Každý deň má nejaký politik z euroatlantického priestoru potrebu nafukovať svaly siláckymi rečami a štrngať zbraňami.
Hitparádu nepochybne vedie Volodymyr Zelenský, čo je jediný prípad, nad ktorým môžeme ako-tak zažmúriť oči.
Prvý muž najsilnejšej krajiny sveta s najväčším zbrojným potenciálom, Joe Biden, zhypnotizoval celý Západ do ťaženia nielen zbrojnej, ale aj ekonomickej konfrontácie cez masívne dodávky zbraní a vybičovanie stále nových kôl ekonomických sankcií.
Za tie však platia ničením životnej úrovne najmä obyvatelia členských krajín EÚ. Aby domáci politici zakryli ľuďom oči nad stále sa zhoršujúcou situáciou, taktiež vedú silácke reči na adresu spoločného nepriateľa – Putina a Rusko.
Medzinárodnú konfrontáciu v angažovanej eskalácii napätia dokonca využívajú vo vnútropolitickom boji, azda s výnimkou Viktora Orbána.
Mimoriadne agilný je v silných rečiach, ale žiaľ aj militantných skutkoch aj slovenský premiér Eduard Heger. Neschopná a rozpadávajúca sa koalícia dokáže oživiť iba cez hecovanie spoločnosti na ďalšie zbrane pre kyjevský režim a prilievanie oleja pre ďalšie sankcie.
Školským príkladom v khaki politike je súboj o šéfa Konzeervatívnej strany a tým aj premiéra Veľkej Británie.
Obaja súperi, Rishi Sunak, aj Liz Trussová, stupňujú konfrontačnú rétoriku voči „nepriateľskému“ zahraničiu, čiže voči Ruskej federácii a Číne. Sunak najnovšie, aby sa vyrovnal v silných rečiach Trussovej označil Činu za „hrozbu číslo jeden“ pre bezpečnosť Británie i celého sveta. Akosi Anglosasom ušlo, že už neovládajú a nevykorisťujú 80 % zbytku sveta.
Západ sa tak čoraz viac a ostrejšie vyhraňuje voči zbytku sveta. Treba už len rozlúsknuť dilemu, či je to kvôli vzájomnému seba povzbudzovaniu sa v tíme upadajúcej civilizácie, ktorá generuje jednu krízu za druhou a speje ku kataklizme, alebo je to aj reálny vonkajší konfrontačný militarizmus, schopný prerásť do fatálnej vojny s Východom – Ruskom a Čínou, čo by znamenalo 3.svetovú vojnu.
Ukrajinský konflikt, ktorý slúži ako vďačný objekt na zviditeľňovanie politikov a najmä na zahmlievanie vlastných problémov, je aj v tejto rovine – podobne ako v samotnej vojne – len druhoradý a zástupný.
Trecia plocha konfrontácie, bez ktorej najmä Spojené štáty nedokážu žiť a prežit je súčasne na šikmej ploche, po ktorej sa modus vivendi pokračujúceho parazitovania na svete, čiže rozširovania sféry vplyvu Spojených štátov a ich vazalov klesajú cez rôzne krízy stále viac a viac k priepasti.
Namiesto toho, aby sa USA a EÚ pozreli do zrkadla a začali riešiť svoje problémy zásadnou zmenou paradigmy, riešia iných, ktorí odmietajú nechať sa vtiahnuť do trasoviska, ktoré sa nazýva „svetový poriadok“, čiže v skutočnosti medzinárodný poriadok pre ostatný svet made in. U.S.A. a len podľa amerických pravidiel a najmä záujmov.
Tu hrozí, že do úpadkového, krízového a neudržateľného spôsobu americkej existencie by sa mohli Spojené štáty a NATO pokúsiť o šialený plán – stiahnuť v sebazničujúcej agende aj ostatné regióny sveta či privodiť zánik celej civilizácie dopredu prehranou bitkou posledného súdu.
Rafael E. Rafaj
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…