Škótska premiérka sa ocitla pod tlakom po neúspešnej snahe o usporiadanie nového referenda o nezávislosti od Británie po tom, čo krajina vystúpila z Európskej únie. Sturgeonová v ostatných týždňoch čelila kritike verejnosti aj v súvislosti s podporou legislatívy na ochranu práv transrodových osôb.
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová po ôsmich rokoch odstupuje z funkcie. Oznámila to na stredajšej tlačovej konferencii, informuje TASR.
Pripomenula, že v novembri 2014 sa stala prvou ženou vo funkcii predsedu škótskej vlády a v úrade bola najdlhšie zo všetkých škótskych premiérov.
Zároveň oznámila, že vo svojej Škótskej národnej strane (SNP) odštartovala proces voľby nového lídra.
Vo funkcii šéfky vlády ostane, kým nebude zvolený nový líder SNP. Očakáva od neho, že nebude pod tlakom polarizovaných názorov v spoločnosti.
Poprela tvrdenia pozorovateľov, že odstupuje v dôsledku „krátkodobých tlakov“.
Škótska premiérka sa ocitla pod tlakom po neúspešnej snahe o usporiadanie nového referenda o nezávislosti od Británie po tom, čo krajina vystúpila z Európskej únie. Sturgeonová nastúpila na čelo škótskej vlády v novembri 2014, po referende o nezávislosti, v ktorom 55 percent Škótov hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.
Predtým zdroj blízky Sturgeonovej pre BBC povedal, že už šéfka vlády toho má už „dosť“.
Sunday Times zverenil cez výsledky prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého štyria z desiatich Škótov si želajú jej odchod z čela vlády.
Sturgeonová v ostatných týždňoch čelila kritike verejnosti aj v súvislosti s podporou legislatívy na ochranu práv transrodových osôb po tom, čo vyšiel najavo prípad Adama Grahama, ktorý znásilnil dve ženy, avšak po zadržaní sa vyhlásil za ženu a súd ho napokon poslal do ženskej väznice. Z nej ho po troch dňoch premiestnili do mužského nápravnovýchovného zariadenia, pričom aj Sturgeonová pripustila, že „násilník by nemal byť v ženskej väznici“, ako o tom minulý týždeň informoval denník The Guardian.
Následne sa ukázalo, že podobných prípadov bolo v Škótsku viac.
Návrh zákona by ľuďom umožnil už po troch mesiacoch od rozhodnutie zmeniť si pohlavie. Osoby staršie ako 16 rokov, ktoré by chceli podstúpiť tákrok na zmenu pohlavia by nepotrebovali psychiatrické vyšetrenie ani inú formu overenia.
Odporcovia tvrdili, že ak sa nové pravidlá zavedú, vystavia ženy v ženských väzniciach, nemocniciach a iných zariadeniach značnému riziku sexuálneho obťažovania a násilia.
Škótsky zákon podporujúci práva transrodových osôb napokon zablokovala centrálna vláda v Londýne.
Zdroj: tvnoviny.sk / rt.com / InfoVojna
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…