Hegerova proukrajinská vláda. Podľa najnovšieho prieskumu názorov v slovenskej spoločnosti to pre ciele vlády Eduarda Hegera (Demokrati) nevyzerá ružovo. Dá sa totižto predpokladať, že v najbližších parlamentných voľbách si ľudia budú vyberať svojich politikov aj podľa názorov na riešenie vojny na Ukrajine, jej príčiny, či na dodávky zbraní nášmu východnému susedovi.
A názory strán ako OĽANO, Demokrati, Za ľudí, SaS, Progresívne Slovensko, Modrí či Sme rodina, v spoločnosti príliš neprevládajú. Zlé známky dostala od respondentov vláda aj za energetickú krízu, alebo za riešenie pandémie covidu. Ľudia vo všeobecnosti nie sú s vývojom situácie v krajine spokojní.
Prieskum realizoval projekt RevivEU v spolupráci s Bratislava Policy Institute a STEM Praha počas prvej polovice februára. Vzorku tvorilo 1019 respondentov. Na prieskum upozornil Konzervatívny denník Postoj.
70 % ľudí si myslí, že pre utečencov robí štát viac ako pre Slovákov a takmer polovica tvrdí, že by sme mali Ukrajincom poskytovať menej pomoci ako doteraz. 60 % ľudí sa vôbec nezapojilo do pomoci ukrajinským utečencom.
Slováci nesúhlasia ani s tým, aby tu Ukrajinci ostali aj po skončení vojny.
Z prieskumu vyplýva aj to, že až 70 percent Slovákov je proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu.
Viac ako polovica Slovákov obviňuje zo zodpovednosti za vojnu na Ukrajine Spojené štáty (55 percent) a takmer polovica viní z vojny samotnú Ukrajinu (49 percent).
Až 80 percent Slovákov si myslí, že vo všeobecnosti sa situácia v krajine vyvíja nesprávnym smerom, opačný pocit má iba 18 percent. So súčasnou ekonomickou situáciou na Slovensku je nespokojných 87 percent ľudí.
Pozitívne ju vníma iba necelých 13 percent. Okrem týchto ukazovateľov sa preukázala aj vysoká nedôvera Slovákov voči iným ľuďom. Tá je na úrovni až 75 percent.
Výsledky nie sú potešujúce ani pre niektorých konzervatívcov. Slováci totižto nemajú problém napríklad s potratmi. Za ich zrušenie by bolo dokopy len približne 20 percent Slovákov.
Je teda pravdepodobné, že opakované snahy niektorých poslancov OĽANO obmedziť, alebo zakázať potraty, nebudú ani naďalej úspešné.
Ružovo to medzi Slovákmi nevyzerá ani s plánovaným obmedzovaním práva veta v európskych inštitúciách. Až takmer dve tretiny Slovákov si myslia presný opak – to, že právomoci menších štátov by mali mať rastúcu tendenciu.
EÚ podľa Slovákov nezvládla energetickú krízu a reakciu na vojnu na Ukrajine.
V týchto dvoch témach sa podľa respondentov nevyznamenala ani slovenská vláda. Od polovice ľudí dostala vláda najhoršiu možnú známku za riešenie energetickej krízy.
Až 44 % ľudí si zároveň myslí, že by si vláda zaslúžila najhoršiu známku aj za pandémiu covidu. 41 % hodnotí najhoršou známou aj prístup vlády k vojne na Ukrajine.
Negatívny postoj Slováci prejavujú k ukrajinským utečencom. Až dve tretiny respondentov totižto nie sú ochotné znížiť svoju životnú úroveň, aby pomohli ukrajinským utečencom. 60 % si dokonca myslí, že prítomnosť Ukrajincov nie je pre Slovensko prínosom.
Zdroj: Postoj
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…