Pravoslávny patriarchát Jeruzalema medzitým vyjadril „najostrejšie odsúdenie“ náletu na areál svojho chrámu v Gaze.
Ministerstvo vnútra kontrolované palestínskym militantným hnutím Hamas uviedlo, že viacero palestínskych vysídlencov, ktorí hľadali útočisko v areáli pravoslávneho chrámu v Gaze, zahynulo či utrpelo zranenia počas izraelského náletu vo štvrtkových večerných hodinách. Informovala o tom agentúra AFP.
Po nálete zostalo „veľké množstvo mučeníkov a zranených“ v areáli gréckeho pravoslávneho kostola, spresnilo ministerstvo.
Svedkovia pre agentúru AFP uviedli, že cieľ vzdušného útoku bol pravdepodobne blízko pútnického miesta, kde množstvo obyvateľov Gazy hľadalo útočisko po vypuknutí bojov v tejto palestínskej enkláve.
Izraelská armáda sa k tvrdeniam bezprostredne nevyjadrila a pre AFP uviedla, že informácie o údajnom nálete preveruje.
Nálet podľa svedkov poškodil fasádu chrámu sv. Porfýria a v dôsledku neho sa zrútila susedná budova, viacero zranených pritom evakuovali do nemocnice.
Pravoslávny patriarchát Jeruzalema medzitým vyjadril „najostrejšie odsúdenie“ náletu na areál svojho chrámu v Gaze, píše AFP. „Cielenie na chrámy a ich inštitúcie vrátane útočísk, ktoré poskytujú na ochranu nevinných občanov, predovšetkým detí a žien, ktoré počas uplynulých 13 dní v dôsledku izraelských vzdušných útokov na obytné oblasti prišli o svoje domovy, je vojnovým zločinom a nemôže byť ignorované,“ uviedol vo vyhlásení patriarchát.
Chrám svätého Porfýria je najstarším stále využívaným kostolom v Gaze a nachádza sa v historickej štvrti mesta neďaleko nemocnice al-Ahlí Arábí, ktorú v utorok zasiahol nálet. Počty obetí sa rôznia; podľa predstaviteľov Hamasu tam zahynulo 471 osôb, podľa ďalších zdrojov je tento počet nižší.
Hamas z útoku na nemocnicu obviňuje Izrael; židovský štát však poprel, že by bol zodpovedný za explóziu v nemocnici, pričom poskytol dôkazy, že bola spôsobená chybne odpálenou raketou, ktorú palestínska skupina Islamský džihád mierila na Izrael.
Palestínska ambasáda na Cypre na sieti X uviedla, že izraelská vojna nie je náboženská, ale ide o etnické čistky. Pripomenula, že v kostole našli útočisko desiatky Palestínčanov, kresťanov a moslimov, najmä ženy a deti.
Napätie v oblasti eskaluje od 7. októbra, keď palestínski militanti podnikli prekvapujúci útok na pohraničné oblasti Izraela susediace s pásmom Gazy. Bol spojený s masívnym ostreľovaním, pri ktorom rakety dopadali aj hlbšie do izraelského vnútrozemia. O život prišlo najmenej 1400 ľudí, väčšinou civilistov.
Odvetné izraelské útoky na pásmo Gazy si podľa palestínskych zdrojov vyžiadali vyše 3700 obetí, takisto prevažne civilistov.
Americký rabín a hovorca židovskej ortodoxnej náboženskej skupiny Naturei karta – Yisroel Dovid Weiss približuje zásadný rozdiel medzi judaizmom a sionizmom a dôvod, prečo odmieta sionizmus a štát Izrael, v rozhovore s politologičkou Dr. Safiyyah Ally, PhD. pôsobiacej na Torontskej univerzite.
Stretnutie ortodoxných Židov pod vedením rabína Moshe Dov Becka s vtedajším iránskym prezidentom Ahmadínedžádom v New Yorku v septembri roku 2007.
„Prezident je jedným zo svetových lídrov, ktorý je vzorom vo svojom pochopení rozdielu medzi judaizmom, ktorý je o spiritualite, náboženstve a službe Bohu a protikladnom konceptu sionizmu, ktorý je materialistický, v základe bezbožný a ktorého cieľom je len nacionalizmus, čo je jasne zakázané v Tóre. Judaizmus od Židov vyžaduje, aby boli pokorní. Aby boli lojálni občania každej krajiny, v ktorej žijú. Sionizmus sa zrodil pred 100 rokmi, a od jeho zrodu boli proti nemu všetky rabínske autority,“ vysvetlil na stretnutí s iránskym prezidentom hovorca židovskej ortodoxnej náboženskej skupiny Naturei karta.
Viac vo videu:
„Spojené štáty sa nepodrobia, nezmieria s týmto odporným aktom. Do sveta sa vypustilo veľké zlo. Odpornosti antisemitizmu sa dostalo zdania, že je medzinárodne schválená. To nie je útok na sionizmus, ale na Izrael ako taký, je to všeobecný útok väčšiny štátov na zásady liberálnej demokracie, ktorú možno teraz nájsť len v zmenšujúcom sa počte štátov,“ reagoval vtedy Daniel Moynihan, zástupca USA pri OSN.
„Pre nás, židovský národ, tomuto uzneseniu, založenému na nenávisti, lži a arogancii, chýba akákoľvek morálna či právna hodnota,“ vyhlásil Chajim Herzog, zástupca Izraela pri OSN.
16. decembra 1991 bol dokument z roku 1975 revokovaný (zrušený) rezolúciou č. 46/86. V histórii OSN išlo o o jedinú revokovanú rezolúciu. Revokáciou tejto rezolúcie Izrael podmienil svoju účasť na Madridskej mierovej konferencii v roku 1991.
„V rozhovoru rabín Weiss správně uvedl, že v Izraeli se chystá zákony IHRA, který má zakázat anti-sionismus a kritizování existence státu Izrael. Je to samozřejmě utahování šroubů, protože sionistickým se začíná hroutit jejich chiméra o krásném Izraeli, který je v přímém rozporu se vším, co je napsáno v Tóře, ale dosud na to upozorňovali jen ortodoxní Židé. Jenže ve chvíli, kdy se v pásmu Gazy zahajují procesy etnického čištění pod záminkou vojenské operace, a ve chvíli, kdy Rusko vyzvalo k naplnění rezoluce OSN o vzniku Palestiny s hlavním městem ve východním Jeruzalémě, v tom okamžiku začínají plány sionistů praskat. Zastřelení skupiny mladých lidí na hudebním festivalu mělo onálepkovat všechny Palestince jako teroristy, přesně podle výroků izraelského prezident Herzoga. A s teroristy se už nevyjednává. Teroristé již nemají světovou podporu. Teroristy je možné nejen zabíjet, ale pod rouškou boje proti terorismu je možné dělat věci, které by jindy myslitelné nebyly. Je možné nařídit Palestincům vyklizení Gazy, jejich vyhnání, vyčištění prostoru a provést trvalou okupaci a v dohledné době anexi Gazy stejně, jako to už proběhlo s Golanskými výšinami a s částí území Západního břehu.,“ vysvetľuje portál Aeronet.
Založenie Izraela sa odohralo podľa plánu OSN na rozdelenie niekdajšej Britskej mandátnej Palestíny na židovský a arabský štát. Arabi z Palestíny i okolitých krajín s tým však nesúhlasili a boli pripravení židovský štát, hneď ako vznikne, zničiť. Židia preto vyslali do celého sveta svojich emisárov, aby pre vznikajúci židovský štát zaobstarali zbrane. V ústrety im vyšlo Československo.
Zdroj: cas.sk / InfoVojna / YouTube
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…