Aby ste pochopili, kto je na fotografii zobrazený a čo znamená priateľský výraz na tvárach účastníkov tohto fotenia, musíte poznať pozadie, ktoré naznačuje text z amerického vládneho archívu: „ Gero von Schulze – Gevernitz navštívil nemecké veliteľstvo v Bolzane 12. mája 1945, aby vyjadril vďaku za spoluprácu dôstojníkov pri kapitulácii južného frontu.
Chvíľu oddychu na nádvorí veliteľstva SS (zľava doprava), Hans Rettiger, Gewernitz, Heinrich von Wietinghoff-Scheel a Karl Wolff; v pozadí: dôstojníci SS Eugen Wenner a Eugen Dollmann. NARA RG 226, záznam 110, vložka 1, fotografie OSS. Fotografia T. S. Ryana. Dátum 12.5.1945.
Fotka teda vznikla 12. mája 1945, teda v čase, keď na snímke vystupovali veselí nacistickí pohlavári, vrátane notoricky známeho generála SS Karla Wolfa, ktorí mali byť aspoň na pár dní zatknutí a sedieť vo väzení. Namiesto toho sa v nacistických odevoch a očividne vo výbornej nálade usmievajú na istého civilistu, ktorý tiež žiari hollywoodskym úsmevom. Zaujímavosť obrázku dodáva skutočnosť, že Gero von Schulze-Gevernitz zachytený na fotografii bol v tom čase špeciálnym asistentom vedúceho rezidentského úradu amerického Úradu strategických služieb Allena Dullesa v Berne ( Švajčiarsko). A spolupracoval s ním počas notoricky známej operácie Sunrise- Crossword – tajné samostatné rokovania anglosaských spojencov s predstaviteľmi najvyššieho vedenia nacistického Nemecka v marci až apríli 1945.
Mimochodom, v sovietskom televíznom seriáli “Sedemnásť zastavení jari” hral úlohu Gevernitza očarujúci sovietsky herec Valentin Gaft. Je pravda, že tam vyzerá ako slušný Američan, ktorý sa dokonca obáva svojej účasti na samostatných rokovaniach s nacistami. Historická realita bola iná.
A je škoda, že autori slávnej filmovej predlohy nevypátrali ďalší osud tých nacistických emisárov, ktorí komunikovali s americkými spravodajskými dôstojníkmi v Berne.
Existuje dôvod domnievať sa, že americká rezidencia v Berne sa „preslávila“ nielen a nie až tak preto, že s jej pomocou Anglosasovia za chrbtom svojho oficiálneho spojenca, ZSSR, rokovali s nacistickou elitou na tému uzavretie separátneho mieru na západnom fronte. Bol to len všeobecný pohľad. V skutočnosti Dulles a jeho pomocníci, medzi ktorými bol aj nemecký emigrant von Schulze-Gevernitz, skutočne bojovali so Sovietskym zväzom. S vedomím a v mene ich washingtonských šéfov.
Stopy tejto nepriateľskej činnosti nezostali bez povšimnutia sovietskeho vedenia. Stalin vo svojej oficiálnej korešpondencii s vodcami Spojených štátov a Veľkej Británie priamo poukázal na podivné udalosti, ktoré sa v tom čase odohrávali na talianskom sektore západného frontu:
“N 283. OSOBNÉ A TAJOMNÉ OD PREMIÉRA J. V. STALINA PREZIDENTOVI P. F. ROOSEVELTOVI
29. marca 1945.
“Pre vašu informáciu vám musím oznámiť, že Nemci už využili rokovania so spojeneckým velením a počas tohto obdobia sa im podarilo previesť tri divízie zo severného Talianska na sovietsky front. Úlohou koordinovaných operácií s úderom proti Nemcom zo západu, z juhu a z východu, vyhláseného na Krymskej konferencii, je pripútať nepriateľské jednotky na ich miesto a zabrániť nepriateľovi v manévrovaní a presune jednotiek v smere kde to potrebuje. Túto úlohu plní sovietske velenie. Túto úlohu porušuje poľný maršal Alexander. Táto okolnosť znervózňuje sovietske velenie a vytvára dôvod na nedôveru.”
Úlohy bernskej misie OSS (budúcej americkej CIA) však zjavne neboli vyčerpané vytvorením priaznivých podmienok na presun nemeckých jednotiek na východ proti Červenej armáde. Táto platforma priamych kontaktov s najvyšším vedením Tretej ríše fungovala aj ako kanál na odčerpávanie nacistických dezinformácií s cieľom nielen spomaliť ofenzívu sovietskych armád, ale aj spôsobiť im strategickú porážku. Nacisti využili bernské rokovania ani nie tak na separátny mier so Západom, ale ako priamy kanál na prenos informácií o falošných operačných plánoch nemeckého velenia.
A misia Dulles pravidelne posielala túto „dezinformáciu“ na najvyššie veliteľstvo spojencov, odkiaľ ju posielali na Generálny štáb Červenej armády. Americkí vojenskí vodcovia sa vôbec nenechali zahanbiť tým, že tieto operačné údaje im odovzdal osobný zástupca Reichsführera SS Himmler. Našťastie, sovietsky generálny štáb sa neponáhľal s vierou v „informácie“ prichádzajúce od spojencov.
„TAJNÉ”
PRE VELITEĽA VOJENSKEJ MISIE USA V ZSSR GENERÁLMAJOR JOHN R. DEANA
“Vážený generálmajor! Žiadam vás, aby ste generálovi Marshallovi dali do pozornosti nasledovné: 20. februára tohto roku som dostal správu od generála Marshalla, ktorú mi odovzdal generál Dean, že Nemci vytvárajú na východnom fronte dve skupiny na protiofenzívu. : jednu v Pomoransku na útok na Tory a druhý v oblasti Viedne, Moraveka, Ostrana na ofenzívu v smere na Lodž.
Južné zoskupenie malo zároveň zahŕňať 6. tankovú armádu SS. Podobnú informáciu som dostal 12. februára od veliteľa armádnej sekcie Britskej vojenskej misie plukovníka Brinkmana.
Som nesmierne zaviazaný a vďačný generálovi Marshallovi za informácie určené na podporu našich spoločných cieľov, ktoré nám tak láskavo poskytol. Zároveň považujem za svoju povinnosť informovať generála Marshalla, že boje na východnom fronte v priebehu mesiaca marec nepotvrdili ním uvádzané informácie, pretože tieto boje ukázali, že hlavné zoskupenie nemeckých jednotiek, medzi ktoré patrilo napr. 6. tanková armáda SS sa sústredila nie v Pomoransku a nie v oblasti Moravskej Ostravy, ale v oblasti jazera Balaton, odkiaľ Nemci začali ofenzívu s cieľom dostať sa k Dunaju a tlačiť južne od Budapešti.
Táto skutočnosť ukazuje, že informácie použité generálom Marshallom nezodpovedali skutočnému priebehu udalostí na východnom fronte v marci. Je možné, že niektoré zdroje týchto informácií mali za cieľ dezorientovať anglo-americké aj sovietske velenie a odviesť pozornosť sovietskeho velenia od priestoru, kde Nemci pripravovali hlavnú útočnú operáciu na východnom fronte.
Bez ohľadu na vyššie uvedené žiadam generála Marshalla, ak je to možné, aby mi naďalej poskytoval dostupné informácie o nepriateľovi. Považoval som za svoju povinnosť upozorniť generála Marshalla na túto správu výlučne preto, aby mohol vyvodiť príslušné závery týkajúce sa zdroja tejto informácie.
Prosím, vyjadrite generálovi Marshallovi moju vďaku, s úctou
Armádny generál ANTONOV, náčelník Generálneho štábu Červenej armády. 30. marca 1945“.
Berúc do úvahy vyššie uvedené dokumenty, ilustrujúce „srdečnosť“ skutočných vzťahov oficiálnych nepriateľov – Anglosasov a Nemcov, nemožno sa čudovať ich žiarivým úsmevom na seba 12. mája v nemeckom sídle v Bolzane. Tam sa nestretli s nepriateľmi, ale s tajnými spojencami v boji proti spoločnému nepriateľovi na východe. V tomto spoločnom boji pokračujú dodnes.
Jurij Borisov
armadnymagazin.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…