Slovenský raj, nachádzajúci sa vo východnej časti Slovenska, patrí k najkrajším a najvzácnejším prírodným klenotom. Tento národný park ponúka úchvatné scenérie, ktoré zahŕňajú rokliny, potoky s vodopádmi, krasové útvary a podzemné jaskyne.
Najnavštevovanejšou lokalitou je Suchá Belá, ale obľúbenými miestami sú aj Prielom Hornádu, Piecky, Veľký Sokol a Kyseľ. V zime sa voda mení na ľad a vytvára sa nádherná zamrznutá krajina s ľadopádmi, ktorú inde na Slovensku nenájdete. Čarovné vodopády, zachované krasové planiny a bohatá fauna a flóra robia Slovenský raj jedinečným miestom na prechádzky a objavovanie prírody. Ak sa rozhodnete ho navštíviť, nezabudnite na vhodné obutie a opatrnosť pri klzkých rebríkoch a ľadových plochách.
Tento jedinečný kúsok prírody získal pomenovanie vďaka svojim vzácnym prírodným hodnotám a krásam. Tvoria ho zachované krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi, rozsiahly podzemný svet jaskýň a priepastí i bohato zastúpená fauna a flóra.
V roku 1964 bol Slovenský raj ako prvý na Slovensku vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť. Aj keď je toto výnimočné územie, vyhlásené v roku 1988 za národný park, prísne chránené, môže spoznávanie jeho krás zažiť každý vďaka hustej sieti turistických chodníkov, ktoré sú v nepriechodných úsekoch sprístupnené rôznymi technickými pomôckami a zariadeniami. Slovenský raj je turistom sprístupnený celoročne.
Slovenský raj je rajom milovníkov prírody, turistiky a športu.
História Slovenského raja siaha až do minulosti. Existuje viacero teórií o tom, ako dostal svoje meno. Jedna z nich hovorí, že kartuziánski mnísi, ktorí si tu postavili kláštor v roku 1299, nazvali toto územie rajom. V dobových listinách sa uvádza prvýkrát pod latinským názvom “paradises”, čo v preklade znamená raj. Či si vtedajší kartuziánski mnísi pod názvom raj predstavovali iba kláštor alebo aj jeho široké okolie, sa už nedozvieme. Ďalším zaujímavým faktom je, že v časopise Krásy Slovenska v roku 1921 sa objavil názov “Slovenský raj” v článku Gustáva Nedobrého, ktorý opísal krásy tohto územia.
Archeologické nálezy dokladajú osídlenie územia Slovenského raja už od doby kamennej. Pravekí ľudia sa usádzali na brehoch rieky Hornád a využívali jeho vhodné jaskynné priestory, drevo a dostatok lovnej zveri.
Takže Slovenský raj nie je len nádherným miestom na prechádzky, ale aj fascinujúcim územím s bohatou históriou.
/ slovanskenoviny.sk / youtube /
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…