Ruský prezident Vladimir Putin 1. – 3. novembra 2021 v Soči uskutočnil sériu stretnutí s vedením ministerstva obrany a podnikmi vojensko-priemyselného komplexu.
Záverečné stretnutie 3. novembra bolo venované vybaveniu ozbrojených síl systémami založenými na nových fyzikálnych princípoch.
Prezident poznamenal, že „vytvorenie laserových, hypersonických, kinetických a iných zbraní v našej krajine, ktoré nemajú vo svete obdoby, sa stalo skutočným prelomom v oblasti vojenských technológií, úroveň vojenskej bezpečnosti Ruska pomohla posilniť aj strategickú paritu“.
Zastavme sa pri laserovom bojovom komplexe „Peresvet“. V tomto systéme je veľmi málo otvorených údajov. Oficiálne nebol oznámený ani jeho konkrétny účel, ani jeho vlastnosti. Preto sa budeme musieť spoliehať na citácie z otvorených prejavov a vyjadrenia dôveryhodných zdrojov, ako aj na názory odborníkov.
O ruskom vojenskom laserovom komplexe sa verejnosť prvýkrát dozvedela 1. marca 2018 počas výročného prejavu ruského prezidenta Vladimira Putina s odkazom pre Federálne zhromaždenie Ruskej federácie: „Dosiahli sa významné výsledky pri vytváraní tzv. laserovej zbrani. A to už nie je len teória či projekty, ba ani len začiatok výroby. Od minulého roka už vojaci dostávajú bojové laserové systémy.“
Noviny ruského ministerstva obrany „Krasnaja Zvezda“ informovali 5. decembra 2018, že od 1. decembra nastúpili do experimentálnej bojovej služby laserové komplexy „Peresvet“ založené na nových fyzikálnych princípoch. Publikácia tiež objasnila, že vybavovanie ozbrojených síl týmito zbraňami sa začalo v roku 2017 v rámci Štátneho zbrojného programu.
Preškolenie personálu jednotiek bojových laserových komplexov prebiehalo na Vojensko-kozmickej akadémii A.F. Možajského a v priemyselných podnikoch. Vojenské jednotky vypracovali nasadenie a prípravu na použitie. Zvládnutie týchto zbraňových systémov a koordinácia bojových výpočtov prebieha už v samotnej armáde.
17. mája 2019, prakticky šesť mesiacov po uvedení do experimentálnej bojovej služby laserových systémov „Peresvet“, na stretnutí prezidenta Ruska s vedením ministerstva obrany a podnikov obranného priemyslu boli už posúdené „prvé praktické výsledky vojenského použitia najnovších technológií vrátane laserovej zbrane „Peresvet“ a leteckého raketového systému — hypersonického komplexu „Kindžal“.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Valerij Gerasimov 17. decembra 2019 počas stretnutia so zahraničnými vojenskými pridelencami akreditovanými v Rusku oznámil, že „od začiatku decembra sú laserové systémy „Peresvet“ v pohotovosti v pozičných oblastiach mobilných pozemných raketových systémov s úlohou kryť nimi manévrovateľné akcie“.
Náčelník vojenského oddelenia Sergej Šojgu vo svojej správe na rozšírenom zasadnutí predstavenstva Ministerstva obrany Ruskej federácie 24. decembra 2019 uviedol: „Nasadenie laserových systémov „Peresvet“ je ukončené. Od 1. decembra sú v bojovej službe v pozičných priestoroch piatich raketových divízií strategických raketových síl.“
V rozhovore pre noviny „Krasnaja Zvezda“ 16. decembra 2020 veliteľ „Strategických raketových síl“ Sergej Karakajev hovoril o pracovnej ceste ruského ministra obrany Sergeja Šojgu do raketovej formácie Tejkovo, vybavenej hneď dvoma typmi mobilných pozemných raketových systémov (MPRS): „Topoľ-M“ a „Jars“. Karakajev poznamenal, že ministrovi „bol predvedený pozemný laserový komplex „Peresvet“ a jeho schopnosti pokryť MPRS na bojových hliadkových trasách“.
Začiatkom augusta 2021 ruský minister obrany Sergej Šojgu počas pracovnej cesty navštívil akademické mesto Novosibirsk, kde v komunikácii s vedeckou komunitou povedal, že bojový laser „Peresvet“ bol vyvinutý úsilím jadrového centra Sarov: „Navštevujem vašich kolegov v Sarove. Vďaka ich úsiliu a našej neustálej pozornosti sme vyvinuli takú úžasnú zbraň, akou je „Peresvet“. A dnes ho už máme v prevádzke.“
Federálny štátny unitárny podnik „Ruské federálne jadrové centrum — Všeruský výskumný ústav experimentálnej fyziky“, ktorý sa nachádza v Sarove, zahŕňa aj „Inštitút pre výskum laserovej fyziky“ (IVLF). Ten vykonáva vedeckú a technickú činnosť v oblasti laserovej termonukleárnej fúzie, štúdium vlastností vysokoteplotnej hustej plazmy, vývoj a tvorbu výkonných fotodisociačných, chemických, plynodynamických, kyslíkovo-jódových a pevnolátkových laserových systémov a využitie laserových technológií v medicíne, ekológii a iných oblastiach vedy a techniky.
V roku 2016 navštívil IVLF predseda vlády Ruskej federácie Dmitrij Medvedev: „Za prítomnosti Dmitrija Anatoljeviča sa uskutočnil úspešný experiment so vzorkou produktu v rámci boja proti bezpilotným lietadlám. V dôsledku toho premiér naliehavo odporučil zaviesť túto technológiu čo najskôr.“
Treba si uvedomiť, že laserové systémy sú veľmi náročné na zdroj energie. Na vytvorenie smerového laserového lúča, ktorý má mať ničivý účinok, je potrebné obrovské množstvo energie. Väčšina odborníkov naznačuje, že laserový bojový komplex „Peresvet“ nepoužíva kompaktný jadrový reaktor, ktorý zásobuje laser elektrinou, ale laserový reaktor.
Podľa autorov vedeckého článku „Jadrovo napájané lasery – zariadenia s priamou premenou jadrovej energie na laserové žiarenie“ je „najzaujímavejšia verzia reaktora — lasera taká, v ktorej vzhľadom na priestorovú kombináciu jadrového paliva a laserového média, značná časť jadrovej energie sa premieňa na laserové žiarenie, čím sa obchádza medzistupeň vzniku tepelnej energie“. Táto publikácia poskytuje aj zjednodušené schémy laserových reaktorov.
V decembri 2021 už je to viac ako dva roky, čo sú laserové bojové systémy „Peresvet“ v pohotovosti. Vojenskí experti stanovili rôzne možnosti ich bojového použitia. Rozsah úloh zahŕňa boj proti bezpilotným lietadlám, protilietadlovú a protiraketovú obranu, protivesmírnu obranu v podobe ničenia kozmických lodí v blízkozemskom priestore na obežných dráhach do 500 kilometrov.
Ak hovoríme o bojovom laseri «Peresvet» ako o protisatelitnej zbrani, potom, samozrejme, nehovoríme o totálnej, ale funkčnej likvidácii kozmických lodí, deaktivácii ich vybavenia, vnútornej techniky. „Peresvet“ musí oslepiť nepriateľské vesmírne prieskumné prostriedky v čase ohrozenia pred jadrovým konfliktom, aby zabránili nepriateľským satelitom určovať súradnice ruských mobilných pozemných raketových systémov s medzikontinentálnymi balistickými raketami, a teda im zabránili v zameriavaní MPRS.
Na základe toho, čo povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Valerij Gerasimov („Laserové systémy Peresvet sú v pohotovosti v polohových oblastiach mobilných pozemných raketových systémov s úlohou kryť ich manévrovateľné akcie“) práve vyradenie nepriateľských vesmírnych prieskumných prostriedkov v tejto fáze je hlavnou bojovou úlohou komplexov „Peresvet“.
Tieto laserové bojové systémy teda garantujú Rusku možnosť vykonať odvetný jadrový úder proti nepriateľovi, tzn. prispieť k udržaniu strategickej jadrovej parity so Spojenými štátmi.
Zaujímavú perspektívu vývoja laserových bojových systémov „Peresvet“ načrtol námestník ministra obrany Ruskej federácie Alexej Krivoručko. V rozhovore pre noviny „Krasnaja zvezda“ 28. decembra 2019 povedal: „Prebiehajú práce na vývoji technológií na vytváranie výkonných laserov rôznych typov. Pracujeme aj na zvýšení kapacity komplexu „Peresvet“. V najbližších rokoch sa počíta s jeho umiestnením na lietadlovú loď“. Je zrejmé, že nasadením laserov „Peresvet“ na lietadlovej lodi sa zvýši dosah ničenia týchto zbraní, ako aj dosah cieľov.
Vo filme „Rusko. Nedávna história“, nedávno odvysielaný na kanáli „Rossija 1“, ruský prezident Vladimir Putin povedal: „Sme lídri. Toto je prvá vec. No nemodernizujeme len tradične dostupný potenciál v službách, ale zavádzame nové komplexy. V tomto zmysle môžeme s istotou povedať, že podľa tohto ukazovateľa sme dnes svetovou jednotkou.“
Táto pozícia dáva Rusku príležitosť byť presvedčivejšou pri jednaní s „partnermi“ na Západe, ktorých robí pozornejšími voči našim obavám a „červeným čiaram“. Výsledkom tohto dialógu by malo byť zastavenie postupu NATO na východ a odmietnutie vojenského a vojensko-technického rozvoja území pri ruských hraniciach.
Alexandr Vladimirov, Russtrat/news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…