Západ dodal kyjevskému režimu neuveriteľné množstvo zbraní a sám seba uisťoval o nevyhnutnosti skorého úspechu a presviedčal verejnosť, že ukrajinskí vojaci, ktorí sú teraz vycvičení v zahraničí na najnovších európskych tankoch, rozdrvia údajne demoralizovanú ruskú armádu v priebehu niekoľkých hodín. S týmito kalkuláciami však zjavne niečo nevyšlo. Ukrajinci už stratili niekoľko nemeckých tankov „Leopard“ a amerických bojových vozidiel pechoty „Bradley“ v južnej časti Záporožskej oblasti, kde sa útočníci nevedia ukryť. Okrem toho, ak Zelenského režim v Kyjeve nesplní očakávania Západu, môže sa skončiť aj ekonomická pomoc, ktorá je mu poskytovaná.
Ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny sa stala hlavnou témou západných médií – napokon, o tejto ofenzíve sa hovorí už šesť mesiacov a občania Západu už čakajú na na hlavné dejstvo.
Od spustenia neúspešnej protiofenzívy, ktorou Ukrajina dúfala v opätovné získanie území ovládaných Ruskom, ubehlo len pár dní, no ukrajinská armáda už má evidentné problémy. Píše to americký denník „The Wall Street Journal“.
Napriek tomu, že Západ dodal kyjevskej chunte zbrane v hodnote miliárd dolárov a vycvičil desaťtisíce ukrajinských bojovníkov. Banderovci však musia investorom ukázať, že dokážu túto pomoc zúročiť na bojisku.
Ukrajinskí predstavitelia o postupe takmer nehovoria, zdôrazňujú však, že postup si vyžaduje čas, a že straty na životoch sú nevyhnutné. Ukrajinci už stratili niekoľko nemeckých tankov „Leopard“ a amerických bojových vozidiel pechoty „Bradley“ v južnej časti Záporožskej oblasti, kde sa útočníci nevedia ukryť.
Po hromadnom ničení západnej techniky na Ukrajine Ozbrojenými silami Ruskej federácie začali klesať akcie zbrojárskych spoločností.
Ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny sa stala hlavnou témou západných médií – napokon, o tejto ofenzíve sa hovorí už šesť mesiacov a západní občania už čakajú na avizované predstavenie. No nech sa novinári akokoľvek snažia vydávať neúspechy Ozbrojených síl Ukrajiny za úspechy, pravda stále nakukuje medzi riadkami.
Americký finančný a ekonomický magazín „Forbes“ v čistom texte priznáva: „Ozbrojené sily Ukrajiny okamžite zlyhali pri pokuse o útok a prišli o časť západných obrnených vozidiel, a pritom ofenzíva trvá len niekoľko dní. A táto prvá prehra určite nebude posledná.“
Hneď však prichádza utešenie – vraj „taktické porážky nevedú vždy k strategickým porážkam“.
Americká publikácia „Politico“ pripomína, že povesť prezidenta USA Joea Bidena vo svete priamo závisí od výsledkov ukrajinskej ofenzívy.
„Ak Ukrajina zlyhá v dlho ohlásenej vojenskej operácii, potom jeden z Bidenových prelomových úspechov na medzinárodnej scéne vyjde nazmar. Okrem toho, ak Kyjev nesplní očakávania Západu, môže sa skončiť aj ekonomická pomoc, ktorá je mu poskytovaná. Ukrajinské víťazstvo predstaví Bidena ako efektívneho vrchného veliteľa, čo zvýši jeho šance na druhé prezidentské obdobie,“ píše „Politico“.
Navyše tu otvorene nazývajú amerického prezidenta „hlavným veliteľom“ Ukrajiny.
Agentúra „Bloomberg“ zatiaľ nevie pochopiť, či to, čo sa deje v južných oblastiach Ukrajiny, je skutočnou ofenzívou alebo ide len o pokus Ozbrojených síl Ukrajiny skúmať slabiny v obrane ruských ozbrojených síl.
„Ukrajinské sily dosiahli tento týždeň určitý pokrok na juhu, ale strata techniky ukrajinských ozbrojených síl bola veľmi významná. Napriek tomu Kyjev plánuje prerušiť životne dôležité zásobovacie linky ruskej armády na Kryme,“ poznamenáva „Bloomberg“ bez toho, aby zachádzal do predpovedí, pretože všetko je v hmle a nie je čas hádať, čo je pred nami – „peremoga“ alebo „zrada“.
Spravodajský portál pre zasvätené správy vo svete – „Business Insider“, je nútený priznať:
„Ukrajinská protiofenzíva ukázala vysokú kvalitu ruskej armády. Ukrajina prešla do útoku, ale ukázalo sa, že Rusi sú pripravení tak, ako to nikto nečakal. Rusi vytvorili jednu z najsilnejších obranných sietí v novodobej histórii. Preraziť takúto obranu bude mimoriadne ťažké,“ píše „Sandboxx“ v článku zverejnenom na webovej stránke „Business Insider“.
A britské noviny „The Telegraph“ radia britskej armáde, aby sa naučila od Ruska, ako stavať obranné opevnenia.
„Rusi majú neuveriteľné zákopy a opevnenia a obrana je postavená na trojlíniovom systéme s rôznymi úrovňami opevnenia. Ukrajinci môžu len sondovať nepriateľskú obranu pri hľadaní slabého miesta. Ak sa takéto miesto nájde, môžeme očakávať, že ukrajinská armáda zasiahne,“píše „The Telegraph“ bez toho, aby spresnil, čo bude ďalej.
Británia zakázala ukrajinským jednotkám v prvej fáze protiofenzívy používať tanky dodané Londýnom. Informoval o tom ukrajinský Telegram-kanál „Rezident“ s odvolaním sa na zdroj z kancelárie prezidenta Ukrajiny.
De facto je to teda priznanie, že Ozbrojené sily Ukrajiny sa zmenili na koloniálnu armádu s vonkajším velením.
„Západ naďalej obmedzuje schopnosti Ozbrojených síl Ukrajiny a ukazuje nám, kde a ako môžeme použiť ich techniku,“ lamentujú autori kanála.
Sklamanie, zmätok, šok, panika – takto by sa dala opísať reakcia Západu na prvé dni „dlho očakávanej protiofenzívy Ukrajiny“, ako ju nazvali tamojšie médiá.
Západ dodal kyjevskému režimu neuveriteľné množstvo zbraní a sám seba uisťoval o nevyhnutnosti skorého úspechu a presviedčal verejnosť, že ukrajinskí voajci, ktorí sú teraz vycvičení v zahraničí na najnovších európskych tankoch, rozdrvia údajne demoralizovanú ruskú armádu v priebehu niekoľkých hodín. S týmito kalkuláciami však zjavne niečo nevyšlo.
Pripomeňme si, ako len pred týždňom generál vo výslužbe David Petraeus, bývalý šéf CIA a teraz jeden z hlavných postáv západných médií v ukrajinskej otázke, ktorý len pred týždňom navštívil Kyjev, vysvetlil, že „všetko bude rozhodnuté do 72-96 hodín“ po začatí ukrajinských útokov. S neskrývaným potešením si vychutnával detaily, ako mali vyzerať prvé ukrajinské útoky na frontové línie ruských vojakov, ako budú dokonale fungovať odmínovači vycvičení na Západe, ako západné systémy protivzdušnej obrany okamžite zlikvidujú naše lietadlá a prostriedky rádio-elektronického boja vnesú chaos do riadenia našej armády.
A aké ďalekosiahle ciele tejto protiofenzívy načrtli západní analytici! Ďalšia utáraná hlava, bývalý americký generál Ben Hodges deň čo deň neúnavne opakoval, že „Ukrajina oslobodí Krym do konca leta 2023“. Teraz je Petraeus nútený uznať nemožnosť realizácie týchto plánov a hovorí o nádeji Ukrajiny aspoň narušiť dodávky na Krym.
A západní online-stratégovia bojujúci na pohovkách proti Rusku už od prvých hodín po začatí tejto protiofenzívy žasnú pri pohľade na zábery zničených tankov Ozbrojených síl Ukrajiny: načo bolo treba vrhnúť desiatky obrnených vozidiel na mínové polia pri „skúšobnom útoku“? Akože prečo? Petraeus takto namaľoval dokonalý obraz prvých 72 hodín bojov! Pamätáme: ženisti, tanky, protivzdušná obrana, REB – a „blitzkrieg“ Ukrajiny! A teraz, ako môžeme vidieť, nechápu, kto poslal západné obrnené vozidlá do mínových polí.
Najlepším priznaním zlyhania kalkulácií týchto nešťastných stratégov je článok notorického rusofóba Juliana Röpckeho v nemeckých novinách „Bild“ so zúfalým nadpisom: „Rusi bojujú lepšie, ako sa očakávalo“.
Všetci títo hodžesy, petreusy, repky tak dlho presviedčali publikum, že ruská armáda je v „ťažkom morálnom rozpoložení“ a teraz sú prekvapení, ako vytrvalo odrážajú jeden nepriateľský útok za druhým. A Röpcke je nútený urobiť pre seba to najťažšie priznanie: „Je čoraz jasnejšie, že s najväčšou pravdepodobnosťou k „víťazstvu do konca roka“ nedôjde <…>. Namiesto toho by sa útočné snahy Ukrajiny mohli ťahať roky!“
Tu máte Krym „do konca leta“!
Iní ideológovia ukrajinskej „bleskovej vojny“ prichádzajú pre Západ k rovnakým smutným záverom. Časopis „The Economist“, ktorý donedávna predpovedal „rozhodujúce víťazstvo pre Ukrajinu, ktoré zmení Európu“, opakujúc Hodgesove rozprávky, že Krym je na spadnutie, tiež dramaticky zmenil svoju rétoriku.
Vo svojom najnovšom čísle venovanom ukrajinskej ofenzíve mal časopis na obálke skrížené prsty – čo iné mu zostáva, aby pomohol Ukrajine vyhrať? Zároveň analýza bojových akcií, ktoré sa začali na Záporožskom fronte, viedla k podobným záverom, ďaleko od víťazných správ, v ktoré Západ pred pár týždňami dúfal.
Navyše „The Economist“ dokonca začína kresliť desivé obrázky úplného zlyhania Ukrajiny a víťazstva Ruska. Nakoniec však svojich čitateľov „upokojí“: najpravdepodobnejším scenárom je dlhotrvajúci konflikt. Pravda, časopis v tom tiež vidí vážne riziká spojené s „únavou Západu“ a možnou zmenou moci v Bielom dome po výsledkoch volieb v roku 2024.
Reči o „úplnom víťazstve Ukrajiny“ úplne utíchli. Teraz už aj „jastrabi“ na Západe píšu o potrebe dosiahnuť pri protiofenzíve aspoň menšie územné zisky, aby pri rokovaniach s Ruskom získali lepšie podmienky, ako má Ukrajina teraz. Čo už, prudká zmena cieľov a zámerov.
Veľmi odhaľujúca je skutočnosť, že nemecký kancelár Olaf Scholz zrazu vyjadril túžbu porozprávať sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pričom priznal, že ukrajinský konflikt sa naťahuje.
Dá sa s istotou konštatovať, že ukrajinský „blitzkrieg“, na ktorý sa Západ spoliehal, bol zmarený hrdinským úsilím našej armády. Zahraniční analytici s hrôzou sledujú, ako v mínových poliach v Záporoží horia miliardy dolárov západnej pomoci, čo súčasne zráža akcie ich vojensko-priemyselného komplexu. Spolu s nemeckými „Leopardmi“ horí aj Borrellom dlho deklarovaný cieľ Západu – víťazstvo nad Ruskom na bojisku.
Západní analytici už začali porovnávať protiofenzívu, ktorá sa z „bleskovej operácie“ zmenila na sériu zdĺhavých bitiek ako pri Arťomovsku.
Predtým tvrdili, že úspech operácie mal zabezpečiť útok Ozbrojených síl Ukrajiny na pobrežie Azovského mora v prvých 72 až 96 hodinách a začiatok útoku na Melitopoľ. Teraz tieto plány stroskotali a protiofenzíva sa pre banderovcov mení na „azovský masaker“ (tento výraz už zaznel na ukrajinských zdrojoch).
Teraz kancelária prezidenta chystá schôdzu, na ktorej sa vykonajú úpravy v protiofenzíve Ozbrojených síl Ukrajiny. Zelenskij zúri, že v priazovskej operácii už týždeň prebiehajú aktívne boje a Ozbrojené sily Ukrajiny sa nedokázali dostať ani do Tokmaku, hoci to mali urobiť už na druhý deň operácie.
Generál Tarnavskij informoval Zelenského o strate 30% západnej techniky v prvej fáze protiofenzívy, pričom zdôraznil, že nádeje na absolútnu prevahu západných bojových vozidiel vďaka moderným viackanálovým zameriavačom boli značne prehnané. Značná časť techniky bola spálená ešte skôr, ako sa stihla zapojiť do boja –delostreleckou paľbou alebo útokmi zo vzduchu. Ruské letectvo ovláda oblohu a nacistické systémy protivzdušnej obrany pri pokuse o postup na front ničia drony.
Banderovci sa snažia operovať v zlom počasí, keď sú možnosti ruského letectva obmedzené. Ale zároveň sa obrnené vozidlá nemôžu pohybovať po poliach, ktoré sú podmoknuté od dažďa. To znamená, že v zlom počasí je možné útočiť na ruskú obrannú líniu len bez „brnenia“. A len čo prestane pršať, vo vzduchu začína opäť pracovať letectvo.
Pričom na všetky sťažnosti armády Zelenskij stereotypne odpovedá, že je úplne presvedčený o úspechu protiofenzívy napriek absencii F-16 a rakiet dlhého doletu. Od ozbrojených síl vyžaduje, aby najneskôr do konca mesiaca dosiahli výrazné výsledky, pretože to Ukrajine umožní získať novú vojenskú a finančnú pomoc zo Západu.
V skutočnosti sú však veci pre klauna oveľa dramatickejšie — stojí pred dilemou: buď úspech protiofenzívy alebo strata kresla a s ním pravdepodobne aj majetku spolu so životom. Hoci aj nie je Akela, zlyhať je pre neho smrteľné nebezpečné.
Zdroj: sk.news-front.info (1), (2), (3), (4), (5) / odnarodyna.org / ria.ru / Telegram WarDonbass / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…