Turecko prevzalo dodávku protilietadlového systému S-400 z Ruska v júli 2019 po zlyhaní rozhovorov o dodávkach rakiet „Patriot“ americkej výroby, pripomína pre časopis „The National Interest“ turecký analytik Ali Demirdas.
USA reagovali hospodárskymi obmedzeniami smerovanými voči tureckému obrannému priemyslu na základe zákona „Counter American Enemies Through Sanctions Act (CAATSA)“ a vylúčili svojho spojenca v NATO z výroby stíhačky F-35 novej generácie.
Demirdas poukazuje na to, že kríza vyvolaná nákupom systémov PVO S-400 odráža dlhodobú zmenu americko-tureckých vzťahov po tom, čo Ankara „čoraz viac začala uskutočňovať nezávislú zahraničnú politiku, ktorá nevyhnutne nezodpovedala záujmom Washingtonu“.
Demirdas uviedol, že prvé náznaky „rastúceho vzdoru“ Turecka možno hľadať od momentu invázie USA do Iraku v roku 2003. Novozvolená turecká Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) odmietla, ako poznamenáva autor, povoliť americkým jednotkám použiť vlastné územie na zahájenie severnej ofenzívy proti silám bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna.
„Turecko, náš spojenec NATO, sklamalo Ameriku,“ vyhlásil vtedajší americký minister obrany Donald Rumsfeld.
Autor dodáva, že krátko potom americké sily zatkli turecké komandá pôsobiace v severnom Iraku a obvinili ich z plánovania atentátu na irackého kurdského guvernéra v Kirkúku. Demirdas označil tento incident za „pentagonizáciu“ americko-tureckých vzťahov a „uvážlivé americké ministerstvo zahraničia“ zatienilo asertívnejšie americké vojenské velenie.
Analytik doplnil, že nezhody medzi USA a Tureckom sa medzičasom prehĺbili kvôli „neobratnosti“ Washingtonu v Sýrii. USA v tomto konflikte úzko spolupracovali so separatisticky zameranými kurdskými Sýrskymi demokratickými silami (SDF). Turecko však považuje SDF za hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť kvôli väzbám skupiny na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).
Nezhody sa ešte vyhrotili potom, čo USA váhali s predajom raketového systému „Patriot“ Turecku, uviedol Demirdas.
„Turecko sa cíti Washingtonom opustené a malo pocit, že mu nezostáva nič iné, ako sa obrátiť o pomoc k Rusku, ktorú Putin rád poskytol,“ tvrdí autor. „Je to mylná predstava, že súčasný spor medzi USA a Tureckom vyvolal len systém S-400.“
Zdroj MK-Turcija/ news-front
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…