domovina

Slovenská vláda bude musieť pred Európskym súdom pre ľudské práva vysvetľovať neľudské zaobchádzanie a diskrimináciu vo väzbe

Sťažovateľ pred ESĽP namieta porušenie článkov 3 a 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor) samostatne, ako aj v spojení s článkom 14 Dohovoru.

Vo väzbe sa nelieči. Aspoň v tej slovenskej. „Očista“ je predsa dôležitejšia. Ako dodržiavanie ľudských práv. Či Dohovoru, ktorým sme viazaní. K tomu všetkému treba pripočítať fakt, že vo väzbe je človek pred zákonom NEVINNÝ. Keďže ide o čas, kedy ešte nebol právoplatne odsúdený za akúkoľvek trestnú činnosť. O prípade notára z Košíc, ktorý strávil vo väzbe mesiace a to podľa rozhodnutia ÚS SR NEZÁKONNE, sme vás informovali v dvoch rozhovoroch, v ktorých prehovorili jeho rodičia. Ktorí, okrem iného, boli aj svedkami synovho zatýkania.

Rozhodnutie

Dňa 23. mája 2023 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) oznámil sťažovateľovi Kavečanskému, že k jeho sťažnosti sa má najneskôr do 20. septembra 2023 vyjadriť slovenská vláda. Sťažnosť sa týka podmienok väzby v Ústave na výkon väzby Košice.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Sťažovateľ pred ESĽP namieta porušenie článkov 3 a 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor) samostatne, ako aj v spojení s článkom 14 Dohovoru.

Sťažovateľ, ktorý trpel post-traumatickou stresovou poruchou bol vo väzbe od 4. augusta 2021 do 27. mája. 2022. Podľa sťažovateľa boli podmienky väzby neprimerané.

Pokiaľ ide o veľkosť cely, osvetlenie, čerstvý vzduch, prechádzky (bol v cele 23 hodín denne), lekársku starostlivosť, spánkovú depriváciu a osobnú hygienu – čo malo negatívny vplyv na jeho zdravotný stav.

Vo väzbe sa nelieči

Navyše vo väzbe nepokračovala liečba jeho post-traumatickej stresovej poruchy. Návštevy externého lekára sa vykonávali za prítomnosti príslušníka väzenskej stráže a sťažovateľ bol počas nich spútaný na rukách a nohách.

Obmedzené kontakty

Sťažovateľove kontakty s členmi jeho rodiny boli obmedzené – v priemere každých 33 dní mu boli povolené nekontaktné návštevy a prvá kontaktná návšteva mu bola povolená až po ôsmych mesiacoch od pozbavenia jeho osobnej slobody.

Sťažovateľ namietal aj diskrimináciu z dôvodu, že osoby vo väzbe majú horšie podmienky ako osoby vo výkone trestu.

Otázky na našich „demokratov“

ESĽP stranám (vláde SR a sťažovateľovi) kladie podľa článku 3 Dohovoru otázku, či podmienky väzby – osobitne počet väzňov umiestnených v rovnakej cele, jej sanitárne podmienky a nemožnosť tráviť čas na čerstvom vzduchu – predstavovali neľudské a ponižujúce zaobchádzanie.

Ďalej, či vzhľadom na zdravotný stav sťažovateľa orgány adekvátne splnili svoju povinnosť zabezpečiť zdravie a blaho väzňa. Poskytnúc mu potrebnú lekársku starostlivosť, ako to vyžaduje článok 3 Dohovoru.

ESĽP kladie aj otázku, či došlo k porušeniu práva sťažovateľa na rešpektovanie jeho práva na súkromný a rodinný život. Vzhľadom na obmedzenia aplikované počas jeho stretnutí s rodinou.

Osobitne, či boli tieto obmedzenia zákonné, sledovali legitímny cieľ a boli nevyhnutné v demokratickej spoločnosti.

ESĽP bude musieť vláda SR zodpovedať aj otázku, či nebol pri užívaní svojich práv podľa Dohovoru diskriminovaný v rozpore s článkom 14 Dohovoru v spojení s článkom 3 a 8 Dohovoru.

Potemkinova dedina

Nuž, len pred pár dňami rozprával pán Heger pre Hospodárske noviny, ako „na Slovensku on a Matovič naštartovali spravodlivosť.“ Len akosi zabudol uviesť, že existuje 21 právoplatných rozhodnutí Ústavného súdu SR o nezákonných väzbách.

Počas „vykonávania očisty apolitickou políciou.“ Podotknúť treba i to, že pani prezidentka, „strážkyňa demokracie a právneho štátu,“ verejne vystúpila na obranu istých vyšetrovateľov. Nikdy sa však nevyjadrila k nezákonnosti väzieb.

Ani neapelovala na to, aby sa zmenili podmienky vo výkone väzby. Ani na to, aby sa popri „očiste“ dodržiaval nielen Dohovor, ale i naše trestné právo a ústava SR.

Na dlhodobé nerešpektovanie práv osôb vo väzbe a ignorovanie odporúčaní Európskeho výboru na zabránenie mučenia, opakovane poukazuje bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP v súčasnosti advokátka Marica Pirošíková.

Zdroj: ereport.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.

Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…

2 hodiny ago

Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie

Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…

2 hodiny ago

Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State

Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…

2 hodiny ago

November 1989 bol kolosálny podvod

Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…

2 hodiny ago

Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve

Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…

4 hodiny ago

Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO

V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…

4 hodiny ago