NATO prerušilo spoluprácu s Bieloruskom. Oznámili to dnes, 23. novembra, na bieloruskom ministerstve obrany.
„Práve nedávno urobili európske štáty ďalší nepriateľský krok. Z iniciatívy NATO sa obmedzil ďalší kanál dialógu a bola pozastavená praktická spolupráca Severoatlantickej aliancie s Bieloruskom,“ uvádza sa vo vyhlásení generálmajora Viktora Guleviča, náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl — prvého námestníka ministra obrany Bieloruska.
Krajiny NATO susediace s Bieloruskom podľa neho rozmiestnili už 14 poľných táborov.
„Ak minulý týždeň naše spravodajské služby registrovali 12 poľných táborov na rozmiestnenie vojenského personálu a techniky, tak dnes máme informácie o rozmiestnení 14 takýchto táborov. Ich kapacita umožňuje ubytovať desaťtisíce vojakov,“ prezradil Gulevič.
Zároveň zdôraznil, že agresívne správanie Ukrajiny a kroky krajín NATO tvoria okolo Bieloruska pás nepriateľských štátov. V tejto súvislosti sa podľa predstaviteľa bieloruského ministerstva obrany „výcvikový proces Ozbrojených síl Bieloruska v tomto a budúcom roku upraví s prihliadnutím na vyhrotenie vojensko-politickej situácie a migračnú krízu vyvolanú Západom“.
Okrem toho Gulevič potvrdil, že v zahraničných médiách sa čoraz častejšie objavujú „provokatívne vyhlásenia bývalých vysokých vojenských predstaviteľov, ktorí sa snažia vydávať za „expertov“ vo vojenskom umení“.
„Vôbec môžeme vidieť, ako pripravujú obyvateľstvo Poľska, pobaltských štátov a Ukrajiny na nevyhnutnosť vojny. Reakciou na provokatívne vyhlásenia bude ďalšie zvyšovanie obranyschopnosti Bieloruska,“ dodal Gulevič.
Predstaviteľ bieloruského rezortu obrany tiež uviedol, že v nadchádzajúcom roku Ozbrojené sily Bieloruska vypracujú rôzne možnosti na odrazenie vojenskej agresie.
„Zvýšime intenzitu bojového výcviku, budeme pokračovať v plnení prieskumných úloh, aby sme zabránili prekvapivému útoku na náš štát. V rámci rôznych školení a cvičení budeme počas akademického roka vypracovávať úlohy operačného vytvárania zoskupení vojsk v rôznych operačných smeroch, testovať rôzne možnosti odrazenia vojenskej agresie proti Bielorusku,“ poznamenal náčelník generálneho štábu.
Pripomeňme, že vzťahy medzi Bieloruskom a Západom sa zhoršili po prezidentských voľbách v auguste 2020. Vyhral ich Aleksander Lukašenko. EÚ a USA však legitimitu bieloruského lídra neuznávajú a podporujú jeho oponentov. Minsk zasa obviňuje Západ zo snahy zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny a zhoršovať situáciu na hraniciach únie.
Zdroj EADaily/news-front
"Chcú zvrhnúť vládu." Viktor Orbán očakáva, že EÚ sa pokúsi o prevrat. Konflikt V EÚ…
Na už mesiac trvajúci a zdá sa, že stále sa prehlbujúci konflikt medzi triom z Národnej koalície…
Najskôr nekonečné lockdowny, potom drahé energie, inflácia a následná nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva sa podpísali pod krach…
Desiatky miliónov voličov svojimi hlasmi rozhodujú aj o novom zložení 435-člennej Snemovne reprezentantov USA a…
Slovenky, Slováci, občania nášho štátu slovenského. Touto cestou sa vám chcem poďakovať za vaše nasadenie…
Politická kríza v koalícii sa prehlbuje. Skupina poslancov okolo nezaradeného poslanca NR SR Rudolfa Huliaka (NK), ktorí sa…