Slovenská republika sa pripojila k iniciatíve Severoatlantickej aliancie o rozšírení mnohonárodnej spolupráce pri špecifikácii, obstarávaní a skladovaní presne riadenej leteckej munície na oblasť všetkých druhov leteckej munície. Podpisom doplnku k memorandu o porozumení k projektu Presne navádzanej munície typu vzduch-zem (Air to Ground Precision Guided Munitions) to potvrdili minister obrany SR Jaroslav Naď spolu s ostatnými ministrami obrany zapojených krajín.
„Vďaka tomuto doplnku budú môcť krajiny Aliancie v súčinnosti s NSPA realizovať spoločné nákupy a spolupracovať pri skladovaní po novom už všetkých druhov leteckej munície. Ide tak o významné rozšírenie kooperácie v tejto oblasti, ktorá bude prínosom tak z ekonomického hľadiska pri šetrení prostriedkov v rámci prípadných spoločných nákupov, ako aj pri ďalšom prehlbovaní interoperability spojencov,“ vyzdvihol minister obrany SR Jaroslav Naď.
Zároveň priblížil, že Slovensko predpokladá v budúcnosti prostredníctvom tohto projektu obstarávať napríklad muníciu pre viacúčelové taktické stíhacie lietadlá F-16. Obstaranie sa bude odvíjať od spotreby munície dodanej v rámci zmluvy na túto novú leteckú techniku a tiež od aktuálnych potrieb Ozbrojených síl SR.
Projekt spolupráce členských krajín NATO v oblasti presne navádzanej munície typu vzduch-zem bol iniciovaný Dánskom v roku 2014. Slovensko pristúpilo k projektu v roku 2019, pričom v súčasnosti je do neho zapojených celkovo 14 krajín.
Lídri obrany členských krajín NATO rokovali o súčasnosti aj budúcnosti Aliancie
Minister obrany SR Jaroslav Naď a štátny tajomník Marian Majer sa počas uplynulých dvoch dní zúčastnili na rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO. To sa v rámci epidemiologických opatrení uskutočnilo prostredníctvom videokonferencie. Lídri obrany Aliancie hovorili o aktuálnej situácii a výzvach v oblasti obrany a bezpečnosti, ako aj o budúcnosti NATO s výhľadom do roku 2030.
„Spoločným úsilím všetkých krajín NATO je zostať aj do budúcnosti silní, súdržní a pripravení. Dôležitým predpokladom na dosiahnutie našich cieľov je plnenie si svojich záväzkov,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď. V tejto súvislosti informoval spojencov o rastúcom trende výdavkov SR na obranu. Tie sa od roku 2014 zvýšili o viac ako 120 %. Slovensko okrem toho v roku 2020 prvýkrát dosiahlo úroveň 2 % HDP na obranu. Šéf slovenského rezortu obrany oboznámil kolegov aj o novoprijatých strategických dokumentoch v oblasti obrany a bezpečnosti SR.
Ministri obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie počas rokovania odporúčali spustenie procesu aktualizácie Strategickej koncepcie NATO a schválili tiež Koncepciu rozvoja spôsobilostí, ktorá́ má byť rámcom pre udržanie si vojensko-technickej prevahy s výhľadom na najbližších 20 rokov. Kolégium ministrov obrany NATO okrem toho diskutovalo aj o súčasných aktivitách Aliancie, a to najmä v Iraku a Afganistane. Spojenci sa vo formáte zasadnutia zhodli na ďalšom postupe a potvrdili spoločný záujem na podpore stability týchto krajín.
Nad rámec zasadnutia ministrov obrany Aliancie sa prostredníctvom VTC uskutočnilo aj rokovanie za účasti šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella a ministrov obrany Fínska a Švédska. Predmetom diskusie bola potreba zladenia procesov NATO a EÚ, konkrétne Strategickej koncepcie NATO a Strategického kompasu. „Ide totiž o dva podobné procesy. Je preto v našom spoločnom záujme koordinovať postupy tak, aby ich výsledky neznamenali duplicitu, ale vzájomné dopĺňanie v prospech posilnenia transatlantického spojenia,“ vysvetlil minister J. Naď.
Karol Jerguš
zdroj: armádny magazín
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…