Krajiny EÚ by mali využiť svoju „silu kolektívneho vyjednávania“ na zabezpečenie cenovo dostupných dodávok plynu pred budúcou zimou, uviedla dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Vo vystúpení na záver neformálneho summitu v Prahe, na ktorom lídri EÚ diskutovali o opatreniach na riešenie krízy dodávok energie, von der Leyen povedala, že je mimoriadne dôležité vyhnúť sa scenáru, v ktorom by krajiny EÚ súťažili o dodávky plynu a zvyšovali ceny na medzinárodných trhoch s s plynom.
Zásobovanie plynu v celej EÚ je teraz na úrovni 90 percent, ale narastajú obavy, že kontinent nebude schopný dosiahnuť podobnú úroveň pred zimou 2023, čo je logické, lebo krajiny únie čerpali plyn v tomto roku ešte z ruských zdrojov.
„Existuje široká podpora, že budúcu jar, na konci zimy, keď sa naše zásobníky vyčerpajú, je mimoriadne dôležité, aby sme mali spoločné obstarávanie plynu, aby sme sa vyhli vzájomnému ponúkaniu cien [a] mali kolektívnu vyjednávaciu silu,“ povedala von der Leyenová.
Predseda Európskej rady Charles Michel na tej istej tlačovej konferencii uviedol, že blok bude musieť „zorganizovať verejné obstarávanie dodávok energie“ pred letnou sezónou plnenia zásobníkov.
„Dnes sme sa k téme vrátili a táto myšlienka má čoraz väčšiu podporu,“ povedal Michel.
Von der Leyenová dodala, že Komisia predloží podrobnejšie návrhy zásahov do energetického trhu na ochranu spotrebiteľov a podnikov – vrátane určitej formy cenového limitu trhovej ceny plynu – pred summitom Európskej rady 21. a 22. októbra.
Charlie Cooper/POLITICO
Tzv. spoločné riešenia a spoločné obstarávanie cien energií však poškodzuje slovenskú ekonomiku, aj domácnosti, pretože slovenská ekonomika stráca konkurenčnú výhodu v doterajších lacnejších dodávkach plynu z Ruska. To môže vyvolať aj odchod niektorých energeticky náročnejších výrob a firiem zo Slovenska. prvé jóbove zvesti naznačujú, že odchod plánuje nemecký Volkswagen, pričom VW má najväčší objem tržieb (cca 7,5 – 8 miliárd eur).
Odchodom VW by Slovensko stratilo aj (geo)politické spojenectvo na najsilnejšiu ekonomiku a najvplyvnejšiu krajinu únie. Hlavným dôvodom odchodu VW zo Slovenska by bola úniou ohrozená energetická bezpečnosť, najmä v dodávkach plynu, preto koncern zvažuje presun do juhozápadnej Európy, kde sú plynovody zo severnej Afriky a tiež terminály na skvapalnený LNG plyn dodávaný tankermi.
Ak za energetickou krízou Európy stojí geopolitika USA, potom politici napojení na Brusel a naviazaný na Spojené štáty sa javia ako opotrebovaný a nepotrebný tovar, ktorý je spoluzodpovedný za súčasný stav a ďalšie ohrozenie ekonomiky štátu a životnej úrovne obyvateľov Slovenska.
SKsprávy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…