Rusko má na stole všetky možnosti možnej reakcie na ďalšiu eskaláciu napätia v okolí Kosova, ale zároveň zjavne nemá záujem na ďalšom zhoršovaní situácie.
Podľa medializovaných informácií sa spoločné rusko-srbské cvičenia „Slovanský štít-2021“ uskutočnia v Srbsku v polovici októbra tohto roku. Cvičenia sa zúčastnia protilietadlové raketové systémy „Pancir-S“, ktoré dovezú z Ruska.
Je zrejmé, že akékoľvek vojenské cvičenie na pozadí vypätej vojensko-politickej situácie je vždy signálom pre všetky zainteresované strany. Je však tiež dôležité, aby boli tieto signály správne pochopené a samy osebe sa nestali jedným z dôvodov unáhlených rozhodnutí. Moskva tomu jasne rozumie, a preto tieto upozornenia idú do niekoľkých smerov naraz.
Je úplne zrejmé, že v prvom rade je to určitý signál Západu, keďže sa aktívne podieľa na vývoji scenára veľkej provokácie proti Srbsku, ktorý na jeho príkaz spustili kosovské úrady. Vodcovia v Prištine sú úplne v rukách Západu a bez jeho súhlasu nepohnú ani prstom. V dôsledku toho bol príkaz na začatie provokácie proti kosovským Srbom vydaný práve zo západného veliteľstva.
Načasovanie samo o sebe tiež hovorí veľa, ak nie všetko. Táto eskalácia začala bezprostredne po tom, ako sa USA hanebne pratali z Afganistanu. A práve vo chvíli, keď Washington zbesilo hľadá príležitosť, takpovediac „rehabilitovať sa“ v očiach celého sveta. A ukázať, že ako kedysi sú na koni a stále môžu ukázať svoju chrabrosť.
Kosovo je v tomto zmysle najvhodnejšia „trampolínou“ na svete, aby Západ opäť mohol trochu vyskočiť. Zorganizovať provokáciu proti Srbom je tam ľahšie, ako vystrčiť dva prsty do vetra… Miestnym banditov stačí len písknuť, dva krát prosiť netreba. Dlhé roky spia a čakajú, kedy im dovolia beztrestne podrezať všetkých miestnych Srbov.
Je možné, že tentoraz im to bude dovolené. Západ teraz bolestne potrebuje malú, ale nevyhnutne víťaznú vojnu.
Srbsko je v tomto ohľade najvhodnejším protivníkom. Po prvé, je celkom slabé, berúc do úvahy rovnováhu síl. A za druhé, za určitých okolností nie je potrebné ho dvakrát prosiť, aby sa zapojilo do kosovskej bitky. Ako už oznámil belehradský prezident Aleksandar Vučić.
Alexandar Vučić, srbský prezident„Nechceme <…> nijako ohroziť mier. Potrebujeme ho najviac. Počkáme 24 hodín na vašu reakciu z NATO. No ak bude pogrom našich ľudí pokračovať, Srbsko zareaguje a nedovolí to, čo sa stalo v 90. rokoch a v roku 2004.“
Po tomto varovaní členovia NATO prejavili závideniahodnú obratnosť a už informovali o príchode jednotiek KFOR do krízového regiónu.
Ruskí diplomati, ktorí včera navštívili hraničnú líniu s Kosovom, dávajú najavo, že Moskva situáciu pozorne sleduje, pričom zároveň zdôraznili potrebu zdržanlivosti a zodpovedného správania.
„Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Botan-Charčenko a atašé obrany generálmajor Alexander Zinčenko spolu so srbským ministrom obrany Nebojša Stefanovićom a náčelníkom generálneho štábu Milanom Mojsilovićom skontrolovali jednotky srbských ozbrojených síl nachádzajúce sa v oblasti susediacej s autonómnym územím Kosovo a Metochija… Ruský veľvyslanec počas cesty zdôraznil, že v čase zhoršovania administratívnej komunikácie s Kosovom a Metochijou sa Belehrad správa s maximálnou zodpovednosťou a zdržanlivosťou.“
Srbskému vojenskému a politickému establišmentu bolo pravdepodobne tiež vysvetlené, ako by mali chápať signál, ktorý Rusko vysiela, prostredníctvom nadchádzajúcich spoločných vojenských cvičení v Srbsku. Takýto krok Moskvy je nepochybne predovšetkým prejavom podpory Belehradu v súčasnej ťažkej situácii. A zároveň presne odmeraný signál Západu o potrebe zvýšenej triezvosti pri prístupe k tomuto konfliktu.
Našťastie, po prijatí ruského vysvetlenia, Belehrad všetko správne pochopil a nadchádzajúce vojenské manévre nevníma ako ruský signál pre ofenzívu v Kosove. V štýle „Rusko je s nami a teraz sa ani diabla nebojíme!“
Navyše dnes prišiel z Moskvy ďalší signál týkajúci sa skutočných priorít ruskej štátnej politiky v tejto fáze.
„Aby sme však mohli s istotou povedať, že sme dosiahli všetky ciele, „hurá!“ je priskoro kričať. Nepriateľ ešte nebol porazený, ”povedal Putin. Vysvetlil, že za nepriateľa považuje „chudobu značného počtu obyvateľov, nevyriešené problémy v systéme zdravotnej starostlivosti, školstva a rozvoji infraštruktúry“. Prezident zdôraznil, že Rusko má stále na čom pracovať. „Toto je náš úhlavný nepriateľ a hlavným cieľom je zlepšiť úroveň a kvalitu života občanov našej krajiny,“ dodal.
Je teda úplne zrejmé, že vojenský stret s NATO na Balkáne rozhodne nie je na zozname štátnych priorít Ruska. Ak sa, samozrejme, naši západní kolegovia správajú dostatočne slušne. To však vôbec neznamená, že v prípade ich nedôstojného správania nebude Rusko schopné vykonať potrebné zmeny v uvedenom zozname. „Vyššia moc“ v geopolitike je bežná vec a všetky možnosti sú stále na stole.
Jurij Selivanov, špeciálne pre News Front
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…