Vyhlásil Putin a zdôraznil, že chrániť spoľahlivé informácie je obzvlášť dôležité v čase zložitého procesu budovania multipolárneho sveta. Šéf Kremľa Vladimir Putin vystúpil v sobotu 14. septembra 2024 na mediálnom summite BRICS s prejavom, v ktorom zdôraznil dôležitosť slobody slova a informácií.
Ruský prezident Vladimir Putin vo svojom sobotňajšom prejave na mediálnom summite zdôraznil dôležitosť slobody slova a informácií, čo kritici jeho politiky eliminácie disentu považujú za absurdné. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.
„V čase, keď sa rozvíja zložitý proces multipolarity, je obzvlášť dôležité chrániť zásady spoľahlivosti informácií,“ povedal Putin vo videoposolstve adresovanom účastníkom mediálneho summitu BRICS v Moskve pri príležitosti 120. výročia vzniku štátnej tlačovej agentúry TASS.
„Skutočná sloboda slova, ktorá odráža rôzne názory, umožňuje hľadať kompromisy a spoločné prístupy k riešeniu svetových problémov,“ dodal Putin.
Médiá podľa neho zohrávajú významnú úlohu pri budovaní spravodlivého svetového poriadku tým, že poskytujú ľuďom „objektívny a neskreslený obraz sveta“.
V čoraz autoritárskejšej krajine však majú Rusi len málo slobody prejavu a slobody médií, konštatuje DPA. Ruská tlačová agentúra TASS, ktorá vznikla v roku 1904, mala viacero názvov a označení. Je najväčšou tlačovou agentúrou v krajine a je všeobecne považovaná za nástroj vlády.
Médiá, ktoré sa nezhodujú s vyhláseniami a hodnotami Kremľa, sú zakazované a zatvárané, pričom odporcovia vlády sú prenasledovaní súdnictvom.
Kremeľ zdvojnásobil svoj prísny postoj ku kritikom vojny na Ukrajine, ktorá sa začala v roku 2022, a mnohé ruské skupiny, ktoré sú proti tomuto konfliktu, boli vyhlásené za „nežiaduce organizácie“. Ak sú tieto skupiny označené za nežiaduce, sú v podstate zakázané, pričom sa to týka médií aj ľudskoprávnych skupín.
Spojené štáty oznámili v piatok nové sankcie namierené na ruské štátne médiá, pričom obvinili ruskú štátnu televíziu Russia Today (RT) zo spolupráce s ruskou armádou a šírenia dezinformácií a propagandy vo svete.
„Washington sa snaží umlčať všetky odlišné názory, pretože jeho oslavovaná „sloboda prejavu“ sa vzťahuje len na tých, ktorí podporujú oficiálny príbeh a poslúchajú pokyny amerických spravodajských služieb,“ reagovala šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová.
Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová hovorí v tejto súvislosti o agresii, ktorá sa môže obrátiť aj proti iným ako ruským novinárom. Ruské médiá podľa nej zabraňujú, aby ľudia boli zombifikovaní americkými mainstreamovými médiami.
Zdroj: pravda.sk / InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…