Tomáša Tarabu má v tejto chvíli rád a chápe ho asi len Taraba a zdá sa, že jeho iniciatíva rokovať o predčasných voľbách naráža na členov koalície
Na jeho ponuku zareagoval podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga ostrým Nie! Jeho dnešný status na sociálnej sieti začína dvojzmyselným nadpisom: “Správna možnosť je Bé.” Nie, Šeliga nie je rozhodnutý odteraz dávať vlnu, nadpis objasnia jeho prvé odstavce: “Stojíme pred dvoma možnosťami: A) – dohoda s Tarabom, Ficom, Hlasom atď.; B) – dohoda o rekonštrukcii vlády, prípadne rokovanie s pani prezidentkou o ďalších krokoch. B) je správna možnosť.”
Šeliga označil akékoľvek dohody s Tarabom za neprijateľné. “Taraba je ten, ktorý chce pomáhať bielym golierom znížením trestov,” píše Šeliga, “oslabiť Úrad špeciálnej prokuratúry a oslabiť všetky bežiace vyšetrovania. To s ním niekto uvažuje o dohode?! Taraba je lievikom, cez ktorého sa všetky rôzne živly snažia vydierať koalíciu a oslabiť právny štát.”
Za jedinú prijateľnú možnosť považuje Šeliga rekonštrukciu vlády “tak, aby SaS nehlasovala za jej pád, resp. garantovala poslancov na jej podporu.” V ďalších krokoch sa Šeliga spolieha na prezidentku: “Neverím, že pani prezidentka Čaputová chce úradnícku vládu, rovnako neverím, že pri troche dobrej vôle na oboch stranách by táto dohoda nebola možná a realizovateľná. Znamenalo by to, že vláda Eduarda Hegera má pred sebou ešte 14 mesiacov. Ako dopadnú najbližšie voľby neviem, ale viem, že keď budú v máji, ako chce Fico, tak riziko toho, že prevezme moc je obrovské. Rovnako viem, že 14 mesiacov pre túto vládu by znamenalo energetickú pomoc ľuďom, jasný postoj ku korupcii, jasná prozápadná a proeurópska orientácia, odmietanie ruskej propagandy, realizácia plánu obnovy…”
A Šeliga vzápätí píše niečo, čo by mu malo brnknúť po nose ako tie tri oriešky pre Popolušku: “Máme pred sebou ešte pár hodín, keď existuje nádej zachrániť túto vládu. Práve preto, keď ma včera premiér Heger požiadal, aby sme mu dali ešte dva dni času, súhlasil som. Pre niekoho môžu znieť tieto slová naivne alebo ako z iného vesmíru. No považujem za svoju povinnosť snažiť sa do posledného momentu.” Akoby Šeliga nevidel, že práve toto je modus operandi tejto vlády od chvíle, ako nastúpila do funkcie – všetky riešenia sa odkladajú do poslednej chvíle, až kým katastrofa nezaklope na dvere.
A akoby to nevidel ani na situácii, keď SaS odišla z vlády a nechala priestor niekoľko týždňov na rokovania, ktoré však nikto nevyužil: “V lete, keď odchádzala SaS z koalície, som rokoval do posledného dňa, presviedčal ako v SaS, tak v Oľano. Nepodarilo sa to, začala menšinová vláda, kde SaS stále bola aspoň partnerom na diskusiu. No dnes je jasné, že ak nepríde k dohode, ak sa Oľano a SaS nedohodnú, tak tu máme predčasné voľby čo najskôr a obrovské riziko s tým spojené. Toto riziko by nás ako demokratov malo priviesť k tomu, že sme schopní nájsť kompromis. A že ten kompromis nie je jednoduchý a že pre mnohých už je možno neskoro? To nevadí, opakujem, kým je čas urobiť správnu vec, treba ju urobiť.”
Naozaj ide len o stoličky? Nie je za tým aj niečo iné? Presne tieto otázky evokuje zúfalstvo, ktoré cítiť čoraz viac z vyjadrení koaličných poslancov i zo záverečných slov Šeligu: “Viem, že pre niekoho som svojimi slovami ako obohratá platňa, ale cesta je dohoda na rekonštrukcii vlády so SaS, prípadne pani prezidentkou a následne pokračovanie vlády Eduarda Hegera. 14 mesiacov demokratickej vlády je pre Slovensko väčšia hodnota ako akákoľvek osoba na ktoromkoľvek ministerstve. A určite je väčšia hodnota ako dohoda s Ficom, Tarabom a Hlasom na predčasných voľbách v krátkom čase… Proti nim sme bojovali a dnes sa chcete s nimi spájať?”
Naproti tomu György Gyimesi (OĽANO) sa na súčasnú krízu vlády pozerá načisto odlišným pohľadom: “Tak si to zhrňme! Verzií ako vyriešiť vládnu krízu bolo viacero, dnes sa zredukovali už len na dve:
Buď pristúpime na diktát strany SaS spočívajúci v odstránení ministrov Matoviča, Mikulca a Karasa (toho požaduje odvolať len urazená Kolíková) a splnení ďalších ich “odborných” požiadaviek. Napríklad premenu prokuratúry na štátne zastupiteľstvo, ktoré požaduje výlučne poslanec Baránik.
Toto riešenie by zároveň znamenalo definitívnu potupu hnutia Oľano, ľudskú dehonestáciu jeho lídra – a či sa to niekomu páči alebo nie – stále víťaza volieb. Orgie z jeho odstránenia by po facebookoch a v liberálnych a progresívnych médiách nemali konca kraja. Zároveň by to znamenalo aj úplné politické víťazstvo strany SaS, naše vazalstvo a odsúdenie na milosť alebo nemilosť tejto strany po celú zvyšnú dobu vládnutia. Podotýkam, vo voľbách získali 6%.
Druhé riešenie je pád vlády v NRSR a predčasné voľby, ktoré však nepreferuje liberálna skupinka a liberálni ministri. Tí preferujú “spoluprácu a dohodu” s “demokratickými” silami SaS, jedným poslancom PS a jedným poslancom Spolu (rozumej všetci ostatní sme nedemokratickí – buď extrémisti, fašisti, neonacisti, rusofili alebo podporovatelia neliberálnych vlád, teda konzervatívci). Čo prináša “dohoda a spolupráca” som popísal vyššie.
A teraz trochu osobne. Počas môjho mandátu som viackrát čelil vyhrážaniu a tlakom na môj odchod z NR SR. Nie je tomu inak ani teraz, pretože preferujem verziu nepobozkania prsteňa strany SaS a jej úplnému podrobeniu sa. Dámy a páni, pre mňa je rovná a pevná chrbtová kosť to najpodstatnejšie čo mám. Možno sa do politiky ani nehodím, pretože ju nemám gumenú, avšak neuhnem. Radšej z NR SR ako náhradník za ministra Naďa odídem, ako by som sa mal ukloniť, podrobiť a za každú cenu robiť sluhu tým, ktorí si myslia, že na to majú.”
Pozičné hry a nátlakové postoje mi prídu nefér a neadekvátne koaličným poslancom. Uviedol to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Rokovania podľa neho pokračujú aj v stredu. Keď sa OĽANO dohodne na definitívnom výsledku, bude informovať verejnosť.
“Nebudem komentovať požiadavky rôznych poslancov a politických strán. Každá strana má svoju predstavu o budúcnosti krajiny,” poznamenal Šipoš.
O údajnom konflikte medzi ministrom financií Igorom Matovičom a šéfom envirorezortu Jánom Budajom (obaja OĽANO) nevie. Nemá tiež informácie o možnom odchode občiansko-demokratickej platformy z hnutia OĽANO.
Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO zároveň pre TASR priblížil, že v utorok (13. 12.) sa konala koaličná rada. Zaoberala sa primárne tým, ako ďalej doručovať pomoc ľuďom aj v prípade, ak by padla vláda. Pre OĽANO je na prvom mieste Slovensko, jeho demokratické záujmy a dovládnutie s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO), skonštatoval Šipoš.
Denník Pravda medzitým priniesol informáciu, že spor medzi členmi poslaneckého klubu však má byť natoľko vážny, že niektorí už opustili aj skupinové čety, v rámci ktorých poslanci OĽaNO komunikovali. Svoje požiadavky už prezentovala aj desiatka poslancov združených v Občiansko-demokratickej platforme (ODP) a ku ktorým patrí aj minister Budaj. Desiatka nespokojných poslancov kategoricky odmieta dohodu na predčasných voľbách.
Denník N neskôr informoval, že Eduard Heger zvažuje, že by podal demisiu ešte pred štvrtkovým rokovaním parlamentu o odvolávaní vlády. Keďže hrozí, že vláda padne, kabinet by si týmto preventívnym krokom udržal svoje právomoci, hoci by išlo o vládu v demisii.
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…