O nedostatku liekov v lekárňach sa sporadicky hovorí už dlhší čas. Prišla však „chrípková sezóna“ a lekárne na sklade nemajú ani bežné lieky. Čo je však horšie, chýbajú aj antibiotiká.
To spôsobuje, že zvlášť rodičia menších detí sa snažia voľnopredajnými liečivami predzásobiť. V Česku to zašlo tak ďaleko, že tamojší minister zdravotníctva radí nákup liekov cez internet. Aké sú príčiny tejto situácie na Slovensku?
Problém s niektorými liekmi na trhu je už dlhodobejší. Aktuálne ho však skomplikovala chrípková situácia, kedy sa nedostatok liekov ešte zvýrazňuje. Nechýbajú len lieky na akútne respiračné ochorenia, ale aj niektoré lieky na chronické ochorenia, alebo voľno predajné lieky vhodné pre deti.
„Najčastejšie chýbajú lieky na kardiovaskulárne ochorenia, nasledujú tie na bolesti a antibiotiká. Pri liekoch na bolesť s obsahom paracetamolu a ibuprofénu je výrazný nedostatok aj v ich forme pre deti, čiže v čapíkoch a suspenziách,“ uviedla Miroslava Snopková, odborná zástupkyňa fakultnej lekárne Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Farmaceutka uviedla, že hoci lieky objednávajú, keď aj nejaké dostanú, prídu v ďaleko menších objemoch, ako boli objednané. Problém vidí nie len vo zvýšenom záujme, ale v nedostatkoch vo výrobe, či distribúcii. Niektoré nemocnice boli nútení pripravovať si liečivá vo vlastnej réžii.
Menšie lekárne mimo nemocníc však určite nemajú prostriedky na to, aby si pripravovali preparáty sami.
„Ak máte choré malé deti a chýbajú vám lieky na horúčku a bolesť, snažte sa znížiť horúčku pomocou fyzikálnych metód – studenými obkladmi, kontaktom telo na telo alebo ochladzovaním končatín, pokiaľ nie sú studené,“ radí lekárnička Pavla Horáková.
Mnohé školy boli nútené kvôli stúpajúcej tendencii respiračných ochorení vyhlásiť „chrípkové“ prázdniny. Rodičia sa preto snažia predzásobiť – lieky pre deti nakupujú s predstihom, nech sú pripravení na prípadné ochorenie ich detí. Odborníci však takéto správanie kritizujú.
„Dodávateľský reťazec je momentálne z viacerých dôvodov nestabilný. Rovnako ako pri inom tovare, aj lieky a ich výroba sú závislé od rôznych surovín. Či už ide o suroviny na prípravu samotného lieku, alebo rovnako dôležitých prepravných a obalových materiálov na to, aby sa liek mohol uvádzať na trh. My ako distribútor liekov, bohužiaľ, výpadky nevieme ovplyvniť,“ tvrdí generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva Unipharmy Milan Vrúbel.
Hlavný nedostatok liekov v slovenských lekárňach môže do istej miery súvisieť aj s mimoriadnymi situáciami, ku ktorým patrí pandémia COVID-19 a vojenský konflikt na Ukrajine. Tieto spomínané udalosti zanechali výraznú stopu vo farmaceutickom priemysle, čo potvrdzuje aj ŠÚKL:
„Spôsobili vyšší dopyt po určitých liekoch a zároveň priniesli obmedzenia pri distribúcii liekov, ako aj výpadky personálu pre práceneschopnosť,“ informoval ešte v októbri Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Situácia v Česku je podobná. Tamojší minister zdravotníctva Vlastimil Válek si myslí, že ideálnym riešením je nákup liekov cez internet.
„Ak obvoláte sto lekární, určite narazíte na celý rad spoločností, kde bude k dispozícii,“ poradil český šéf rezortu zdravotníctva. Pri zaťaženosti predajcov a kuriérskych služieb v tomto predvianočnom období je však otázne, či sa k vám objednané lieky dostanú včas.
hlavnydennik.sk
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…