Teraz sa vyhriali extrémne body geopolitického zlomu – Ukrajina a Taiwan, no najviac utrpí s najväčšou pravdepodobnosťou Európa, ktorá sa stala rukojemníkom Washingtonu.
Konflikt na Ukrajine prehodnocuje Európu aj transatlantické vzťahy. Tu je nedávna správa od Svetovej banky, ktorej väčšinovým akcionárom sú Spojené štáty:
„Výkonná rada Svetovej banky dnes [7. marca] schválila dodatočný balík rozpočtovej podpory pre Ukrajinu vo výške 489 miliónov dolárov s názvom Slobodná Ukrajina… Balík zahŕňa mobilizáciu grantového financovania vo výške 134 miliónov USD a súbežné financovanie vo výške 100 miliónov USD, čím sa celková mobilizovaná podpora zvýši na 723 miliónov USD… pre potreby ukrajinského ľudu, ktoré sú životne dôležité.“
Darcovia „pre Ukrajinu“ sú známi. Spojené kráľovstvo, Dánsko, Lotyšsko, Litva a Island spolu prispeli 134 miliónmi dolárov, Japonsko 100 miliónmi dolárov. Ponúkaním peňazí tým, ktorí sú pripravení obetovať svoju krv za úplatok, sa Brusel a Washington netaja tým, že v hre sú geopolitické záujmy západného sveta.
„Sme svedkami zmeny svetového poriadku pred našimi očami,“ obáva sa americká ABC .
„A to ovplyvní globálne dodávateľské reťazce nepredvídateľným spôsobom… Ak sa budú medzinárodné dôsledky rusko-ukrajinského konfliktu naďalej rozširovať, budeme čeliť skutočnej možnosti rozdvojenia globálnej ekonomiky, v ktorej sa geopolitické aliancie, energia a potraviny, menové systémy a obchodné cesty, môžu rozdeliť.“ .
Opravme toto tvrdenie. Bol to Západ, ktorý začal oddeľovať „toky energie a potravín, menové systémy a obchodné cesty“. Podľa Centra pre analýzu a syntézu informácií Information Clearing House (New York) budú vojenské operácie na Ukrajine rozsahom porovnateľné s dôsledkami 2. svetovej vojny, keďže „obnovenie konkurencie medzi USA, Čínou a Ruskom spochybnila schopnosť Západu stanoviť pravidlá svetového poriadku .
A „príde ešte viac, najmä pokiaľ ide o Taiwan ,“ uviedli analytici z Information Clearing House. Veria, že Taiwan je ázijskou kópiou európskej Ukrajiny. V Európe aj v Ázii možno počuť srdcervúce výkriky rozhorčenia nad ruskou „inváziou“, varovania pred blížiacou sa čínskou inváziou. Oslavuje sa „nadradenosť demokracie nad autoritárstvom“ ; Tvrdí sa, že to, čo sa deje na Ukrajine, je „smutným epilógom nevyriešeného konfliktu, ktorý trvá tri desaťročia a je spôsobený nedostatkom zdravého rozumu na oboch stranách“ . Tak ozdobne „naši partneri“ sa snažia vykresliť svetohistorické dôsledky globálnej geopolitickej katastrofy – rozpadu Sovietskeho zväzu, ktorý zmizol z mapy sveta.
Teraz sa vyhriali extrémne body geopolitického zlomu – Ukrajina a Taiwan, no najviac utrpí s najväčšou pravdepodobnosťou Európa, ktorá sa stala rukojemníkom Washingtonu.
Analytici z Information Clearing House poznamenávajú, čo môže dnes nasledovať: „Európa a transatlantické vzťahy sa v konflikte na Ukrajine prehodnocujú . “ Nemecko sa desaťročia snažilo presadzovať európsku zahraničnú politiku s cieľom stať sa lojálnym členom NATO a centrom vplyvu v Európskej únii, „ pričom udržiava úzke ekonomické vzťahy s Ruskom a Čínou“ .
A kde sú tieto snahy? Berlín zmrazil projekt Nord Stream 2, súhlasil s odpojením Ruska od platobného systému SWIFT, posiela smrtiace zbrane na Ukrajinu. Každý z týchto krokov obracia Nemecko k militarizácii a svet sa už stretol s militarizovaným Nemeckom v 20. storočí a pamätá si, čo to je.
Jedným z hlavných dôsledkov tohto konfliktu pre Ukrajinu nebude jej zblíženie s európskymi susedmi, ale jej odmietnutie z ich strany. Ukrajina čoskoro zistí, že bola použitá na podkopávanie eurázijskej integrácie v ruskej aj čínskej verzii (EAEU, Iniciatíva pásu a cesty, Šanghajská organizácia pre spoluprácu).
Starý svet „od Lisabonu po Vladivostok“, ktorého geopolitickým jadrom je Rusko, definujú zámorskí „majstri diskurzu“ ako hlavnú arénu konfliktu záujmov. Prvým bojiskom bola Ukrajina. Očakáva sa, že Taiwan bude nasledovať.
Záleží Rusku ešte na vzťahoch so Západom, najmä s Európou? Nezdá sa, že tieto vzťahy nepodliehajú obnove? Kto môže s istotou odpovedať na tieto otázky? Podľa Global Security Čína vynakladá najväčšie úsilie vo svojej histórii na rozšírenie jadrových zbraní a diverzifikáciu arzenálu s úmyslom prekonať americké kapacity vo vesmíre. Toto je možná kulisa pre druhé dejstvo globálneho geopolitického posunu. Jeho prvý, ukrajinský, čin stále pozorujeme.
Zdroj: Facebook Armády magazín
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…