domovina

Slovenská vláda sa správa macošsky k lokalitám UNESCO. Bardejov, Levoča a Banská Štiavnica nedostanú od štátu nič

„Tri lokality zapísané v UNESCO Banská Štiavnica, Bardejov a Levoča nedostanú zo štátu nič. Budú sa síce môcť o dotáciu uchádzať na ministerstve kultúry, ale otázne je, či vôbec a kedy ju dostanú,“ upozornil mestský poslanec v Banskej Štiavnici Milan Kabina.

Člen zastupiteľstva navrhuje prešetriť, či Slovensko neporušilo Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Reaguje tak na zmenu dotačného systému pre kultúrne pamiatky s tým, že najkrajšie lokality UNESCO na Slovensku tak prídu o milióny eur. Výsledkom takejto úpravy podľa neho je, že medzinárodne uznané najkrajšie prírodné a kultúrne dedičstvo, ktoré Slovensko má, sa necháva napospas jeho postupnému úpadku a zániku.

„Tieto financie mali putovať priamo samosprávam, ktoré ich už majú zahrnuté vo svojich rozpočtoch na nasledujúci rok. Zo dňa na deň tak napríklad Banská Štiavnica príde o 820 000 eur, Bardejov o 530 000 eur, Levoča o ďalšieho pol milióna či Kremnica o 300 000 eur,“ priblížil mestský poslanec, ktorý je zároveň členom predsedníctva mimoparlamentného KDH.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pripomína, že štát má podľa platného dohovoru vyvíjať nielen právne či administratívne, ale predovšetkým finančné opatrenia na ochranu a zachovanie dedičstva, preto navrhuje prešetriť, či nedošlo k jeho porušeniu.

Reakcia ministerstva

Ministerstvo kultúry na Kabinove slová pre TASR reagovalo, že podpora pamiatok na Slovensku musí mať jednotný dotačný systém, ktorý, keďže ide o verejné zdroje a musí sa s nimi narábať hospodárne, podlieha kontrole. „Ministerstvo kultúry každý rok vyhlasuje dotačné výzvy pre obnovu a rekonštrukciu pamiatok na Slovensku. Vďaka dotačnému programu Obnovme si svoj dom ročne podporí v priemerne 500 pamiatok. Vrátane národných kultúrnych pamiatok v lokalitách UNESCO,“ uviedol rezort kultúry.

Ako ďalej tvrdí, pozmeňujúcim návrhom bude ministerstvo  navyšovať sumu v rámci programu Obnovme si svoj dom a celková alokovaná výška prostriedkov bude 14,5 milióna eur. „Týmto návrhom sa odstráni dvojkoľajnosť v rámci obnovy národných kultúrnych pamiatok, keďže náš program je dobre etablovaný a všetci, ktorí s ním pracujú a vlastnia národné kultúrne pamiatky, vedia, aké podmienky musia splniť,“ skonštatovalo ministerstvo.

Týmto krokom sa podľa neho zastrešuje pomoc pre národné kultúrne pamiatky pod program ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom a výška, ktorá bude ministerstvom pridelená na základe tohto pozmeňujúceho návrhu, je 2,7 milióna eur. „K podrobnostiam o financiách určených na rok 2022 sa vyjadríme po stretnutiach s dotknutými stranami,“ podotklo ministerstvo.

OĽANO prekopáva systém

Pozmeňujúcim návrhom poslancov parlamentu z OĽANO k zákonu o štátnom rozpočte sa o 2,7 milióna eur zvýšila alokácia v rámci programu Obnovme si svoj dom, ktorá je určená na obnovu kultúrnych pamiatok. Celkovo by tak malo byť v rámci programu k dispozícii 14,5 milióna eur. Ministerstvo kultúry je presvedčené, že touto zmenou sa dosiahne „hospodárnejšie, efektívnejšie a účinnejšie nakladanie s prostriedkami štátneho rozpočtu určenými pre oblasť kultúry, ktorá je dlhodobo podfinancovaná, čo platí osobitne pre program Obnovme si svoj dom“.

Predkladatelia návrhu argumentovali tým, že dotácie na tieto účely vyplácané doteraz rezortom kultúry a rezortom financií sa riadili rozdielnymi pravidlami na ich poskytovanie a následné vyúčtovanie. Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO) navyše povedal, že za bývalých vlád sa rozdelenie peňazí z fondu na ministerstve financií nevyhodnocovalo poriadne a len málokedy došlo k riadnemu vyúčtovaniu toho, či sa prostriedky minuli na stanovený účel. Často sa tak podľa neho stávalo, že financie nešli na obnovu pamiatok, ale na chodníky, cesty, námestia a ďalšie veci, ktoré mestá či obce potrebovali.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

8 hodín ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

13 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

13 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

14 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

14 hodín ago