Správa SIS hovorí o fungovaní skupiny, ktorá využíva svoje mocenské postavenie na manipulovanie svedkov a vyšetrovania medializovaných káuz.
Vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v kauze Očistec vnímajú útoky voči nim ako pokus o zastrašovanie i snahu o diskreditáciu, s úmyslom zmariť riadne a nestranné vyšetrovanie rozsiahlej obzvlášť závažnej trestnej činnosti a dosiahnutie spravodlivosti. Upozornili, že pri vyšetrovaní postupujú striktne podľa zákona. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
„Všetky úkony sú vykonávané výlučne v medziach zákona, osoby sú vypočúvané po zákonnom poučení a po vznesení obvinenia aj za prítomnosti obhajcov tak, aby bolo v plnej miere dodržané právo obvinených na obhajobu,“ spresnili s tým, že pri vedení trestných stíhaní nikdy nedochádza k manipulovaniu dôkazov v žiadnych z vyšetrovaných trestných vecí, a to nie len v aktuálnych, ale ani v ostatných množstvách trestných konaní v rámci mnohoročnej praxe jednotlivých členov tejto skupiny.
Vyšetrovatelia a operatívni pracovníci vyjadrili znepokojenie nad tým, že „rôzne spravodajské a ničím neoverené informácie, kde ani pôvod ani zákonnosť získania takýchto informácii nie je zrejmý, sú verejnosti účelovo podsúvané ako ‚zaručené informácie‘, pričom dôkazy získané zákonným spôsobom v rámci vedenia trestných konaní, ktoré boli podrobené riadnemu prieskumu, či už prokuratúrou alebo konajúcimi prvostupňovými a odvolacími súdmi, a to niekoľkonásobne, sú zámerne zamlčiavané a označované za nepravdivé“.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 obvinených. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho chcú iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady na odvolanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).
Dôvodom majú byť podozrenia z ovplyvňovania vyšetrovaní viacerých káuz skupinou osôb z prostredia orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Táto informácia mala vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú v stredu prečítal šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) poslancom.
Pellegrini o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii s tým, že predstavitelia štátu museli mať tieto informácie skôr, ako sa konalo tajné stretnutie v SIS, a je otázne, či nejako zakročili.
„Nechcem, aby sme si mysleli, že včerajšou neverejnou schôdzou a slaboduchým vyjadrením premiéra sa toto skončilo. Informácia, ktorá zaznela, bola taká závažná, že to musí mať ďalšie konzekvencie a musí za túto situáciu niekto niesť zodpovednosť,“ povedal Pellegrini.
Zo správy podľa jeho slov jasne vyplýva existencia skupiny, ktorá má zadokumentovaný určitý modus operandi a je schopná z titulu svojho postavenia v silových zložkách či OČTK manipulovať vyšetrovania jednotlivých káuz, výpovede svedkov aj dať niekoho do väzby, hoci je nevinný.
Smer-SD chce ďalšiu mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v súvislosti s informáciami o stretnutí najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce prepustenie z väzby všetkých, ktorých sa stretnutie týkalo. Strana zváži tiež možné kroky voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Povedal v stredu šéf strany Robert Fico novinárom počas mimoriadnej schôdze parlamentu k stretnutiu v SIS.
„Budeme žiadať okamžite prepustiť z väzby všetkých tých ľudí, ktorých sa dotýkalo stretnutie zo 17. mája, pretože už dlhodobo hovoríme o ovplyvňovaní svedkov, udavačov. Rovnako budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti voči špeciálnemu prokurátorovi, ministrovi vnútra, predsedovi Špecializovaného trestného súdu,“ ozrejmil. Ide podľa neho o škandál, aký Slovensko doteraz nemalo. Viac povedať nechcel, pretože sa informácie týkali neverejného rokovania parlamentu.
„Budeme žiadať okamžite prepustiť z väzby všetkých tých ľudí, ktorých sa dotýkalo stretnutie zo 17. mája, pretože už dlhodobo hovoríme o ovplyvňovaní svedkov, udavačov. Rovnako budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti voči špeciálnemu prokurátorovi, ministrovi vnútra, predsedovi Špecializovaného trestného súdu,“ ozrejmil. Ide podľa neho o škandál, aký Slovensko doteraz nemalo. Viac povedať nechcel, pretože sa informácie týkali neverejného rokovania parlamentu.
V súvislosti s listom Lipšica parlamentu, že Vladimíra Pčolinského na rokovanie neprivedú, hovorí Fico o možnej protiústavnosti. „Ak si NR SR niekoho pozve na rokovanie, tak by tam mal byť prítomný,“ vyhlásil. Zdôraznil, že parlament je najvyšší orgán štátu. „Je to hrubé poníženie predsedu parlamentu a celej NR SR,“ reagoval na list s tým, že strane neostáva nič iné, ako ďalej „pracovať s uznesením NR SR, ako zabezpečiť pri inej príležitosti prítomnosť bývalého riaditeľa SIS na rokovaní parlamentu“.
Tvrdí, že koalícia sa zrejme bojí možných slov bývalého šéfa SIS, potrebovala ho umlčať a „špinavú robotu“ za ňu urobil Lipšic.
Bývalý príslušník SIS Pavol Forisch nadviazal vo svojom článku na tlačovú besedu expremiéra Roberta Fica, kde uviedol, že Daniel Lipšic chce v súčinnosti s vládou Eduarda Hegera umlčať exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.
„Mali zadržať aj JUDr. Maroša Žilinku. Klasicky malo ísť o zásah komanda u neho doma o piatej nadránom. Cieľ akcie zdiskreditovať a uvoľniť funkciu generálneho prokurátora,“ uviedol Forisch.
Ako ďalej uviedol, správa SIS hovorí o tom, že „osoby Kyseľ, Repa, Šurek, Čurilla a spol. sa stretávali na chate na Tureckom vrchu kde plánovali trestné stíhania a manipuláciu kajúcnikov a ich výpovedí. O stretnutí vedel sudca NS SR zvaný „Koza“. Ich model bol: niekoľko univerzálnych svedkov, ktorí budú usvedčovať iných zločincov z radov polície sudcov a prokurátorov a ostatných.“
„JUDr. Martin Ribár mal byť testom. Ak by sa zlomil, priznal, idú tým smerom. Súdu stačí priznanie a svedkovia už nebudú potrební byť konfrontovaní s obvineným. Sú mimo a opakovane použiteľní. Pčolinského SIS to celé monitorovala a vedela o tomto komplote,“ pokračuje Forisch.
Generálna prokuratúra SR v najbližších dňoch rozhodne o ďalšom postupe vo veci trestných oznámení, ktoré podal bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa svedkov-kajúcnikov. Informoval o tom hovorca GP SR Dalibor Skladan.
„GP SR oznámenie eviduje a v najbližších dňoch bude rozhodnuté o ďalšom postupe v tejto veci. Bližšie informácie však v tejto fáze konania nie je možné poskytnúť,“ dodal hovorca.
O podaní trestných oznámení v pondelok informoval Marián Bošanský z advokátskej kancelárie, ktorá Vladimíra Pčolinského zastupuje. Ako priblížil, v kontexte posledných medializovaných informácií o ovplyvňovaní kajúcnikov a vyrábaní svedkov v trestných konaniach trestné oznámenie naznačuje podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, medzi inými aj trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia úlohy verejným činiteľom a marenia spravodlivosti.
Mal sa ich dopustiť bližšie neznámy okruh osôb z prostredia orgánov činných v trestnom konaní a kajúcnikov v súvislosti s vyšetrovaním osoby Vladimíra Pčolinského v tom čase, keď bol v pozícii riaditeľa SIS. Vladimír Pčolinský zostáva naďalej väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v utorok Najvyšší súd SR. NS SR mu zároveň rozšíril dôvody väzby o tzv. preventívnu.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…