Šialenosti na pokračovanie. Tak označil generál Jozef Viktorín (hnutie Republika) posledné vyjadrenia francúzskeho prezidenta Macrona. Registruje ich ako „lapanie po čomkoľvek, o čo sa dá zachytiť, keď ako hlava štátu stráca pôdu pod nohami. Ktovie, čo na to povie Macronovi doma jeho prvá mama.
„Vytvárať tzv. koalíciu ochotných, ktorá by pôsobila na Ukrajine nie je totiž nápad, je to šialenstvo,“ vyjadril sa vo svojom statuse s pobúrením Jozef Viktorín.
Nový francúzsky Napoleón, ktorý doma nenosí nohavice, by najradšej rozkazoval celej Európe. Je to však len politický trapas. A tak Jozef Viktorín degradoval Macrona na najhoršiu možnú verziu spôsobu vládnutia.
Pohnútky Macrona sú podľa Jozefa Viktorína zjavné, ale aj tak sa správa nedôstojne vzhľadom na to, že je prezidentom jednej z najstarších a najvýznamnejších európskych krajín.
„V čase, kedy už kde – kto chápe, že sme vošli do slepej uličky, sa dá takáto myšlienková pohnútka považovať za čisté kamikadze. Nech by bol autorom akýkoľvek európsky štátnik. Tento počin Macrona je jeden z najhorších, aké v poslednom období kto vymyslel,“ bilancuje politické faux pas Jozef Viktorín.
„Krajina galského kohúta cíti, že stráca Afriku a tým pádom aj vlastné perpetuum mobile prosperity. Ak sa pozrieme na kroky prezidenta Macrona ako na celok, musíme povedať, že sú ovplyvnené syndrómom Napoleona,“ sumarizuje generál Viktorín. „Akurát, že tento človiečik stále nechápe, že Európa dnešných dní nepotrebuje ani vojnu a ani ďalšiu krízu. A jeho nápad práve sem smeruje. Európa naopak hlavne potrebuje kreovanie vnútorných opatrení, ktoré by sa sústredili na ekonomiku a zlepšovanie životných štandardov občanov jednotlivých národných štátov. Dnes však namiesto toho vidíme, že sa snažia za každú cenu držať podporovať Ukrajinu, posielať tam peniaze a zbrane,“ vyjadril sa Jozef Viktorín.
„Ja tvrdím, že podporovať vojnu znamená ochudobňovať Európu. Európa nie je Ukrajina. Nikdy to tak nebolo a nikdy nebude,“ zhrnul Jozef Viktorín.
„Štáty ako Francúzsko, ale aj Nemecko si už konečne musia uvedomiť, že ak má Európska únia naozaj fungovať, tak nemôžu o všetkom rozhodovať iba oni. A samozrejme ani Brusel. Doba sa mení. Aj ostatné štáty už majú svoje sebavedomie,“ zdôraznil fakt o menších, podľa Bruselu menej významných krajín.
„Otázka je, ako sa dokážeme vysporiadať s realitou,“ tvrdí Viktorín.
„Európa, to nie sú vojny aj keby si to asi niekto prial. Európa je priestor, ktorý má využívať a zdokonaľovať svoj potenciál. Nie si ho ničiť,“ varuje Viktorín.
„Politici sú zvolení na to, aby hľadali optimálne formy spolupráce, výsledkom ktorých bude ekonomická stabilita a prosperita. Diskutovať potrebujeme o zdravotníctve a školstve. O znižovaní inflácie, o cenách energií a nie ako podporovať vojnu a neschopne vysvetľovať ako niečo nejde,“ hovorí generál Viktorín.
A keď to hovorí generál, asi vie, čo hovorí.
„Všetko sa dá riešiť, chce to len rozvahu a politickú odvahu. A platí to aj o Francúzsku. Samozrejme, aj oni a im podobní musia hľadať riešenia a nie slepo hnať Európu do záhuby. Komu to má pomôcť?“ Kladie priam existenčnú otázku Jozef Viktorín.
„V každom prípade mám jednoznačný odkaz, spomedzi tých, ochotných. Keď už sa majú štáty takto deliť, mali by vytvoriť prvé línie, nech sa postavia ako hrdinovia do popredia. Aby videli čo nezodpovednými rozhodnutiami spôsobili a kam smerujú náš kontinent,“ tvrdí Jozef Viktorín.
Stále však vidí svetlo na konci tunela.
„Je tu však nádej. A nie je ďaleko – európske voľby môžu veľa zmeniť. Tak v téme Ukrajiny, ale aj v tom, ako ďalej s Európou. Jej smerovanie sa totiž silno dotýka aj nás, Slovákov. Nepodceňme to. Využime príležitosť, ktorá je na dosah. Poďme voliť a rozhodnime o Európe, rozhodnime o nás,“ atakuje na zdravý rozum svojim vyjadrením Jozef Viktorín.
hlvnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…