Názory

Skutočná vojna: Ľudia verzus banky

Recesie, dlhy, energetická kríza, inflácia a vojny… to všetko spolu nejako súvisí, a to na globálnej úrovni, čo má vplyv na takmer všetky ekonomiky a trhy. Zdá sa, že pre “globálny poriadok založený na pravidlách”, alebo ako ho niektorí radšej nazývajú, “ríšu lží”, sa to všetko vyvíja dosť zle, píše Alex Krainer vo svojom poslednom príspevku

Šok, po šoku, po šoku…

6. októbra, vystúpila Kristalina Georgievová, výkonná riaditeľka MMF, s prejavom na Georgetownskej univerzite vo Washingtone, kde vysvetlila, že svetová ekonomika, od ktorej sa očakávalo, že sa po pandémii Covid 19 výrazne zotaví, namiesto toho zažila “šok, po šoku, po šoku”, že teraz zažíva “zásadnú zmenu” a že táto zmena by mohla vytvoriť “nebezpečný nový normál”. Georgievová si myslí, že to možno zmierniť len “spoluprácou krajín”.

Na Ukrajine vyhrávame! Alebo možno nie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Súčasťou problému je “nezmyselná vojna” na Ukrajine. Už niekoľko týždňov, ako sa hovorí v skupinovom myslení, sa vojna obrátila v prospech Západu a Ukrajina vyhráva. Nikto sa už ani neobťažuje predstierať, že táto vojna je medzi Ruskom a Ukrajinou: teraz sa o nej otvorene hovorí ako o vojne medzi Ruskom a kolektívnym Západom. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to jasne povedal na tlačovej konferencii: “Ak Putin vyhrá, bude to nielen veľká porážka pre Ukrajincov, ale bude to porážka, a to nebezpečná, pre nás všetkých.” Ale netreba sa obávať, povedal Stoltenberg, “Ukrajina má dynamiku” a “prezident Putin na Ukrajine zlyháva”.

Minulý týždeň sa americký štvorhviezdičkový generál Jack Keane v relácii Fox Business pochválil úžasnou “investíciou” Biddenovej administratívy na Ukrajine: “Za 66 miliárd dolárov teda dostávame to, že Ukrajina bojuje, doslova ničí ruskú armádu na bojisku.”

Takže zrejme vyhrávame a všetci si môžeme vydýchnuť – všetko je úžasné. Alebo možno nie. Minulý týždeň bývalý poradca pre národnú bezpečnosť USA John Bolton uverejnil odhaľujúci článok, ktorý prezrádza iné zmýšľanie na vrchole západnej hierarchie velenia a riadenia. Bolton tvrdí, že “Západu stále chýba spoločná definícia ‘víťazstva’ na Ukrajine” a že “všetci sa obávajú o trvanlivosť odhodlania Európy…”. Ale práve Tweet Johna Boltona propagujúci tento článok bol najodhalujúcejší:

Je to tu: “Neexistuje žiadna dlhodobá perspektíva na dosiahnutie rozhodujúceho a dlhodobého amerického cieľa, ktorým je mier a bezpečnosť v Európe, bez zmeny režimu v Rusku.” Zdá sa, že Bolton hovorí, že Putin porazil globálny poriadok založený na pravidlách a že túto porážku môžu zvrátiť len vtedy, ak by mohli Putina odstaviť od moci a nahradiť ho nejakým Juanom Guaidóom, ktorý by im vrátil ich hračky a víťazstvo. Bolton potom v televízii CBS obhajoval zavraždenie Vladimíra Putina.

Možno sa mýlim, ale medzi veľvyslancom Boltonom, generálom Keanom, Jensom Stoltenbergom, Kristalinou Georgievovou, ako aj mnohými ďalšími sa nezdá, že by vedúci predstavitelia impéria boli veľmi presvedčení o tom, ako sa veci vyvíjajú. V skutočnosti sa všetci zdajú byť vo svojich vyhláseniach trochu nesúrodí a možno dokonca spanikárení, akoby cítili porážku.

 

Môžu za to banky, nie Vladimir Putin

Čo teda bude tou “zásadnou zmenou” a “nebezpečným novým normálom”, ktorého sa Georgievová z MMF obáva? Domnievam sa, že obavy spočívajú v tom, že globálny poriadok založený na pravidlách upadá do hlbokej hospodárskej, sociálnej a politickej krízy, ktorá by mohla byť dlhá a veľmi vážna. A aj keď nás všetkých nabádajú, aby sme sa zjednotili a nenávideli Rusko a Vladimíra Putina, nie odtiaľ táto kríza pramení. Vychádzala skôr z podvodného menového systému, ktorý do veľkej miery formoval náš globálny poriadok založený na pravidlách a ktorý má za sebou pôsobivú históriu podnecovania večných vojen a vytvárania chronických kríz.

 

Chronické krízy, večné vojny

Vývoj dnešného menového systému môžeme sledovať až k Bank of England. Bola založená v roku 1694 a v priebehu nasledujúceho storočia (od roku 1701 do roku 1815) viedlo Anglicko proti svojej vtedajšej konkurenčnej mocnosti, Francúzsku, celkom 18 oficiálne vyhlásených vojen. Vtedy boli Francúzi nenávidení takmer rovnako ako dnes Rusi. V roku 1833 parlament prijal zákon o Anglickej banke, ktorý jej udelil monopol na vydávanie “zákonného platidla” v impériu. Zo zvyšných 67 rokov 19. storočia strávila Británia 32 rokov v recesii, depresii, bankrote alebo finančnom kolapse vrátane 22 rokov trvajúcej krízy, ktorá trvala od roku 1873 do roku 1896. Bolo to v čase, keď bolo britské impérium na zenite svojej moci, ale podobne ako dnes to bol “šok, za šokom, za šokom…”

Namiesto vedenia nekonečných vojen, vyhadzovania mostov a ropovodov do vzduchu alebo vraždenia Vladimíra Putina by západné mocnosti urobili lepšie, keby sa zamerali na reformu nášho menového systému a zaviedli poctivé peniaze. Dokonca aj zázračné vojenské víťazstvo nad Ruskom by prinieslo len odklad dňa zúčtovania. Medzitým by si systém musel nájsť nového nepriateľa, aby mohol viesť ďalšie vojny. To je isté. Ako povedal lord Acton pred viac ako sto rokmi: “Problém, ktorý sa prevalil storočiami a ktorý bude musieť byť skôr či neskôr vybojovaný, je ľud verzus banky.” Banky – nie Rusko ani Vladimir Putin!

P.S. Pod “bankami” nemyslím miestne banky a sporiteľne, ale medzinárodný bankový kartel a jeho globálne systémovo dôležité banky.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

MO uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk za takmer 150 miliónov eur

Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…

1 hodinu ago

Prezident sa vyjadril k stretnutiu Fica s Putinom

Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…

1 hodinu ago

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

1 hodinu ago

Putin: Rusko reagovalo správne na to, čo sa deje na Ukrajine, ale ŠVO mala začať skôr

Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…

1 hodinu ago

Kirillov mohol mať informácie o pripravovanom novoročnom ukrajinskom chemickom útoku

Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…

1 hodinu ago

Ruské rakety sa zamerali na systémy protivzdušnej obrany na ukrajinských letiskách a v Kyjeve

Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…

1 hodinu ago