domovina

“Sluha plutokracie” Šimečka sa vyhráža nejakým ľudovým povstaním

Konkrétne povstaním v službách západnej plutokracie. Dnes vydal oduševnené, zápalisté stanovisko, ako vraj dostane do ulíc desaťtisíce ľudí v prípade, že by vláda išla čokoľvek robiť s 2. pilierom,

glosuje opozičné avantúry progresívcov okolo jedného z liberálnych nedotknuteľných fetišov Juraj Draxler na sociálnej sieti. Jeho status prinášame v plnom znení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Iste, lebo mu z finančných inštitúcií povedali, že to má urobiť. Oni sú pripravení dať na kampaň prostriedky.

Pripomeniem: druhý pilier už dávno úspešne zrušili v Maďarsku aj v Poľsku, silno je okresaný v Pobaltí. Nikdy ho nezaviedli ani Rumuni, Slovinci či Česi (tí projekt po prvotných prípravách stopli). Jediný, kto sa ho zúrivo drží v približne pôvodnej podobe sú Bulhari.

To je taký štát, kde kompletne vymizol priemysel – nevyrábajú ani autá, ani iné stroje, ani elektroniku, ani oceľ – kde v celej krajine nedokážu postaviť jedinú zložitejšiu stavbu (dlhší tunel, komplikovanejší most, vyššiu budovu) a panelákové sídliská vyzerajú ako štvrte niekde v Kongu, nie v Európe. Ale hrdia sa, že majú najnižšie dane v EÚ a 2. pilier. Ivan Mikloš ich dáva ako príklad.

Pri téme 2. piliera je celkovo užitočné pozrieť sa na susedné Poľsko. Tam sa verejnosti pomerne dobre vysvetlilo, že naozaj nemá zmysel, aby štát podporoval masívny odlev kapitálu z krajiny. A že radšej budú investovať do domácej infraštruktúry, čo sa im potom prejaví ako na hospodárskom raste tak proste na komforte žitia.

Na tomto sa dokonca zhodli naprieč politickým spektrom, druhý pilier potom postupne veľmi inteligentne zrušili. Riadil to uznávaný britsko-poľský ekonóm Jacek Rostowski (rozhodne nie žiaden socialista ani žiaden rýchlokvasný kritik systému), v danom období minister financií. Vie veľa povedať práve o plutokratickom zákulisí pôvodnej “reformy” z 90. rokov.

Štát sa prestal zadlžovať kvôli dôchodkovej transformácii a tým získal väčší priestor na domáce investície.

(Pozor, oni tie investície aj naozaj rozumne pripravili a zorganizovali. To je dosť podstatná podmienka.)

O 2. pilieri som napísal naozaj stohy textov, aj čisto odborných aj takých pre široké publikum a nechce sa mi zdĺhavo všetko opakovať.

V skratke: celá reforma spočívala na argumentoch mierených na ekonomicky nie práve gramotných ľudí – bohužiaľ, sem patrí aj veľa takých, čo sa promenádujú v oblekoch, rozprávajú bankovou rečou a tvária sa, že sú druhým Nordhausom, Samuelsonom či Solowom.

V skutočnosti je to tak, že nie, demografický problém sa nedá obísť tak, že sa z “priebežného” piliera spraví “kapitalizačný”. Dopady na ekonomiku sú úplne rovnaké, nič na tom nemení to, že ten mechanizmus je akoby skrytejší. Nie, neoklameme to ľahko ani tak, že “investujeme inde” – pretože tie prostriedky chýbajú doma (nie win-win ale trade-off).

Nie, vývoj akciového indexu nie je to isté, ako reálny výnos osobného dôchodkového portfólia. Nie, to že vám desať rokov suma na účte rastie nie je žiadnou zárukou, že o ďalších pár rokov z toho budete mať aj pekný dôchodok. Lebo akciové trhy majú nepríjemnú vlastnosť: pokojne rastú desať aj viac rokov ale keď sa potom prepadnú, vie to byť aj riadne hlboké. Atď.

Nastavenie dôchodkového systému je vysoko odborná diskusia a treba ju aj naozaj nechať odborníkom. Nie “odborníkom” ale odborníkom.

Iste, všetky možné nastavenia majú svoje politické dopady, ale tie sa dajú odborníkmi vysvetliť tak, aby boli zjavné každému, kto bude o konečnom nastavení rozhodovať.

Samozrejme, to “nechať na odborníkov” by malo platiť aj pre vládu. Akékoľvek úpravy systému sú aj ekonomicky aj spoločensky citlivá záležitosť, je tam veľa nuansí z hľadiska európskeho práva a podobne. Aj pre vládu by bolo kontraproduktívne čokoľvek zvažovať ako “silové” riešenie. K tejto téme sa ľahko vyjadrí európska ekonomická špička, ľudia, ktorí odborne o niekoľko úrovní prevyšujú rôznych domácich ekonómov-propagandistov.

Z hľadiska domácej diskusie je akurát potrebné zdôrazňovať tých niekoľko kľúčových aspektov problému. Najmä, že my si momentálne úplne dobrovoľne necháme odlievať z krajiny masívne objemy kapitálu, pod pláštikom “sporenia” a ďalšie objemy peňazí presúvame ako transformačný dlh do portfólia súkromných dôchodkových spoločností.

Všetko, mimochodom, proti základným ekonomickým počkám o tom, ako by kapitál mal prúdiť od rozvinutých ekonomík do rozvíjajúcich sa. My to robíme naopak, dotujeme západoeurópske a americké akciové trhy a ešte sa aj ako štát zadlžujeme voči súkromným spoločnostiam.

Pritom tie akciové trhy v ostatných rokoch rastú nie vďaka organickému rozvoju firiem (s výnimkou IT a príbuzných sektorov) ale z veľmi veľkej časti kvôli tomu, že kapitál uvoľnený politikou centrálnych bánk korporácie masívne využívajú na výkup vlastných akcií, čo pomáha ich cene.

Okrem toho do západných akcií momentálne ide pomerne veľa kapitálu od ázijských investorov, ktorí si potrebujú niekde ukladať prebytky. Ak sa niečo v tomto domine zlomí, “sporiace” portfóliá budú veľmi rýchlo vyzerať inak, ako dnes.

Každopádne, ešte raz, o tejto téme máme doma úplne primitívnu diskusiu, ktorú manažujú ľudia, ktorým by nikto príčetný nedal riešiť naozaj zložité ekonomické problémy (jedno, či firiem alebo štátov) ale ako propagandisti sú platení dobre.

Ešte raz, ako jedni z mála v regióne, pretože v iných krajinách sa k týmto veciam začali stavať príčetnejšie.

Ale neprekvapuje, že plutokracia vysunula do popredia práve Šimečku.

On je presne na to. Aby obhajoval ich záujmy: záujmy ľudí, ktorí žijú z presunov finančného kapitálu, ovládajú štáty a spoločnosti cez dlhové nástroje.

V tomto jedinom, konkrétnom ohľade celá téma naozaj JE veľmi politická. Práve tým, že sa do odbornej témy miešajú ľudia, ktorých jediným reálnym úsilím v politike je slúžiť niekomu mimo hraníc Slovenskej republiky.

Niekde tak, že sa zapája do podpory krvavých konfliktov. A niekde tak, že obhajuje konkrétne finančné záujmy v zásade tých istých klík. Stále je to ten istý Šimečka, sluha plutokracie.

Juraj Draxler/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

6 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

8 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

8 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

8 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

9 hodín ago