Nové verzie sa objavili na oficiálnom YouTube kanáli Oskara Rózsu. Prvé dve mali premiéru na Nový rok. Ide o inštrumentálnu verziu a verziu so zborom, informuje portál televízie ta3
Teraz Rózsa po kritike zverejnil ďalšie dve nové podoby hymny. Jedna je inštrumentálna, druhá obsahuje aj spev zborov. V popise prvého videa je uvedené, že ide o “alternatívnu verziu 2 s rýchlejším tempom, vhodná pre použitie na športových podujatiach a pre neformálne príležitosti“.
Druhé video, zverejnené 5. januára, je “verzia s hlasnejším zborom, pre lepšiu zrozumiteľnosť textu“.
Vlna kritiky
Na Rózsu sa spustila vlna kritiky nielen od občanov, ale aj odborníkov. Najviac mu vyčítali nevýrazný spev, ktorému nebolo rozumieť. Nová verzia hymny zaznela krátko po polnoci 1. januára 2025 na STVR.
„ÁNO, v zopár miestach spev zaniká, ale nie je to karaoke. Pri mixe sa počítalo s tým, že text každý dôverne pozná, a nepotrebuje ho počuť tak nahlas, aby sa nestratil,“ uviedol skladateľ na sociálnej sieti Telegram.
Ako uviedol, tak “navzdory bezcitným a bezcharakterným útokom to, čo zamýšľal, zrealizoval v podmienkach, ktoré neželá nikomu“.
Prvýkrát naživo zaznela 1. januára o 19.00 h na novoročnom koncerte Slovenskej filharmónie. Hymna mala byť zverejnená na webových stránkach Ministerstva vnútra SR a Ministerstva kultúry SR, odkiaľ si ich inštitúcie a občania môžu bezplatne stiahnuť na použitie. ta3 ich však na oficiálnych weboch nenašla. Na stránke Úradu vlády SR je ešte pôvodná verzia.
Ministerstvo avizovalo, že nová podoba hymny nie je ani nikdy nebude jej jedinou verziou. Ako totiž objasnilo tlačové oddelenie, „žiadna konkrétna inštrumentalizácia štátnej hymny nikdy nebola, nie je a ani nemôže byť kodifikovaná či odsúhlasená ako výlučná, pretože by sa tým vylúčila právna ochrana iných hudobných prezentácií štátnej hymny“.
V zákone o štátnych symboloch totiž nie je stanovené, že iba jedna konkrétna verzia (napr. konkrétne upravená inštrumentálna verzia) môže byť považovaná za správnu. Tým sa zaručuje, že rôzne hudobné úpravy hymny sú chránené právom a môžu byť použité.
To znamená, že ministerstvo vnútra vie o upravenej verzii hymny, odporúča ju používať pri oficiálnych podujatiach, ale konečné slovo k tejto verzii má ministerstvo kultúry, ktoré je signatárom príslušnej zmluvy so skladateľom.
skspravy
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…