V ostatných rokoch vznikla taká „originálna, milá, veselá“ tradícia, že po parlamentných alebo prezidentských voľbách v prípade, ak sa k moci v niektorej krajine dostane osoba alebo strana, ktorá nevyhovuje „kolektívnemu Západu,“ v danom štáte hneď vypuknú protesty, demonštrácie, snahy o násilné zrušenie výsledkov volieb, často aj o štátny prevrat, skrátka, konajú sa menšie alebo väčšie „majdany“.
Organizátor a „režisér“ je stále rovnaký – kolektívny a už viac storočí divoký Západ. V ostatných desaťročiach sa iniciatívy vo vyvolaní „majdanov“ chopili Anglosasi a najsilnejší „majdanový“ vietor fúka z Washingtonu. Najnovšie sa ho pokúsili „rozfúkať“ v Srbsku. Znova nevyhrali sily vyhovujúce Západu a podľa očakávania vypukli protestné demonštrácie a pokusy násilím vygumovať výsledky volieb.
Príčina? Predčasné voľby v Srbsku vyhrala opäť strana prezidenta Vučiča. Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiča sa pred dvoma týždňami stala jasným víťazom predčasných parlamentných volieb v Srbsku. Získala vyše 46 percent hlasov, o dva percentuálne body viac ako pred 17 mesiacmi. Liberálna opozícia, ktorá tentoraz kandidovala spoločne ako volebná aliancia Srbsko proti násiliu, získala 23 percent hlasov.
Na treťom mieste skončila Socialistická strana Srbska (SPS) ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča so siedmimi percentami hlasov, ktorá je od roku 2012 v koalícii so Srbskou pokrokovou stranou. Do parlamentu sa dostali aj dve menšie nacionalistické strany, ktoré získali 4,9 a 4,8 percenta hlasov. Účasť voličov dosiahla okolo 60 percent.
Najväčšie protesty v Srbsku sa začali večer 24. decembra. Opozícia sa pokúsila zaútočiť na budovu správy mesta. V reakcii na nový pokus polícia vystrelila slzný plyn. Počas nepokojov boli zranení dvaja policajti a celkovo bolo zadržaných asi 35 demonštrantov. Aj v dôsledku konania demonštrantov bola poškodená historická budova mestskej správy.
Protesty proti výsledkom volieb pokračujú takmer dva týždne. Ani blížiace sa oslavy príchodu Nového roka nič neovplyvnili. Desiatky srbských aktivistov vedených študentským hnutím Borba (Boj) začali v piatok 24-hodinovú blokádu dôležitej križovatky v Belehrade na protest proti údajným podvodom v nedávnych parlamentných a komunálnych voľbách. Demonštranti postavili v centre Belehradu stanový tábor a zablokovali križovatku neďaleko vládnych budov. Požadujú anulovanie výsledkov volieb zo 17. decembra a vypísanie nových volieb.
Blokáda sa začala v piatok o 12.00 h a skončila sa v tom istom čase v sobotu, aby sa mohol konať ďalší protest organizovaný skupinou intelektuálov, umelcov a známych osobností. Volebná komisia v reakcii na podozrenia z podvodov nariadila, aby sa 30. decembra zopakovalo hlasovanie v 30 volebných miestnostiach. Protesty napriek tomu pokračujú.
Vučič a jeho spojenci obviňujú Západ z rozdúchavania „majdanu“ v Srbsku. Rovnaký postoj zaujalo aj Rusko. „Západ nie je pripravený zmieriť sa s výsledkami volieb v Srbsku a podporou, ktorú obyvatelia krajiny poskytujú prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi, a preto sa pokúsil zinscenovať nezákonné zmocnenie sa moci.“ Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre agentúru RIA Novosti.
„To, čo sa stalo v Belehrade, je ďalším pokusom o nezákonné zmocnenie sa moci. Zdá sa, že nie všetci na Západe sú pripravení zmieriť sa s tým, že srbskí voliči vyjadrili podporu prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi a jeho politickému smerovaniu vo voľbách,“ uviedol Lavrov. Podčiarkol, že Srbsko si pamätá, ako sa štátny prevrat na Ukrajine skončil v roku 2014, a preto bol počet demonštrantov relatívne malý. Podľa Lavrova občania nedôverujú osobnostiam, ktoré sú proti násiliu, ale v skutočnosti sa správajú opačne.
Taký „jemný, tekutý a chabý majdan“ pokračuje aj na Slovensku, kde väčšina voličov tiež jasne dala najavo, že nechce vo vláde liberálov, slniečkarov a iných „genderných inžinierov“ a opozícia stále hundre na margo výsledkov volieb. Pomerne krehká koalícia sa snaží robiť prvé reálne kroky na zlepšenie situácie v krajine. Zatiaľ jej činnosť vyvoláva skôr viac otáznikov ako výkričníkov.
Voličom zostáva len dúfať, že stredoľavicová, čiastočne vlastenecká a do istej miery liberálna koalícia zobudí a začne konať razantnejšie a efektívnejšie v prospech svojej krajiny a jej obyvateľov – a určite nepripustí, aby sa na Slovensku uskutočnil ďalší protransatlantický, proliberálny a protislovenský „majdan“.
AUTOR: Eugen Paľcev
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…