Naša staroveká pra-zem je najkomplexnejšou symfóniou slnečných farieb, ľudových povier, rituálov a umenia magických činov. A to všetko za jednu vec: byť pánom na svojom pozemku, vo svojom dome, nasledovať postupne tradičný spôsob života, oslavovať bohov svojich príbuzných, predkov.
V ľudovom liečiteľstve existuje množstvo metód ovplyvňovania srdca, mysle a ľudských neduhov. Naši predkovia mali svoju hygienickú kultúru, t.j. ich špecifický postoj k svojmu telu a duši, vysoká všeobecná duchovná kultúra, akási interakcia s bývaním, svojrázny spôsob stravovania.
Na svete je známych asi 200 tisíc liečivých rastlín. Z toho vyše 20 tisíc rastie na ukrajinskej pôde. Preto nie je prekvapujúce, že naši predkovia dobre poznali a účinne používali liečivý elixír – skutočný dar od bohov.
Trhať a dávať kvety, ako aj nezrelé plody, sa považovalo za veľkú nespravodlivosť, pretože to znamená smrť (kvety sa nosili len na pohreby: zakryli poslednú pozemskú cestu k zosnulému, položili ich na hrob). Odtrhnutý a predložený kvet je znakom spôsobenia zla, t.j. ľudia chcú to isté, čo urobili s rastlinou. Trhať možno len rastliny zasvätené obradom. Aj dospelý strom bol vyrúbaný len s povolením duchovného správcu klanu. Tento postoj našich predkov k prírode vyplýval z poznania trojjedinosti sveta, spojenia všetkých prejavov bytia v jedinom tele.
Naši predkovia vedeli, že každý elixír má svoje čarovné obdobie, kedy má najväčšiu liečivú silu. Bylinky začali zbierať na sviatok Zelník (v stredu na Týždeň morských panen). Boli považované za liečivé a tráviace, čím sú v súčasnosti opradené falzifikátmi. Zber bylín Kupala sa začal od noci slnovratu (20. až 22. júna). V súčasnosti zbieraný elixír má magické vlastnosti: lieči všetky choroby.
Zber rastlín sa už dlho začal smerom na východ od slnka, kým nepadne rosa, pretože potom elixír stráca svoje liečivé vlastnosti. Zber bylín by mal prebiehať v prvej polovici dňa, pred 12. hodinou, „kým príde deň, aby sa dostavili sily“. Niekedy, ako na Kupale, začali zbierať bylinky v noci. Práve v noci bylinky absorbujú viac vlhkosti a živín, odstraňujú zo seba škodlivé prvky, t.j. samočistenie. Naši predkovia sa v najťažších chvíľach svojho života vždy obracali o pomoc na bylinky a kvety.
Vlčí mak, zasvätený Makoveymu, používali ako liek na zlé oko a zlé sily. S jeho semenami urobia opatrný kruh, posypú panstvo, ľudí a hospodárske zvieratá. Makové kvety sú zapletené do copu, aby hlava nebolela a vlasy boli bujné a nepadali. Z maku sa robí dážď: keď dlho neprší, treba ísť do studne a nasypať tam mak – bude slabý dážď.
Farmakologické vlastnosti:
mak má upokojujúci účinok na nervový systém, má mierne hypnotické a analgetické vlastnosti. Nálev z okvetných lístkov sa používa proti kašľu, bronchitíde, tracheitíde, laryngitíde, nespavosti; proti hnačke a úplavici, pri bolestiach v dutine brušnej. Na lokálnu liečbu sa používa ako prášok, ako hemostatikum alebo ako pleťová voda. Odvar z hláv sa najčastejšie používa pri akútnom kašli, búšení srdca, bolestiach v dutine brušnej a pri nepravidelnej a mizernej menštruácii. Taktiež výťažky z maku vykazujú protinádorovú aktivitu. Plody maku sa používajú pri onkologických ochoreniach brušných orgánov, pri sarkómoch, kondylómoch, pri vonkajších formách rakoviny.
Zmes:
-lupene maku.. 3 diely; baza čierna (kvety) .. 2; lipa 2; rolky.. 3; pidbil 2; pohánka..2; pľúcnik liečivý.
Tymian (elixír)
Bohyňa: Makoša
Rod: žena
Planéta: Venuša
Element: voda
Sila: zdravie, liečenie, spánok, psychická sila, láska, odvaha, očista.
Pre Ukrajincov je práve táto rastlina symbolom vlasti, vzali si ju so sebou, keď odchádzali do cudziny, ako symbol svojej rodnej zeme.
Zabezpečuje pohodu rodiny, prináša zdravie, zlepšuje pamäť a duševné schopnosti.
Tymián dokáže vyvolať spomienky na minulosť a poskytuje možnosť nahliadnuť do budúcnosti, dodáva odvahu a silu. Ak ho vložíte do vankúša, na ktorom spíte, zaženie zlé sny a spôsobí šťastné prorocké vízie.
Farmakologické vlastnosti:
Detekuje expektoračný, antibakteriálny, spazmolytický a analgetický účinok, má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, stimuluje sekréciu žalúdočnej šťavy. Používa sa pri laryngitíde, tracheitíde, bronchitíde, gastrorenálnych ochoreniach (zníženie sekrécie žalúdka). Tiež – pri liečbe čierneho kašľa, pľúcnej tuberkulózy, nespavosti, dýchavičnosti, bronchiálnej astmy, žalúdočných vredov, hemoroidov, kĺbových ochorení, obrny, očných chorôb. Tymián lieči alkoholizmus, zlepšuje metabolizmus.
Ako vonkajší prostriedok sa používa pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny a nosohltana (výplachy), pri nervových a kožných ochoreniach, reumatizme (kúpele), zápalových ochoreniach pošvy, najmä u starších žien (výplachy).
Elixír krásy
Príťažlivosť nie je ani tak prirodzeným darom, ako skôr schopnosťou zachovať krásu mladosti a bezprostrednosť mladosti. Starostlivosť o svoj vzhľad je v prvom rade starostlivosť o svoje zdravie.
Ľudová skúsenosť je v používaní prírodnej kozmetiky, ktorá je založená na prírodných produktoch rastlinného a živočíšneho pôvodu. Už oddávna je známe používanie extraktov a štiav z rastlín na zachovanie sviežosti pokožky, zlepšenie vlasov, zníženie potenia…
Je známe, že rastliny obsahujú látky potrebné na zachovanie krásy, sviežosti a pružnosti pokožky. Umývanie, potieranie ovocnými a zeleninovými šťavami, výťažky z koreňov, výhonkov a listov sú užitočné pre každého bez výnimky nielen na obnovenie zvädnutej pokožky, ale aj na udržanie jej hebkosti a bezchybnosti, na vybielenie a zamat.
Od staroveku ľudia dokázali vyrábať kozmetiku z kvetov, kôry stromov, listov a plodov rastlín. Táto zručnosť sa odovzdávala z generácie na generáciu. Čarodejnice už dlho známe a šikovne používajú prostriedky na bielenie pokožky tváre, zmäkčenie pokožky rúk a na starostlivosť o vlasy.
Starnutie pokožky je prirodzený proces, a ak sa mu nedá vyhnúť, je v našich silách ho
určitý čas udržať.
Prvé vrásky sú signálom, ktorý naznačuje, že je potrebné venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o svoj vzhľad, pokožku tváre a krku.
Čistenie mastnej pleti:
Dve polievkové lyžice ľubovníka bodkovaného vložte do umývadla alebo misy, zalejte 2-3 litrami vriacej vody. Zakryte si hlavu uterákom a vezmite si parný kúpeľ na 10-15 minút. Po kúpeli si tvár opláchnite studenou vodou. Takýto parný kúpeľ sa odporúča raz za dva týždne na prečistenie mastnej pleti, dodáva jej sviežosť a pružnosť.
Rozdrvená dubová a vŕbová kôra (každá 1 čajová lyžička) nalejte pohár vriacej vody, trvajte na tom, prefiltrujte a pridajte lyžicu potravinárskeho octu. Potom do zmesi pridajte prevarenú vodu v pomere 1:10.
Čistenie suchej pleti:
Večer je vhodné očistiť pokožku tváre odvarom z ovsených vločiek (bez soli): 2 polievkové lyžice ovsených vločiek povaríme 5-10 minút v 1 litri vody, precedíme, ochladíme. Odvar zjemňuje zvetranú a drsnú pokožku. Obzvlášť užitočné pre citlivú pokožku.
Turbo-rakoviny, zničené srdcia a organizmus zaplavený toxínmi. To sú čoraz viditeľnejšie následky takzvanej "Covid vakcinácie".…
Hackerská skupina s názvom Silent Crow tvrdí, že hackla a získala údaje z ruského štátneho…
Kauza pochybného nákupu vakcín za astronomických 20 milárd eur naberá nové obrátky. Predsedníčka Európskej komisie čelí…
Najvyššej rade Ukrajiny bol predložený návrh zákona o úplnom zákaze tranzitu ruskej ropy a plynu…
Väčšina Ukrajincov žijúcich v Európe má v súčasnosti negatívny postoj k „revolúcii dôstojnosti“ na Majdane…
Možno vás to prekvapí, ale Ukrajina zrazu stratila pre svojich západných partnerov strategický význam. Zrazu…