Slavjanský kalendár je založený na šesťnástirečnom číselnom systéme, to znamená, že 16 Liet (Kruh Liet), prechádzajúce cez 9 Živlov, vytvárajú periodicitu 144 Liet (Kruh Života).
Kruh Života = 144 rokov
Leito = 9 mesiacov
Mesiac = 40 a 41 dní
Týždeň = 9 dní
Kruh Života = 144 Liet
Slavjani nepočítajú storočia (100 rokov), ale Kruhy Života (144 Liet).
Lieto trvá 365,25 dňa, teda 15 rokov má 365 dní a 16. Lieto má 369 dní, to znamená, že k 16. Lietu sa pripočítavajú 4 dni. Táto periodicita sa nazýva Kruh Liet (15 jednoduchých + 1 Sväté Lieto = 16 rokov) a prechodom cez obrazných deväť živlov vytvárajú periodicitu 144 rokov – Kruh Života (16*9=144).
Rovnaké obdobie (365,25 dňa) sa používalo aj v juliánskom kalendári a každý štvrtý rok sa robil priestupný, čiže ako u Slavjanov sa na 16 rokov pripočítavajú 4 dni. Ale zaviedli sekulárny systém, teda počítali 100 rokov naraz, a to bola ich chyba – takzvané storočné roky.
Do roku 1582 skĺzol juliánsky kalendár až o 10 dní. V skutočnosti kalendárny systém nezapadá do desiatkovej sústavy, takže periodicita nie je sekulárna, ale kruhová = 16 Liet. V slavjanskom kalendári nie sú takzvané storočné roky, preto je celý systém vyrovnaný. V gregoriánskom kalendári kresťania s týmto omylom počítali (prišlo im to v druhej tisícke rokov). Všimnite si však, že naši Predkovia túto chybu vôbec neurobili, pred mnohými tisíckami rokov jasne vypočítali plnú periodicitu a vytvorili určitý systém, ktorý nazvali Kruh Liet (16 Liet).
Lieto = 9 mesiacov
Lieto sa delí na 3 obdobia (obdobia Lieta): Jeseň, Zima, Jar a všetky dohromady sa nazývajú jedným slovom Lieto (Лѣто).
Každé časť Lieta je rozdelená na 3 mesiace (sorokovniky), to znamená, že Lieto pozostáva z 9 mesiacov.
Názvy mesiacov.
Okrem prvého majú všetky mesiace rovnakú koncovku „Liet“ („Lieto“, bukvica Jero (Ъ) sa číta skrátene „O“), pretože všetky sú časťami Lieta a ktorá časť je označená prvou „ slabikou“.
1. Ramchat – Božský začiatok.
2. AjLiet – úplný dostatok, to znamená, že pozbierali úrodu a pripravili sa na zimu.
3. BejLiet – biela časť Lieta.
4. GejLiet – mesiac metelíc a chladu.
5. DajLiet – mesiac prebúdzania Prírody.
6. Eliet – mesiac sejby a menorečenia.
7. VejLiet – mesiac vetrov.
8. ChejLiet — mesiac prijímania darov Prírody.
9. TajLiet – mesiac zavŕšenia.
• Lieto alebo rok? „God“ (boh) je kresťanský výraz a Slavjani počítajú Lieto, preto sa pýtajú: „Koľko máš liet? Existuje aj letopočet, letopis, ale neexistuje „rokopis“.
• Slavjani majú podobné slovo „godina“, čo znamená „obdobie“, ale tento výraz sa nepoužíva v kalendári na počítanie Liet, ale v Kruholiete Čísloboha – existuje 144 godín (období) a každá má svoju vlastnú podstatu. Ak sa teda pýtajú „godinu narodenia“, znamená to, v akom období ste sa podľa Kruholietu Čísloboha narodili (napríklad: 117. godina Kruholieta). A keď hovoria o lietopočet, pýtajú sa: „Lieto tvojho narodenia?“ (napríklad: 7488 od SMZCH).
Mesiac (sorokovnik) = 40 dní
Slavjani v skutočnosti nepočítajú „mesiace“, ale sorokovniki, to znamená, že nie sú nijako spojení s Lunou -Mesiacom, ale na uľahčenie pochopenia slavjanského kalendára nech sú zatiaľ mesiace.
Mesiace po 40 a 41 dní – všetky nepárne mesiace (1,3,5,7,9) majú 41 dní a párne mesiace (2,4,6,8) majú 40 dní. V 16. Svätom Liete sa pridávajú ďalšie 4 dni, jeden pre nepárne mesiace, to znamená, že vo Svätom Liete majú všetky mesiace 41 dní.
Slavjanský kalendár je oveľa pohodlnejší ako gregoriánsky kalendár, máme len 2 tabuľky: párne a nepárne mesiace začínajú v ten istý deň v týždni. Ak sa Lieto začalo v pondelok, potom všetky nepárne mesiace začnú v pondelok a párne mesiace začnú v šesticu.
Sväté Lietá sa tiež dajú ľahko spočítať a v ktorý deň sa Sväté Lieto začalo, potom sa po ňom v ten istý deň začne jednoduché Lieto. Preto naši Predkovia mohli ľahko vypočítať, ktorý deň v týždni zodpovedal určitému dátumu pred tisíckami, ba dokonca stovkami tisíc rokov. Pretože v samotnom Kruholiete sa každé Lieto začína v určitý deň v týždni a každý kruh sa opakuje, takže merajte späť v kruhoch o toľko tisíc rokov, koľko chcete.
• Dnes sme prijali kalendárny systém, ktorý je veľmi nepohodlný na počítanie: mesiac môže mať 31, 30, 29 a 28 dní. Rok je rozdelený na 12 mesiacov, teda 12 rôznych tabuliek, a nie je známe, ktorým dňom sa mesiac začne.
Nedeľa ( týždeň) = 9 dní
Názvy dní v Týždni sú jednoduchým počtom: druhý, tretí, štvrtý, piaty… A každý deň má svoju Zem – Ochrankyňu. Verí sa, že deň v Týždni, v ktorý sa človek narodil, bude pre neho šťastný.
Deväťdňový Týždeň je veľmi pohodlný systém práce a oddychu (3, 6, 9 – dva dni práce, jeden oddych), aby sa človek neprepracoval.
Ale potom, po naklonení Zemskej osi, keď sa zmenil aj výživový systém a navyše Zápoveď Svaroga hovorí: „Ctite si tri dni v týždni – tretí, siedmy a deviaty …“, to znamená v uprostred došlo k posunu o jeden deň – zo šiesteho na siedmy:
3. deň – odpočinok pre mozog (od mentálnej, intelektuálnej práce).
7. deň – odpočinok pre telo (od fyzickej práce) + Pôst (pôstny deň).
9. deň – BEZ PRÁCE, teda telesný, duchovný a duševný odpočinok. Je vhodné nerobiť nič, iba to, čo je potrebné: pripraviť poživň pre blízkych, kúpeľný dom pre čistotu rodiny atď., Zabudnite na iné záležitosti.
„Ak niekto pracuje na deviaty deň, nebude pre neho žiadny zisk ani losom, ani talentom, v ostatné dni bez poškvrny. Siedmy deň je daný ľuďom, dobytku a rybám na odpočinok, na telesný odpočinok. Navštevujte sa, starajte sa o seba, budete šťastní – spievajte Bohom hymnusy.“
Daarijský Kruholiet Čísloboha
*Kruholiet Čísloboha sa často mylne nazýva staroslavjanský Kalendár Koľady Darom. V skutočnosti je Slavjanský kalendár Koľady Dar je systémom na výpočet času a prírodných cyklov na našej planéte. A Kruholiet Čísloboha opisuje čas a roky z hľadiska ich vplyvu na Osud štátov a človeka. Slavjania spočiatku postavili svoj život podľa Kruholietu vytvoreného Číslobohom a až neskôr dostali od Boha Koľady jeho Kalendár Koľady Dar.
Daarijský – píšeme bez apostrofu, pretože to neznamená Rod Da’Arijský, ale prastarú krajinu Da’Aria, t.j. bol hlavným v Daarii.
Kruholiet – Kruh Liet (Slavjani počítajú Kruhy: Kruh = 16, Plný Kruh = 144).
Čísloboh je Boh Ochranca Daarijnského Kruholietu.
Štruktúra DKČ je podobná východnej číselnej sústave, ale oni majú 12-miestny systém a v Kruholiete Čísloboha sa používa 16-miestny systém. Kruh Živlov navyše pozostáva nie z 5, ale z 9 prvkov a farieb 9, nie z 5. Plný Kruh vo východnom systéme je 60 rokov a v slavjanskom systéme 144 rokov (t.j. prejde 16 rokov 9 prvkov), preto sa obdobie 144 rokov nazývalo Kruh Života.
Tabuľka (Kruh Života)
Lietá a godiny
Máme Letopočet, t.j. Počítame Lieta a slovo „godina“ znamená „obdobie“, ale nie časové, ale štrukturálne. Povedzme, že teraz máme Lieto 7522 a obdobie Kruholieta je 133.
Začiatok všetkých rokov Kruholieta pripadá na Deň Jesennej Rovnodennosti, pretože tento deň sa zhoduje s dňami, keď naši Predkovia dorazili na Midgard-Zem, a vo všeobecnosti s dňami začiatku Lietopočítania na Zemi. Okrem toho sa v tento Beň zaviedlo nové Lietopočítanie, ak sa v živote ľudí vyskytla nejaká globálna udalosť (pozri príklady Lietopočítania).
Svaroží Kruh
Obrázok 1 zobrazuje Štít Čísloboha, na ktorom nájdete: svoj Nebeský Čertog Svarožieho Kruhu, pod vplyvom ktorého ste sa narodili. Je tam uvedený aj jeho Runický symbol a oveľa viac.
Obrázok 2 zobrazuje Kruholiet, kde môžete nájsť svoje posvätné rastliny a Stromy ochrancovia. Boli vysádzané pred domom, aby šťastie nikdy neopustilo dom. Zo svojho svätého stromu si človek vyrobil palicu, ktorú používal pri svätných obradoch a pri dlhých cestách.
Stanislav
Slovanské Noviny
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…