Bratislava 5. marca (TASR) – Slovenská ekonomika v roku 2020, poznačenom pandémiou nového koronavírusu, klesla o 5,2 %. Prepad ekonomiky vo 4. štvrťroku bol druhý najmiernejší za minulý rok, keď dosiahol 2,7 %. Rast pridanej hodnoty vo viacerých odvetviach, najmä v priemysle v posledných mesiacoch roka, tlmil nepriaznivý trend z prvej polovice roka. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
V porovnaní s 3. štvrťrokom bola tvorba hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku po sezónnom očistení reálne vyššia o 0,2 %. V bežných cenách dosiahol 24,1 miliardy eur, čo predstavuje o 0,4 % nižšiu hodnotu ako vo 4. štvrťroku 2019.
„Prvá vlna pandémie Covid-19 spôsobila historické prepady kľúčových ukazovateľov v 2. štvrťroku, ekonomika však v závere roka dokázala naštartovať napriek druhej vlne pandémie a vykázala druhý najmiernejší pokles v rámci celého roka 2020. Rozhodujúci podiel na výsledku mal opäť rastúci zahraničný dopyt,“ priblížili štatistici.
Aktivitu jednotlivých odvetví vo 4. štvrťroku ovplyvnila pandémia v rôznej miere. Najvýraznejší medziročný pokles pridanej hodnoty bol v stavebníctve o 13,8 %. Dvojciferný pokles sa stále prejavoval aj vo veľkoobchode, maloobchode, doprave a skladovaní, ubytovacích a stravovacích službách, ako aj vo finančných a poisťovacích činnostiach.
Rast pridanej hodnoty bol najmä v priemysle o 2,7 %, verejnej správe, vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej pomoci o 2,5 % a v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 1,9 %.
Napriek tomu, že ekonomická aktivita sa ani vo 4. štvrťroku nedostala na úroveň pred pandémiou, niektoré výdavkové zložky podľa ŠÚ SR zaznamenali zlepšenie. „Ekonomický pokles aj v tomto štvrťroku zmierňoval zahraničný dopyt, najmä v oblasti automobilových výrobkov, ktorý dosiahol medziročný rast už druhý štvrťrok po sebe, na úrovni 1,8 %,“ priblížili štatistici. Zotavil sa tiež domáci dopyt s medziročným poklesom o 3,8 %, keď v 3. štvrťroku ešte zaznamenal prepad o 8,1 %.
Za celý minulý rok dosiahol objem vytvoreného HDP na Slovensku viac ako 91,1 miliardy eur. V bežných cenách bol medziročne nižší o 2,9 %, v stálych cenách o 5,2 %. Pre porovnanie, v čase finančnej krízy v roku 2009 bol pokles slovenskej ekonomiky hlbší, a to o 5,5 %.
V porovnaní s rokom 2019 zaznamenali vlani pokles všetky významné odvetvia, stavebníctvo o viac ako 20 % a výroba motorových vozidiel o 18 %. Pridaná hodnota v umení, zábave a rekreácii, ostatných činnostiach bola nižšia o 9,6 %, vo veľkoobchode, maloobchode, doprave a skladovaní, ubytovacích a stravovacích službách o 6,8 %, v informáciách a komunikácii o 5,3 %. Vývoj pozitívne ovplyvnil rast výroby potravín, nápojov a tabaku o 5,7 %, v službách rast činností nehnuteľností o 1,6 %, ako aj finančných a poisťovacích služieb o 9,3 %.
Napriek rastu v druhej polovici roka zahraničný dopyt za celý rok klesol o 7,2 %. Domáci dopyt bol nižší o 6,4 %. Celková spotreba sa znížila o 1,4 %.
Zdroj: TASR
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…