Už jeden z prvých krokov ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) rozzúril mimovládne organizácie. Šlo vtedy o presun peňazí z dotačného programu, ktorý mal rozvíjať a podporovať mediálnu výchovu a boj proti dezinformáciám na opravu strechy Slovenskej filharmónie, ktorá je v katastrofálnom stave.
Odvtedy útoky nie len aktivistov z politických mimovládok, ale aj opozície neutíchajú. Naopak, akonáhle ministerstvo urobí nejaký krok, je tvrdo atakované. Šimkovičová vysvetlila, prečo.
Ministerstvo kultúry ešte v novembri rozhodlo o tom, že namiesto dezinformácií podporí opravu Filharmónie a Univerzitnú knižnicu. Mimovládky odvtedy Šimkovičovej nič neodpustia, no tá konštatuje, že to bolo dobré rozhodnutie. Vysvetlila, ako boli dotácie poprepájané na aktivistov PS cez mimovládne organizácie.
MK SR navrhuje presunúť prostriedky na dofinancovanie strechy Reduty v hodnote 258.000 eur, ktoré bolo pôvodne rozpočtované v roku 2024. „Týmto by sa uvedená investícia ukončila stavebne aj administratívne v roku 2023 a pomohlo by to rozpočtu 2024. Uvedené bude mať istú podporu na MF SR,“ ozrejmilo ministerstvo. Zvyšné prostriedky zvažuje využiť na dofinancovanie bežnej prevádzky Univerzitnej knižnice Bratislava (UKB), a to maximálne do sumy 200.000 eur.
„Momentálne sa hľadá riešenie, aby dofinancovanie bežnej prevádzky UKB bolo vykonané presunom finančných prostriedkov medzi UKB a inými rozpočtovými organizáciami,“ priblížil rezort s tým, že zvažuje dofinancovanie aj ďalších knižníc.
Šimkovičová vo videu konštatuje, že rozhodnutie z novembra bolo nie len správne, ale aj oprávnené. „Šlo vlastne len o presun tisícov eur z rozpočtu ministerstva kultúry na vybrané mimovládne organizácie pod taktovkou ľudí z Progresívneho Slovenska na predvolebné aktivity,“vysvetľuje ministerka s tým, že výzvu stihli, no realizácia im bola stopnutá.
Žiadosť o dotáciu podľa ministerkiných slov podalo niekoľko desiatok mimovládnych organizácií a minulé vedenie do tzv. účelovej komisie nominovalo piatich externistov.
„Napríklad pána Jakuba Godu, ktorý pôsobí v kancelárii prezidentky Čaputovej a nie náhodou. O 27-tisíc eur požiadala aj organizácia Post Bellum, podporovaná prezidentkou a komisia jej túto sumu bez váhania priklepla,“ ozrejmuje Šimkovičová. Dopĺňa tiež, že podľa ich webovej stránky v organizácii pôsobí aj pán Rizman.
Ako ďalší príklad ministerka uvádza organizáciu Živica, ktorú založil bývalý predseda strany Spolu Hipš. Takmer osem tisíc pre Živicu bolo priklepnutých.
Prípadne Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť s Tomášom Bellom (Denník N) v správnej rade. V jej valnom zhromaždení figuruje aj Emília Sičáková Beblavá a čestným predsedom je Miroslav Beblavý. A takýchto príkladov uvádza ministerka ešte niekoľko.
O dotáciách pre progresívne mimovládky tak rozhodovali ľudia blízki práve PS. Ministerka pripomína, že svojim podpisom potvrdili nezaujatosť svojho rozhodovania. „Väčšina z týchto peňazí mala byť použitá na honoráre a finančné zabezpečenie pre aktivistov. Podľa mňa na streche Filharmónie bude tým tisícom určite lepšie,“uzatvára ministerka.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…