu uvedených bodov je potrebné vypracovať štúdiu prínosov a negatív vyplývajúcich z členstva v EÚ. Do úvahy je nutné vziať odvod 500 mld Sk z ČR.
Je zásadné, aby sme podporovali hlavne produkciu komodít, v ktorých aktuálne máme najnižšiu sebestačnosť a ktoré historicky patrili medzi naše exportné komodity. Požadujeme teda podporovať predovšetkým produkciu ovocia, zeleniny, zemiakov, bravčového a hydinového mäsa.
Je potrebné doplniť a urýchlene novelizovať zákon o významnej trhovej sile v obdobnom znení ako vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a ďalších krajinách, aby maloobchod v rukách zahraničného kapitálu nemohol uplatňovať nezmyselné marže a generovať si nezaslúžené zisky.
Chceme zrušiť nezmyselný Zelený údel (Green Deal) a vypracovať prístup, ktorým budeme podporovať produkčné poľnohospodárstvo a vyvážené hospodárenie na pôde, vrátane rozšírenia živočíšnej výroby a dostatočnej produkcie organických hnojív.
Česká republika nemá definované svoje národné záujmy. Je nutné bezodkladne začať odbornú diskusiu na túto tému. Jej výsledkom bude Parlamentom schválený oficiálny štátny dokument o českých národných záujmoch.
Médiá v rozpore s článkom 17 Charty základných práv a slobôd a v rozpore s Etickým kódexom novinárov neodovzdávajú verejnosti informácie o udalostiach tak, aby boli úplné, pravdivé a neskreslené, hoci občania majú právo na objektívny obraz skutočnosti.
Týmto svojim konaním znemožňujú dialóg v spoločnosti. Je vysoko závažné, že médiá cenzurujú a vylučujú prezentáciu odborníkov s rôznymi názormi na riešenie problémov v jednotlivých rezortoch. Cenzúra je neprípustná.
Takým vysielacím priestorom môžu byť hodinové bloky na ČT24. Zároveň je možné jeden z existujúcich kanálov Českej televízie vyčleniť pre materiály alternatívnych médií (podcasty, videá, streamy, rozhovory, diskusie, programy atď.).
17. Okamžite vyvolať mierové rokovania pre ukončenie vojny na Ukrajine. Znížiť podporu Ukrajiny na úroveň ekonomických možností ČR. Preveriť oprávnenosť každej koruny pomoci poskytnutej Ukrajine.
Na základe Charty základných ľudských práv a slobôd a prvého článku Zmluvy NATO zásadným spôsobom presadzovať ukončenie vojny na Ukrajine, ktorá ekonomicky devastuje a extrémne vojensky ohrozuje našu krajinu. Zastaviť všetky formy podpory rozširovania tohto vražedného konfliktu. Podporu Ukrajiny je potrebné znížiť na úroveň ekonomických možností Českej republiky. Požadujeme, aby bola preverená oprávnenosť každej koruny pomoci poskytnutej Ukrajine.
Je nutné zakázať pôsobnosť zahraničných neziskových organizácií, ktoré sa miešajú do vnútorných záležitostí Českej republiky a narúšajú suverenitu ČR. Je tiež potrebné preveriť činnosť a vymedziť jasné pravidlá pre české mimovládne organizácie, najmä tie, ktoré pomáhajú migrantom bez práva na azyl.
19. Realizovať obranu republiky bez účasti vo vojenských paktoch, bez cudzích vojakov a cudzích základní na našom území a bez jadrových zbraní. Podporovať domáci obranný priemysel a zabezpečiť prípravu obyvateľstva na krízové situácie.
Realizovať obranu republiky bez účasti vo vojenských paktoch, bez cudzích vojakov a cudzích základní na našom území a bez jadrových zbraní. Podporovať domáci obranný priemysel, zmysluplné a efektívne vyzbrojovanie armády a polície, prípravu obyvateľstva na krízové situácie a zriadiť systém občianskej domobrany.
Posilniť pozíciu policajtov vo výkone, účinnejšie potláčať kriminalitu, vytvoriť pohraničnú políciu. Stabilizovať personálnu situáciu v rezorte vnútra a zabezpečiť príslušníkom vrátane hasičov zodpovedajúce služobné podmienky. Okamžite ukončiť zneužívanie polície a BIS k politickému teroru zameranému proti vlastencom.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…