Referendum o základni amerických vojakov v Sliači vyvoláva vášne. Šéf rezortu obrany hovorí o politikárčení tamojšej samosprávy. Primátorka nad tým rozhorčene krúti hlavou. „Ak si nevie preštudovať zákon, na ministerstve nemá čo robiť,“ mieni.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) sa vyjadril k plánovanému referendu v Sliači, v ktorom by obyvatelia mali rozhodnúť o základni amerických vojakov. Naznačil, že ide o zbytočný krok, ktorý nemá logiku.
„Všetci ľudia, ktorí nie sú zaslepení nejakými útokmi extrémistov a tých, ktorí si robia politickú kariéru na klamstve, vedia, že na Sliači dnes nie je ani jeden americký vojak,“ povedal Naď. Takéto referendum je vraj rovnaké, aké by bolo o tom, či tam má, alebo nemá byť základňa UFO. Pokračoval, že od tamojších podnikateľov sa k nemu dostali informácie, že z prítomnosti zahraničných vojakov z Holandska a Nemecka majú radosť.
„V meste míňajú veľa peňazí a z toho majú, samozrejme, ďalšie zisky. Nechcú, aby sa na tom niečo zmenilo,“ podotkol.
Naď si neodpustil ani tvrdú poznámku na vedenie sliačskej radnice. „Samospráva by mala svojich občanov vzdelávať a adekvátne ich informovať. V tomto prípade robí zásadnú nadprácu s cieľom politických ziskov pred komunálnymi voľbami na úkor toho, že straší ľudí nezmyslami, ktoré tam nikdy neboli, nie sú a nebudú,“ tvrdí minister.
V tejto veci podľa neho rezort neplánuje nejaké extra kroky. „Veľmi tam nemáme ďalej čo robiť. Akurát budeme poctivo ľuďom hovoriť, že žiadna americká základňa tam nebola, nie je a nebude,“zopakoval.
„Letisko zostáva v našich rukách, komplexne ho modernizujeme v hodnote viac ako 100 miliónov eur. Zároveň sú tam systémy Patriot, ktoré intenzívne bránia práve aj oblasť Zvolena, Banskej Bystrice a Sliača,“ doplnil.
Naď: Na Sliači nebude ani základňa USA, ani ufónov. Aj bez referenda
Primátorka Ľubica Balgová netají, že slová ministra ju rozhorčili. „Ak si niekto nedokáže preštudovať zákon a aplikovať ho do praxe, nemá čo v rezorte robiť a šéfovať mu,“ reagovala nahnevane.
„Ja ako primátorka mesta nemôžem nedodržať zákon. Občania sa rozhodli, že spíšu petíciu. Došlo k tomu ešte v čase, keď sa podpísala obranná dohoda Slovenska s USA. Obyvatelia v tom cítia paralelu s okupáciou sovietskymi vojskami,“ pripomenula.
Balgová pokračovala, že sme členmi NATO a ľudia sa nebránia prítomnosti vojakov tejto organizácie. Ľudia však citlivo vnímajú prípadný príchod práve amerických vojakov.
„Občania sa rozhodli pre petíciu, v ktorej vyzbierali také množstvo podpisov, že nemám inú možnosť, ako postupovať v intenciách zákona, a musím to referendum vyhlásiť,“ zdôraznila. Je podľa nej zbytočné zamýšľať sa nad tým, či je to opodstatnené, alebo to má logiku. „Zákon hovorí, musíme to urobiť,“ dodala.
Autor: Eva Štenclová
Zdroj: pravda.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…