Ceny lámu rekordy! Masívne zdražovanie energií, rekordné ceny na veľkoobchodnom trhu, zvyšovanie cien základných potravín ako pečiva, mliečnych výrobkov či mäsa, ale aj elektroniky, pohonných látok či tabaku. Národná banka Slovenska (NBS) varuje, že to naša peňaženka veľmi silno pocíti.
Elektrina s dodávkou na celý budúci rok zdražela od januára na dvojnásobok a objemy na koniec tohto roka dokonca na trojnásobok, píše portál HN. Vystrašení nie sú len energetici, ale aj súvisiace odvetvia. Nie len na Slovensku, ale vo všetkých členských krajinách EÚ hrozí stúpanie cien benzínu, hnojív či potravín.
Krachujú už aj prví energetickí hráči, ktorí zle odhadli vývoj, a dnes nemajú peniaze na to, aby nakúpili pre svojich zákazníkov. A tento trend pravdepodobne bude pokračovať.
„Ak sa neudeje niečo mimoriadne, ako napríklad extrémne silná štvrtá vlna pandémie, referenčná cena PXE na rok 2023 môže byť niekde medzi 75 až 95 eur za megawatthodinu a na rok 2024 môže prekročiť 100 eur,“ odhaduje analytik JPX Ján Pišta.
Oživenie po pandémii tlačí ceny nahor a najbližšie mesiace budú ešte rásť. Podľa odhadov NBS zdražovanie vyvrcholí na začiatku budúceho roka. Podľa portálu 1pluska.sk viacerí výrobcovia bijú na poplach, že melú z posledného a nevylučujú ani kolaps. Vyhnúť sa mu dá len zvýšením cien.
NBS odhaduje, že rast cien, teda inflácia, bude ešte najbližšie mesiace rásť. Priplatíme si za všetko, najviac sa to však prejaví pri účtoch za energie a potraviny. Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth uviedol, že ceny tento rok rastú omnoho rýchlejšie, než banka očakávala. „Nie je to izolovaný jav, je to všade v Európe a aj mimo eurozóny,“ poznamenal ekonóm.
Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor vysvetlil, že takéto rýchle zdražovanie je len dočasné, pretože aj dôvody sú dočasné. Najbližšie mesiace však Slováci vytiahnu z peňaženky oveľa viac ako boli zvyknutí.
Najväčší nárast sa očakáva pri cenách energií, ktoré na svetových trhoch doslova rekordne vyleteli nahor. Dosahy vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácností sa líšia a to v závislosti od ich spotreby.
„Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. Ak však domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Obdobná situácia je v prípade elektriny. „Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť o nárast ročných nákladov cca do 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. Ak však domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur,“ doplnila Sadovská.
Vysoké platby za energie zvyšujú náklady aj výrobcom. „Dosahy sú o to zdrvujúcejšie, že ceny všetkých podstatných nákladových položiek od surovín cez obalové materiály a energie až po cenu palív skokovito vzrástli takmer súčasne. Môže sa stať, že potravinárska výroba na Slovensku skolabuje,“ upozornil Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
V podobnej situácii sú aj mliekari, mäsiari či sladovníci. „Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Či už sú to ceny energií, pohonných látok, ceny práce, nemalé boli aj náklady na dezinfekčné prostriedky a iné protipandemické opatrenia,“ upozornil riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.
Nedostatok materiálov zasiahol aj stavebníctvo a priemysel. Rastúce ceny a nedostatok stavebných materiálov môžu predražiť výstavbu a rekonštrukciu domov až o štvrtinu. Sklady tiež trpia nedostatkom elektroniky, chýbajú mobily, notebooky, ale aj práčky, chladničky či umývačky riadu.
Naplno sa nerozbehla ani logistika. „Narastajúce napätie v dopravných firmách na Slovensku, kde je v súčasnosti kritický nedostatok vodičov, môže viesť k razantným protestom a zastaveniu zásobovania aj na Slovensku tak, ako to vidíme na Britských ostrovoch,“ podotkol Pavol Piešťanský, viceprezident Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia.
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…