zaujímavosti

Seymour Hersh: Ako Amerika vyradila plynovod Nord Stream

Seymour Hersch, slávny americký investigatívny novinár, nositeľ prestížnej Pulitzerovej ceny odhaľuje a podrobne opisuje rozhodnutia, plány, prípravy a nakoniec aj samotný čin sabotáže na plynovove Nord Stream 1 a 2, ktoré vykonala vláda Spojených štátov spolu s Nórskom.

Potápačské a záchranné centrum amerického námorníctva možno nájsť na tak nejasnom mieste, ako je jeho názov – na mieste, ktoré bolo kedysi vidieckou uličkou vo vidieckom meste Panama City, teraz prosperujúcom letovisku v juhozápadnej časti Floridy, 70 míľ južne od Alabamy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Komplex centra je rovnako neopísateľný ako jeho umiestnenie – jednotvárna betónová štruktúra po druhej svetovej vojne, ktorá má vzhľad odbornej strednej školy na západnej strane Chicaga. Cez dnešnú štvorprúdovú cestu sa nachádza práčovňa na mince a tanečná škola.

Stredisko už desaťročia trénuje vysokokvalifikovaných hĺbkových potápačov, ktorí, keď boli pridelení k americkým vojenským jednotkám po celom svete, sú schopní technického potápania, aby robili dobro – pomocou výbušnín C4 vyčistili prístavy a pláže od trosiek a nevybuchnutej munice – ako aj zlé, ako je vyhodenie do vzduchu cudzích ropných plošín, zanesenie sacích ventilov podmorských elektrární, zničenie zámkov na dôležitých lodných kanáloch.

Centrum Panama City, ktoré sa pýši druhým najväčším krytým bazénom v Amerike, bolo ideálnym miestom na nábor najlepších a najmlčanlivejších absolventov potápačskej školy, ktorí minulé leto úspešne robili to, čo mali nariadené urobiť 260 stôp pod hladinou Baltského mora.

Vlani v júni potápači námorníctva, operujúci pod krytím široko propagovaného cvičenia NATO v polovici leta známeho ako BALTOPS 22 , nastražili diaľkovo spustené výbušniny, ktoré o tri mesiace neskôr zničili tri zo štyroch plynovodov Nord Stream, uvádza zdroj s priama znalosť operačného plánovania.

Dva z plynovodov, ktoré boli súhrnne známe ako Nord Stream 1, zásobovali Nemecko a veľkú časť západnej Európy lacný ruský zemný plyn už viac ako desať rokov. Druhý pár plynovodov s názvom Nord Stream 2 bol vybudovaný, ale ešte nebol funkčný. Teraz, keď sa ruské jednotky hromadia na ukrajinských hraniciach a blíži sa najkrvavejšia vojna v Európe od roku 1945, prezident Joseph Biden videl plynovody ako prostriedok pre Vladimíra Putina , aby vyzbrojil zemný plyn pre svoje politické a územné ambície.

Adrienne Watson , hovorkyňa Bieleho domu, na žiadosť o komentár v e-maile povedala: „Toto je nepravdivá a úplná fikcia. Tammy Thorp , hovorca Ústrednej spravodajskej služby, podobne napísal: „Toto tvrdenie je úplne a úplne nepravdivé.“

Bidenovo rozhodnutie sabotovať ropovody prišlo po viac ako deviatich mesiacoch veľmi tajnej diskusie vo vnútri washingtonskej národnej bezpečnostnej komunity o tom, ako najlepšie dosiahnuť tento cieľ. Väčšinu toho času nebolo otázkou, či misiu vykonať, ale ako ju zrealizovať bez jasného potuchy, kto je za ňu zodpovedný.

Spoliehať sa na absolventov tvrdej potápačskej školy v Panama City mal zásadný byrokratický dôvod. Potápači boli iba námorníctvo a nie členovia amerického Veliteľstva špeciálnych operácií, ktorých tajné operácie musia byť hlásené Kongresu a vopred informované vedenie Senátu a Snemovne reprezentantov – takzvaný Gang ôsmich. Bidenova administratíva robila všetko pre to, aby sa vyhla únikom, keďže plánovanie sa uskutočnilo koncom roka 2021 a v prvých mesiacoch roku 2022.

Prezident Biden a jeho tím pre zahraničnú politiku – poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, minister zahraničných vecí Tony Blinken a Victoria Nulandová , námestníčka ministra pre politiku – boli hlasní a dôslední vo svojom nepriateľstve voči dvom plynovodom, ktoré viedli vedľa seba, 750 míľ pod Baltským morom z dvoch rôznych prístavov na severovýchode Ruska pri hraniciach s Estónskom, prechádza blízko dánskeho ostrova Bornholm a končí v severnom Nemecku.

Priama cesta, ktorá obchádzala akúkoľvek potrebu tranzitu cez Ukrajinu, bola prínosom pre nemeckú ekonomiku, ktorá sa tešila množstvu lacného ruského zemného plynu – dosť na to, aby mohla prevádzkovať svoje továrne a vykurovať svoje domovy a zároveň umožňovala nemeckým distribútorom predávať prebytočný plyn v celej západnej Európe.

Činnosť, ktorú by bolo možné vysledovať až k administratíve, by porušila sľuby USA minimalizovať priamy konflikt s Ruskom. Tajomstvo bolo nevyhnutné.

Od prvých dní bol Nord Stream 1 Washingtonom a jeho protiruskými partnermi v NATO vnímaný ako hrozba pre západnú dominanciu.

Holdingová spoločnosť, ktorá za tým stojí, Nord Stream AG, bola založená vo Švajčiarsku v roku 2005 v spolupráci s Gazpromom, verejne obchodovanou ruskou spoločnosťou produkujúcou obrovské zisky pre akcionárov, ktorej dominujú oligarchovia, o ktorých je známe, že sú v područí Putina.

Gazprom kontroloval 51 percent spoločnosti, pričom štyri európske energetické firmy – jedna vo Francúzsku, jedna v Holandsku a dve v Nemecku – zdieľali zvyšných 49 percent akcií a mali právo kontrolovať následný predaj lacného zemného plynu miestnym distribútorov v Nemecku a západnej Európe.

O zisky Gazpromu sa delila s ruskou vládou a príjmy štátu z plynu a ropy sa odhadovali v niektorých rokoch až na 45 percent ročného rozpočtu Ruska.

Americké politické obavy boli skutočné: Putin bude mať teraz dodatočný a veľmi potrebný hlavný zdroj príjmov a Nemecko a zvyšok západnej Európy sa stanú závislými na lacnom zemnom plyne dodávanom Ruskom, pričom sa zníži závislosť Európy od Ameriky.

V skutočnosti sa to presne stalo. Mnoho Nemcov považovalo Nord Stream 1 za súčasť vyslobodenia zo slávnej teórie Ostpolitik bývalého kancelára Willyho Brandta, ktorá by povojnovému Nemecku umožnila rehabilitovať seba a ďalšie európske národy zničené v druhej svetovej vojne, okrem iných iniciatív, využívaním lacného ruského plynu ako paliva. prosperujúca západoeurópska trhová a obchodná ekonomika.

Nord Stream 1 bol dostatočne nebezpečný z pohľadu NATO a Washingtonu, ale Nord Stream 2, ktorého výstavba bola dokončená v septembri 2021 , by v prípade schválenia nemeckými regulačnými orgánmi zdvojnásobil množstvo lacného plynu, ktorý by mal Nemecko k dispozícii.

Druhý plynovod by tiež poskytoval dostatok plynu na viac ako 50 percent ročnej spotreby Nemecka.Napätie medzi Ruskom a NATO neustále eskalovalo, podporované agresívnou zahraničnou politikou Bidenovej administratívy.

Opozícia voči Nord Stream 2 vzplanula v predvečer inaugurácie Bidena v januári 2021, keď republikáni v Senáte na čele s Tedom Cruzom z Texasu opakovane upozornili na politickú hrozbu lacného ruského zemného plynu počas potvrdzovacieho vypočutia Blinkena ako ministra zahraničia. Dovtedy jednotný senát úspešne schválil zákon, ktorý, ako povedal Cruz Blinkenovi, „zastavil [ropovod] v jeho stopách“. Nemecká vláda na čele s Angelou Merkelovou by vyvinula obrovský politický a ekonomický tlak na spustenie druhého potrubia online.

Postavil by sa Biden Nemcom? Blinken povedal áno, ale dodal , že nediskutoval o špecifikách názorov nastupujúceho prezidenta.

„Poznám jeho silné presvedčenie, že toto je zlý nápad, Nord Stream 2,“ povedal. „Viem, že by nás prinútil použiť každý presvedčivý nástroj, ktorý máme, aby sme presvedčili našich priateľov a partnerov vrátane Nemecka, aby s tým nepostupovali.“

O niekoľko mesiacov neskôr, keď sa výstavba druhého potrubia blížila k dokončeniu, Biden zažmurkal. V máji, v ohromujúcom obrate , administratíva upustila od sankcií voči Nord Stream AG, pričom predstaviteľ ministerstva zahraničia pripustil, že pokus o zastavenie ropovodu prostredníctvom sankcií a diplomacie bol „vždy na dlhé trate“.

V zákulisí predstavitelia administratívy údajne naliehali na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského , ktorý dovtedy čelil hrozbe ruskej invázie, aby tento krok nekritizoval.

Prišli okamžité následky. Republikáni v Senáte na čele s Cruzom ohlásili okamžitú blokádu všetkých nominantov Bidenovej zahraničnej politiky a o niekoľko mesiacov odložili schválenie ročného zákona o obrane až do jesene. Politico neskôr vykreslilo Bidenov obrat na druhom ruskom plynovode ako „jediné rozhodnutie, pravdepodobne viac než chaotické vojenské stiahnutie z Afganistanu, ktoré ohrozilo Bidenovu agendu“.

Administratíva sa zmietala, napriek tomu, že v polovici novembra dostala po kríze odklad, keď nemecké energetické regulačné orgány pozastavili schválenie druhého plynovodu Nord Stream. Ceny zemného plynu vzrástli v priebehu niekoľkých dní o 8 % , a to uprostred rastúcich obáv v Nemecku a Európe, že pozastavenie ropovodu a rastúca možnosť vojny medzi Ruskom a Ukrajinou povedie k veľmi nechcenej studenej zime.

Washingtonu nebolo jasné, kde stál Olaf Scholz, novovymenovaný nemecký kancelár. Mesiace predtým, po páde Afganistanu, Scholtz vo svojom prejave v Prahe verejne podporil výzvu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na autonómnejšiu európsku zahraničnú politiku – čo jasne naznačuje menšie spoliehanie sa na Washington a jeho ortuťové akcie.

Počas toho všetkého sa na hraniciach Ukrajiny neustále a zlovestne budovali ruské jednotky a do konca decembra bolo v pozícii zasiahnuť viac ako 100 000 vojakov z Bieloruska a Krymu. Poplach vo Washingtone narastal, vrátane hodnotenia od Blinkena, že tieto počty vojakov by sa mohli „krátkodobo zdvojnásobiť“.

Pozornosť administratívy sa opäť sústredila na Nord Stream. Kým Európa zostala závislá od plynovodov pre lacný zemný plyn, Washington sa obával, že krajiny ako Nemecko sa budú zdráhať dodávať Ukrajine peniaze a zbrane, ktoré potrebuje na porážku Ruska.

Bolo to v tomto nepokojnom momente, keď Biden poveril Jakea Sullivana, aby dal dohromady medziagentúrnu skupinu s cieľom vymyslieť plán.

Všetky možnosti mali byť na stole. Objavil by sa však len jeden.

Plánovanie

V decembri 2021, dva mesiace predtým, ako prvé ruské tanky vrazili na Ukrajinu, Jake Sullivan zvolal stretnutie novovytvorenej pracovnej skupiny – mužov a žien zo Zboru náčelníkov štábov, CIA a ministerstva zahraničia a ministerstva financií – a požiadal za odporúčania, ako reagovať na blížiacu sa Putinovu inváziu.

Išlo by o prvé zo série prísne tajných stretnutí v zabezpečenej miestnosti na najvyššom poschodí starej budovy výkonného úradu susediacej s Bielym domom, kde sídlil aj prezidentský poradný výbor pre zahraničné spravodajstvo (PFIAB).

Došlo k zvyčajnému kláboseniu sem a tam, ktoré nakoniec viedlo k zásadnej predbežnej otázke: Bolo by odporúčanie poslané skupinou prezidentovi reverzibilné – ako ďalšia vrstva sankcií a menových obmedzení – alebo nezvratné – teda kinetické akcie, ktoré? nedalo sa to vrátiť späť?

Účastníkom bolo podľa zdroja s priamou znalosťou procesu jasné, že Sullivan mal v úmysle, aby skupina prišla s plánom na zničenie dvoch plynovodov Nord Stream – a že splnil túžby predseda.

Počas niekoľkých nasledujúcich stretnutí účastníci diskutovali o možnostiach útoku. Námorníctvo navrhlo použiť novú ponorku na priamy útok na potrubie. Letectvo diskutovalo o zhadzovaní bômb s oneskorenými zápalnicami, ktoré by sa dali spustiť na diaľku.

CIA tvrdila, že čokoľvek sa urobí, bude to musieť byť utajené. Všetci zainteresovaní pochopili stávky. „Toto nie sú veci pre deti,“ povedal zdroj. Ak by bol útok vysledovateľný do Spojených štátov, „je to vojnový akt.“

V tom čase CIA riadil William Burns , mierny bývalý veľvyslanec v Rusku, ktorý pôsobil ako zástupca ministra zahraničia v Obamovej administratíve. Burns rýchlo splnomocnil pracovnú skupinu agentúry, ktorej ad hoc členmi bol – náhodou – niekto, kto bol oboznámený so schopnosťami hlbokomorských potápačov námorníctva v Panama City.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov členovia pracovnej skupiny CIA začali pripravovať plán tajnej operácie, ktorá by využívala hlbokomorských potápačov na spustenie explózie pozdĺž potrubia.

Niečo také sa už robilo. V roku 1971 sa americká spravodajská komunita zo stále nezverejnených zdrojov dozvedela, že dve dôležité jednotky ruského námorníctva komunikovali cez podmorský kábel pochovaný v Ochotskom mori na ruskom Ďalekom východnom pobreží. Kábel spájal regionálne velenie námorníctva s hlavným veliteľstvom vo Vladivostoku.

Vlastnoručne vybraný tím agentov Ústrednej spravodajskej služby a Národnej bezpečnostnej agentúry sa zhromaždil niekde v oblasti Washingtonu pod hlbokým krytím a vypracoval plán s využitím námorných potápačov, upravených ponoriek a záchranného vozidla z hlbokých ponoriek, ktorý uspel po r. veľa pokusov a omylov pri hľadaní ruského kábla. Potápači na kábel nasadili sofistikované odpočúvacie zariadenie, ktoré úspešne zachytilo ruskú premávku a nahralo na páskový systém.

NSA sa dozvedela, že vyšší dôstojníci ruského námorníctva, presvedčení o bezpečnosti ich komunikačného spojenia, sa rozprávali so svojimi kolegami bez šifrovania. Záznamové zariadenie a jeho páska sa museli vymieňať každý mesiac a projekt veselo pokračoval celé desaťročie, kým ho neohrozil štyridsaťštyriročný civilný technik NSA Ronald Pelton, ktorý hovoril plynule po rusky .

Peltona v roku 1985 zradil ruský prebehlík a odsúdili ho do väzenia. Rusi mu zaplatili len 5 000 dolárov za jeho odhalenia o operácii spolu s 35 000 dolármi za ďalšie ruské operačné údaje, ktoré poskytol a ktoré neboli nikdy zverejnené.

Tento podvodný úspech s kódovým označením Ivy Bells bol inovatívny a riskantný a priniesol neoceniteľné informácie o zámeroch a plánovaní ruského námorníctva.

Napriek tomu bola medziagentúrna skupina spočiatku skeptická k nadšeniu CIA pre skrytý hlbokomorský útok. Bolo príliš veľa nezodpovedaných otázok. Vody Baltského mora boli intenzívne hliadkované ruským námorníctvom a neexistovali žiadne ropné plošiny, ktoré by sa dali použiť ako kryt pri potápačskej operácii. Museli by potápači ísť trénovať na misiu do Estónska, priamo cez hranicu od ruských dokov na nakladanie zemného plynu? „Bolo by to koza,“ povedali agentúre.

Počas „celého tohto vyčíňania,“ povedal zdroj, „niektorí pracujúci chlapíci v CIA a na ministerstve zahraničia hovorili: „Toto nerob. Je to hlúpe a ak to vyjde, bude to politická nočná mora.“ Napriek tomu

začiatkom roku 2022 pracovná skupina CIA oznámila Sullivanovej medziagentúrnej skupine: „Máme spôsob, ako vyhodiť do vzduchu potrubia

To, čo prišlo potom, bolo ohromujúce. 7. februára, necelé tri týždne pred zdanlivo nevyhnutnou ruskou inváziou na Ukrajinu, sa Biden stretol vo svojej kancelárii v Bielom dome s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom , ktorý sa po troche zakolísania stal pevne členom amerického tímu. Na tlačovom brífingu, ktorý nasledoval, Biden vzdorovito povedal:

Ak Rusko napadne. . . už nebude Nord Stream 2. Skončíme s tým .“

Dvadsať dní predtým podsekretárka Nulandová doručila v podstate rovnakú správu na brífingu ministerstva zahraničných vecí s malým pokrytím tlače.

„Chcem ti to dnes povedať veľmi jasne,“ odpovedala na otázku. „Ak Rusko napadne Ukrajinu, tak či onak sa Nord Stream 2 nepohne vpred .“

Niekoľkí z tých, ktorí sa podieľali na plánovaní misie plynovodu, boli zdesení tým, čo považovali za nepriame odkazy na útok.

„Bolo to ako položiť atómovú bombu na zem v Tokiu a povedať Japoncom, že ju ideme odpáliť,“ povedal zdroj. „Plánom bolo, že možnosti budú vykonané po invázii a nebudú verejne propagované. Biden to jednoducho nepochopil alebo to ignoroval.“

Bidenova a Nulandina nerozvážnosť, ak to bolo to, čo to bolo, mohla frustrovať niektorých plánovačov. Vytvorila však aj príležitosť. Podľa zdroja niektorí z vyšších predstaviteľov CIA usúdili, že vyhodenie ropovodu do povetria „už nemožno považovať za tajnú možnosť, pretože prezident práve oznámil, že vieme, ako to urobiť“.

Plán vyhodiť do povetria Nord Stream 1 a 2 bol náhle znížený z tajnej operácie vyžadujúcej informovanie Kongresu na operáciu, ktorá bola považovaná za prísne tajnú spravodajskú operáciu s vojenskou podporou USA.

Podľa zákona zdroj vysvetlil: „Už neexistovala zákonná požiadavka hlásiť operáciu Kongresu. Všetko, čo teraz museli urobiť, je urobiť to – ale stále to muselo byť tajné. Rusi majú nad Baltským morom vynikajúci dohľad.“

Členovia pracovnej skupiny Agentúry nemali žiadny priamy kontakt s Bielym domom a chceli zistiť, či prezident myslel to, čo povedal – teda či sa misia už skončila. Zdroj pripomenul: „Bill Burns sa vracia a hovorí: „Urob to.“

„Nórske námorníctvo rýchlo našlo správne miesto v plytkej vode niekoľko kilometrov od dánskeho ostrova Bornholm. . .“

Operácia

Nórsko bolo ideálnym miestom na založenie misie.

V posledných rokoch krízy medzi východom a západom americká armáda výrazne rozšírila svoju prítomnosť v Nórsku, ktorého západná hranica vedie 1400 míľ pozdĺž severného Atlantického oceánu a spája sa za polárnym kruhom s Ruskom.

Pentagon vytvoril vysoko platené pracovné miesta a zmluvy, uprostred niektorých miestnych kontroverzií, investovaním stoviek miliónov dolárov do modernizácie a rozšírenia zariadení amerického námorníctva a letectva v Nórsku.

Nové diela obsahovali, čo je najdôležitejšie, pokročilý radar so syntetickou apertúrou ďaleko na severe, ktorý bol schopný preniknúť hlboko do Ruska a prišiel online práve vtedy, keď americká spravodajská komunita stratila prístup k sérii odpočúvacích miest na veľké vzdialenosti v Číne.

Novo zrekonštruovaná americká ponorková základňa, ktorá bola roky vo výstavbe, bola funkčná a viac amerických ponoriek bolo teraz schopných úzko spolupracovať so svojimi nórskymi kolegami na monitorovaní a špehovaní veľkej ruskej jadrovej pevnosti 250 míľ na východ, polostrov Kola.

Amerika tiež výrazne rozšírila nórsku leteckú základňu na severe a dodala nórskemu letectvu flotilu hliadkových lietadiel P8 Poseidon postavených Boeingom, aby posilnila svoju špionáž na veľké vzdialenosti vo všetkých veciach Ruska.

Nórska vláda na oplátku nahnevala liberálov a niektorých umiernených vo svojom parlamente vlani v novembri schválením Dodatkovej dohody o obrannej spolupráci (SDCA). Podľa novej dohody by mal právny systém USA jurisdikciu v určitých „dohodnutých oblastiach “ na severe nad americkými vojakmi obvinenými zo zločinov mimo základne, ako aj nad tými nórskymi občanmi, ktorí sú obvinení alebo podozriví z zasahovania do práce na základni.

Nórsko bolo jedným z pôvodných signatárov zmluvy NATO v roku 1949, v prvých dňoch studenej vojny. Najvyšším veliteľom NATO je dnes Jens Stoltenberg, oddaný antikomunista, ktorý osem rokov pôsobil ako predseda nórskej vlády, než v roku 2014 prešiel s americkou podporou na svoj vysoký post v NATO.

Bol zástancom tvrdej línie vo všetkom, čo sa týka Putina a Rusko, ktoré spolupracovalo s americkou spravodajskou komunitou od vojny vo Vietname. Odvtedy je plne dôveryhodný. „Je to rukavica, ktorá sa hodí do americkej ruky,“ povedal zdroj.

Vo Washingtone plánovači vedeli, že musia ísť do Nórska. „Nenávideli Rusov a nórske námorníctvo bolo plné vynikajúcich námorníkov a potápačov, ktorí mali generácie skúseností s vysoko ziskovým hlbokomorským prieskumom ropy a zemného plynu

Tiež sa im dalo veriť, že udržia misiu v tajnosti. (Nóri mohli mať aj iné záujmy. Zničenie Nord Streamu – ak by to Američania dokázali – by Nórsku umožnilo predávať oveľa viac vlastného zemného plynu do Európy.)

Niekedy v marci odletelo niekoľko členov tímu do Nórska, aby sa stretli s nórskou tajnou službou a námorníctvom. Jednou z kľúčových otázok bolo, kde presne v Baltskom mori je najlepšie miesto na umiestnenie výbušnín. Nord Stream 1 a 2, každý s dvoma sadami potrubí, boli oddelené z veľkej časti o niečo viac ako míľu, keď smerovali do prístavu Greifswald na ďalekom severovýchode Nemecka.

Nórske námorníctvo rýchlo našlo správne miesto v plytkých vodách Baltského mora niekoľko kilometrov od dánskeho ostrova Bornholm. Potrubia viedli viac ako kilometer od seba pozdĺž morského dna, ktoré bolo hlboké iba 260 stôp.

To by bolo v dosahu potápačov, ktorí by operovali z nórskeho lovca mín triedy Alta, potápali by sa so zmesou kyslíka, dusíka a hélia prúdiacou z ich nádrží a nasadili by na štyri potrubia tvarované nálože C4 s betónovou ochranou. kryty. Bola by to únavná, časovo náročná a nebezpečná práca, ale vody pri Bornholme mali ešte jednu výhodu: neboli tam žiadne veľké prílivové prúdy, čo by potápanie značne sťažilo.

Po troche skúmania boli Američania všetci dnu.

V tomto bode opäť vstúpila do hry temná skupina hĺbkového potápania námorníctva v Panama City. Hlbokomorské školy v Panama City, ktorých stážisti sa zúčastnili na Ivy Bells, sú elitnými absolventmi námornej akadémie v Annapolise, ktorí zvyčajne hľadajú slávu pridelení ako tuleň, stíhací pilot alebo ponorkár, vnímaní ako nechcený zapadákov.

Ak sa človek musí stať „Čiernou topánkou“ – teda členom menej žiadaného velenia povrchovej lode – vždy je tu aspoň povinnosť na torpédoborci, krížniku alebo obojživelnej lodi. Najmenej očarujúce zo všetkých sú mínové vojny. Jeho potápači sa nikdy neobjavia v hollywoodskych filmoch ani na obálkach populárnych časopisov.

Najlepší potápači s kvalifikáciou hĺbkového potápania sú úzkou komunitou a do operácie sú regrutovaní len tí najlepší a je im povedané, aby boli pripravení na predvolanie do CIA vo Washingtone

Nóri a Američania mali miesto a agentov, ale bola tu ďalšia obava: akákoľvek nezvyčajná podvodná aktivita vo vodách pri Bornholme by mohla pritiahnuť pozornosť švédskeho alebo dánskeho námorníctva, ktoré by to mohlo nahlásiť.

Dánsko bolo tiež jedným z pôvodných signatárov NATO a v spravodajskej komunite bolo známe svojimi špeciálnymi väzbami na Spojené kráľovstvo. Švédsko požiadalo o členstvo v NATO a preukázalo svoju veľkú zručnosť v riadení svojich podvodných zvukových a magnetických senzorových systémov, ktoré úspešne sledovali ruské ponorky, ktoré sa občas objavili v odľahlých vodách švédskeho súostrovia a boli nútené vyplávať na povrch.

Nóri sa pripojili k Američanom, ktorí trvali na tom, že niektorí vysokí predstavitelia v Dánsku a Švédsku musia byť všeobecne informovaní o možných potápačských aktivitách v oblasti. Takto by niekto vyššie mohol zasiahnuť a udržať hlásenie mimo reťazca velenia, čím by sa izolovala prevádzka potrubia.

„To, čo im bolo povedané, a to, čo vedeli, bolo zámerne odlišné,“ povedal mi zdroj. (Nórske veľvyslanectvo, ktoré bolo požiadané o komentár k tomuto príbehu, neodpovedalo.)

Nóri boli kľúčoví pri riešení ďalších prekážok. O ruskom námorníctve bolo známe, že má sledovaciu technológiu schopnú odhaliť a spustiť podvodné míny. Americké výbušné zariadenia bolo potrebné zamaskovať tak, aby sa ruskému systému javili ako súčasť prirodzeného pozadia – niečo, čo si vyžadovalo prispôsobenie sa špecifickej slanosti vody. Nóri mali opravu.

Nóri mali vyriešenú aj zásadnú otázku, kedy by k operácii malo dôjsť. Každý rok v júni, posledných 21 rokov, americká šiesta flotila, ktorej vlajková loď má základňu v Gaete v Taliansku, južne od Ríma, sponzorovala veľké cvičenie NATO v Baltskom mori, do ktorého sa zapojilo množstvo spojeneckých lodí v celom regióne.

Súčasné cvičenie, ktoré sa konalo v júni, by bolo známe ako Baltic Operations 22 alebo BALTOPS 22 . Nóri navrhli, že by to bol ideálny kryt na umiestnenie mín.

Američania poskytli jeden životne dôležitý prvok: presvedčili plánovačov šiestej flotily, aby do programu pridali výskumné a vývojové cvičenie.

Cvičenie, ako ho zverejnilo námorníctvo , zahŕňalo Šiestu flotilu v spolupráci s „výskumnými a vojnovými centrami námorníctva“. Podujatie na mori sa bude konať pri pobreží ostrova Bornholm a zúčastní sa na ňom tímy potápačov NATO, ktoré kladú míny, pričom konkurenčné tímy využívajú na ich nájdenie a zničenie najnovšiu podvodnú technológiu.

Bolo to užitočné cvičenie aj dômyselný kryt. Chlapci z Panama City by urobili svoju vec a výbušniny C4 by boli na mieste do konca BALTOPS22 s pripojeným 48-hodinovým časovačom. Všetci Američania a Nóri by boli pri prvom výbuchu dávno preč.

Dni sa odpočítavali. „Hodiny tikali a my sme sa blížili k splneniu misie,“ uviedol zdroj.

A potom: Washington si rozmyslel. Bomby budú stále nastražené počas BALTOPS, ale Biely dom sa obával, že dvojdňové okno na ich detonáciu by bolo príliš blízko ku koncu cvičenia a bolo by zrejmé, že do toho bola zapojená Amerika.

Namiesto toho mal Biely dom novú požiadavku: „Dokážu chlapi v teréne prísť na nejaký spôsob, ako neskôr na príkaz odpáliť potrubia?“

Niektorí členovia plánovacieho tímu boli nahnevaní a frustrovaní prezidentovou zdanlivou nerozhodnosťou. Potápači z Panama City opakovane trénovali nasadzovanie C4 na potrubia, ako to robili počas BALTOPS, ale teraz tím v Nórsku musel prísť na spôsob, ako dať Bidenovi to, čo chcel – schopnosť vydať úspešný popravný príkaz naraz. podľa jeho výberu.

Dostať za úlohu svojvoľnou zmenou na poslednú chvíľu bolo niečo, na čo bola CIA zvyknutá. Ale tiež to obnovilo obavy, ktoré niektorí zdieľali v súvislosti s nevyhnutnosťou a zákonnosťou celej operácie.

Prezidentove tajné príkazy tiež vyvolali dilemu CIA v dňoch vojny vo Vietname, keď prezident Johnson, konfrontovaný rastúcimi protivojnovými náladami vo Vietname, nariadil agentúre, aby porušila svoju chartu – ktorá jej konkrétne zakazovala pôsobiť v Amerike – špehovaním protivojnových vodcov. zistiť, či ich ovláda komunistické Rusko.

Agentúra nakoniec súhlasila a počas 70. rokov sa ukázalo, ako ďaleko bola ochotná zájsť. Po škandáloch Watergate sa objavili následné novínové odhalenia o špionáži Agentúry voči americkým občanom, jej účasti na vražde zahraničných vodcov a jej podkopávaní socialistickej vlády Salvadora Allendeho.

Tieto odhalenia viedli v polovici 70. rokov k dramatickej sérii vypočutí v Senáte pod vedením Franka Churcha z Idaha, z ktorých bolo jasné, že Richard Helms, vtedajší riaditeľ agentúry, akceptoval, že je povinný urobiť to, čo Prezident chcel, aj keby to znamenalo porušenie zákona.

V nepublikovanom svedectve za zatvorenými dverami Helms smutne vysvetlil, že „takmer máte Nepoškvrnené počatie, keď niečo robíte“ na tajný príkaz prezidenta. „Či už je správne, že by ste to mali mať, alebo nesprávne, že by ste to mali mať, [CIA] funguje podľa iných pravidiel a základných pravidiel ako ktorákoľvek iná časť vlády.“ V podstate hovoril senátorom, že ako šéf CIA pochopil, že pracoval pre korunu, a nie pre ústavu.

Američania v Nórsku pracovali s rovnakou dynamikou a poslušne začali pracovať na novom probléme – ako na diaľku odpáliť výbušniny C4 na Bidenov príkaz. Bola to oveľa náročnejšia úloha, ako pochopili tí vo Washingtone. Tím v Nórsku nemohol nijako vedieť, kedy môže prezident stlačiť tlačidlo. Bolo by to o pár týždňov, o mnoho mesiacov alebo o pol roka či dlhšie?

C4 pripojená k potrubiam by bola spustená sonarovou bójou spustenou lietadlom v krátkom čase, ale postup zahŕňal najpokročilejšiu technológiu spracovania signálu. Akonáhle sú na svojom mieste, oneskorené časovacie zariadenia pripojené k akémukoľvek zo štyroch potrubí by mohli byť náhodne spustené zložitou zmesou zvukov na pozadí oceánu v celom silne zaťaženom Baltskom mori – z blízkych a vzdialených lodí, podmorských vrtov, seizmických udalostí, vĺn a dokonca aj z mora.

Aby sa tomu zabránilo, sonarová bója, keď je na svojom mieste, vydáva sekvenciu jedinečných nízkofrekvenčných tónových zvukov – podobne ako zvuky vydávané flautou alebo klavírom – ktoré by rozpoznalo časovacie zariadenie a po uplynutí vopred nastavených hodín oneskorenia, spustite výbušniny.

26. septembra 2022 vykonalo pozorovacie lietadlo nórskeho námorníctva P8 zdanlivo rutinný let a zhodilo sonarovú bóju.

Signál sa šíril pod vodou, najprv do Nord Streamu 2 a potom do Nord Streamu 1. O niekoľko hodín neskôr boli spustené vysokovýkonné výbušniny C4 a tri zo štyroch potrubí boli vyradené z prevádzky. V priebehu niekoľkých minút bolo vidieť, ako sa na hladine vody šíria kaluže metánu, ktoré zostali v uzavretých potrubiach, a svet sa dozvedel, že sa stalo niečo nezvratné.

Spád

Bezprostredne po bombovom útoku na plynovod to americké médiá považovali za nevyriešenú záhadu. Rusko bolo opakovane uvádzané ako pravdepodobný vinník , podnietené vypočítavými únikmi informácií z Bieleho domu – ale bez toho, aby sa stanovil jasný motív pre takýto akt sebasabotáže, ktorý by presahoval jednoduchú odplatu.

O niekoľko mesiacov neskôr, keď sa ukázalo, že ruské úrady v tichosti získavali odhady nákladov na opravu ropovodov, New York Times opísal tieto správy ako „komplikujúce teórie o tom, kto bol za“ útokom. Žiadne veľké americké noviny sa nezaoberali skoršími hrozbami ropovodu zo strany Bidena a námestníčky ministra zahraničia Nulandovej.

Aj keď nebolo nikdy jasné, prečo sa Rusko bude snažiť zničiť svoj vlastný lukratívny ropovod, výrečnejší dôvod prezidentovho konania prišiel od ministra zahraničných vecí Blinkena.

Blinken na tlačovej konferencii v septembri minulého roka o dôsledkoch zhoršujúcej sa energetickej krízy v západnej Európe opísal tento moment ako potenciálne dobrý:

Je to obrovská príležitosť raz a navždy odstrániť závislosť na ruskej energii, a tak odobrať Vladimirovi Putinovi zbraňovanie energie ako prostriedku na presadenie jeho imperiálnych plánov. To je veľmi dôležité a ponúka to obrovskú strategickú príležitosť pre nadchádzajúce roky, no medzitým sme odhodlaní urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že dôsledky tohto všetkého nebudú znášať občania v našich krajinách, alebo keď prídeme na to, okolo sveta.“

Nedávno Victoria Nuland vyjadrila spokojnosť so zánikom najnovšieho ropovodu. Ako svedčiaca na vypočutí Senátneho výboru pre zahraničné vzťahy koncom januára povedala senátorovi Tedovi Cruzovi: „Tak ako vy, aj ja som a myslím si, že administratíva je veľmi potešená, keď vie, že Nord Stream 2 je teraz, ako chcete povedať, kus kovu na dne mora.“

Zdroj mal oveľa väčší prehľad o Bidenovom rozhodnutí sabotovať viac ako 1500 míľ plynovodu Gazprom, keď sa blížila zima. „No,“ povedal, keď hovoril o prezidentovi, „musím priznať, že ten chlap má pár gúľ.“ Povedal, že to urobí, a aj to urobil.“

Na otázku, prečo si myslí, že Rusi nereagovali, cynicky povedal: „Možno chcú, aby boli schopní robiť to isté, čo robili USA.

„Bol to krásny krycí príbeh,“ pokračoval. „Bola za tým skrytá operácia, ktorá umiestnila odborníkov v danej oblasti a zariadenia, ktoré fungovali na skrytý signál.

„Jedinou chybou bolo rozhodnutie urobiť to.“

Seymour Hersh

O autorovi: Seymour Myron „Sy“ Hersh (1937) je americký investigatívny novinár a politický spisovateľ. Hersh prvýkrát získal uznanie v roku 1969 za odhalenie masakru v My Lai a jeho utajovania počas vojny vo Vietname, za čo získal v roku 1970 Pulitzerovu cenu za medzinárodné spravodajstvo. Počas 70. rokov 20. storočia pokrýval škandál Watergate pre The New York Times. V roku 2004 informoval o mučení a zneužívaní väzňov americkou armádou vo väznici Abu Ghraib. Hersh tiež vyhral dve ceny National Magazine Awards a päť cien George Polk Awards. Je autorom niekoľkých kníh, vrátane The Price of Power: Kissinger in the Nixon White House (1983), biografie ministra zahraničia Henryho Kissingera, ktorá získala cenu National Book Critics Circle Award.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine

„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…

24 minút ago

Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu

Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…

26 minút ago

Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín

Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…

28 minút ago

„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?

Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…

31 minút ago

III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál

Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…

33 minút ago

Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať

"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…

35 minút ago