NATO prerušilo spoluprácu s Bieloruskom. Oznámili to dnes, 23. novembra, na bieloruskom ministerstve obrany.
„Práve nedávno urobili európske štáty ďalší nepriateľský krok. Z iniciatívy NATO sa obmedzil ďalší kanál dialógu a bola pozastavená praktická spolupráca Severoatlantickej aliancie s Bieloruskom,“ uvádza sa vo vyhlásení generálmajora Viktora Guleviča, náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl — prvého námestníka ministra obrany Bieloruska.
Krajiny NATO susediace s Bieloruskom podľa neho rozmiestnili už 14 poľných táborov.
„Ak minulý týždeň naše spravodajské služby registrovali 12 poľných táborov na rozmiestnenie vojenského personálu a techniky, tak dnes máme informácie o rozmiestnení 14 takýchto táborov. Ich kapacita umožňuje ubytovať desaťtisíce vojakov,“ prezradil Gulevič.
Zároveň zdôraznil, že agresívne správanie Ukrajiny a kroky krajín NATO tvoria okolo Bieloruska pás nepriateľských štátov. V tejto súvislosti sa podľa predstaviteľa bieloruského ministerstva obrany „výcvikový proces Ozbrojených síl Bieloruska v tomto a budúcom roku upraví s prihliadnutím na vyhrotenie vojensko-politickej situácie a migračnú krízu vyvolanú Západom“.
Okrem toho Gulevič potvrdil, že v zahraničných médiách sa čoraz častejšie objavujú „provokatívne vyhlásenia bývalých vysokých vojenských predstaviteľov, ktorí sa snažia vydávať za „expertov“ vo vojenskom umení“.
„Vôbec môžeme vidieť, ako pripravujú obyvateľstvo Poľska, pobaltských štátov a Ukrajiny na nevyhnutnosť vojny. Reakciou na provokatívne vyhlásenia bude ďalšie zvyšovanie obranyschopnosti Bieloruska,“ dodal Gulevič.
Predstaviteľ bieloruského rezortu obrany tiež uviedol, že v nadchádzajúcom roku Ozbrojené sily Bieloruska vypracujú rôzne možnosti na odrazenie vojenskej agresie.
„Zvýšime intenzitu bojového výcviku, budeme pokračovať v plnení prieskumných úloh, aby sme zabránili prekvapivému útoku na náš štát. V rámci rôznych školení a cvičení budeme počas akademického roka vypracovávať úlohy operačného vytvárania zoskupení vojsk v rôznych operačných smeroch, testovať rôzne možnosti odrazenia vojenskej agresie proti Bielorusku,“ poznamenal náčelník generálneho štábu.
Pripomeňme, že vzťahy medzi Bieloruskom a Západom sa zhoršili po prezidentských voľbách v auguste 2020. Vyhral ich Aleksander Lukašenko. EÚ a USA však legitimitu bieloruského lídra neuznávajú a podporujú jeho oponentov. Minsk zasa obviňuje Západ zo snahy zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny a zhoršovať situáciu na hraniciach únie.
Zdroj EADaily/news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…