Slovenský raj, nachádzajúci sa vo východnej časti Slovenska, patrí k najkrajším a najvzácnejším prírodným klenotom. Tento národný park ponúka úchvatné scenérie, ktoré zahŕňajú rokliny, potoky s vodopádmi, krasové útvary a podzemné jaskyne.
Najnavštevovanejšou lokalitou je Suchá Belá, ale obľúbenými miestami sú aj Prielom Hornádu, Piecky, Veľký Sokol a Kyseľ. V zime sa voda mení na ľad a vytvára sa nádherná zamrznutá krajina s ľadopádmi, ktorú inde na Slovensku nenájdete. Čarovné vodopády, zachované krasové planiny a bohatá fauna a flóra robia Slovenský raj jedinečným miestom na prechádzky a objavovanie prírody. Ak sa rozhodnete ho navštíviť, nezabudnite na vhodné obutie a opatrnosť pri klzkých rebríkoch a ľadových plochách.
Tento jedinečný kúsok prírody získal pomenovanie vďaka svojim vzácnym prírodným hodnotám a krásam. Tvoria ho zachované krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi, rozsiahly podzemný svet jaskýň a priepastí i bohato zastúpená fauna a flóra.
V roku 1964 bol Slovenský raj ako prvý na Slovensku vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť. Aj keď je toto výnimočné územie, vyhlásené v roku 1988 za národný park, prísne chránené, môže spoznávanie jeho krás zažiť každý vďaka hustej sieti turistických chodníkov, ktoré sú v nepriechodných úsekoch sprístupnené rôznymi technickými pomôckami a zariadeniami. Slovenský raj je turistom sprístupnený celoročne.
Slovenský raj je rajom milovníkov prírody, turistiky a športu.
História Slovenského raja siaha až do minulosti. Existuje viacero teórií o tom, ako dostal svoje meno. Jedna z nich hovorí, že kartuziánski mnísi, ktorí si tu postavili kláštor v roku 1299, nazvali toto územie rajom. V dobových listinách sa uvádza prvýkrát pod latinským názvom “paradises”, čo v preklade znamená raj. Či si vtedajší kartuziánski mnísi pod názvom raj predstavovali iba kláštor alebo aj jeho široké okolie, sa už nedozvieme. Ďalším zaujímavým faktom je, že v časopise Krásy Slovenska v roku 1921 sa objavil názov “Slovenský raj” v článku Gustáva Nedobrého, ktorý opísal krásy tohto územia.
Archeologické nálezy dokladajú osídlenie územia Slovenského raja už od doby kamennej. Pravekí ľudia sa usádzali na brehoch rieky Hornád a využívali jeho vhodné jaskynné priestory, drevo a dostatok lovnej zveri.
Takže Slovenský raj nie je len nádherným miestom na prechádzky, ale aj fascinujúcim územím s bohatou históriou.
/ slovanskenoviny.sk / youtube /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…