domovina

Skryté nebezpečie: Syndróm nezdravých budov spôsobuje zdravotné problémy

Syndróm nezdravých budov (SNB) spôsobuje zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu života i pracovný výkon. Pomôcť pri riešení syndrómu nezdravých budov by mohla digitálna správa budov.

V pondelok o tom informovala platforma PlanRadar, ktorá sa zameriava na digitalizáciu dokumentácie, komunikácie a reportovania počas výstavby a správy nehnuteľností.
Ľudia v súčasnosti podľa platformy trávia až 90 % svojho času vnútri budov. Kvalita vnútorného prostredia je preto kľúčová pre ich zdravie a produktivitu. Syndróm nezdravých budov sa často prejavuje rôznymi príznakmi od bolesti hlavy a podráždenia očí až po problémy s koncentráciou a únavu. Tieto symptómy často miznú po opustení budovy, čo podľa PlanRadar naznačuje súvislosť s kvalitou vnútorného prostredia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Symptómy bývajú nenápadné

,,Tieto symptómy bývajú často nenápadné a môžu byť spojené s faktormi ako je nedostatočné vetranie, vysoká koncentrácia znečisťujúcich látok v interiéri alebo zvýšená vlhkosť. SNB nie je len otázkou pohodlia, ale tvorí významné zdravotné a ekonomické riziko,“ priblížil regionálny manažér platformy PlanRadar pre Slovensko Adam Heres Vostárek. Pripomenul, že napríklad vo Veľkej Británii či na Novom Zélande vykazuje príznaky SNB až 80 % zamestnancov, čo vedie k zvýšenej chorobnosti a zníženej produktivite.

Nepriaznivé vnútorné prostredie

Nepriaznivé vnútorné prostredie podľa platformy spôsobuje nedostatočné vetranie priestorov, alebo tiež neefektívne klimatizačné systémy, ktoré nedokážu zabezpečiť dostatočnú výmenu vzduchu. Problémom je tiež nadmerná vlhkosť, ktorá vytvára podmienky pre rast plesní.
Jedným z riešení ako predchádzať SNB by mohla byť digitálna správa nehnuteľností.

Prostredníctvom komplexného monitoringu by mohli správcovia budov včas odhaliť možné problémy a chrániť tak zdravie užívateľov i celkový stav nehnuteľnosti. Pomôcť by mohla aj pri plánovaní pravidelnej údržby, rýchlej identifikácii prípadných chýb či k zlepšeniu komunikácie pri zabezpečení údržby a potrebných opráv.

/ ereport.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou

Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…

9 hodín ago

Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti

Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…

9 hodín ago

Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť

Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…

9 hodín ago

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…

9 hodín ago

Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.

Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…

9 hodín ago