Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie pred nebezpečenstvom priameho zapojenia sa do vojny v prípade, že by NATO umožnilo Ukrajine používať zbrane dlhého dosahu na ciele v Rusku.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a jej holandský rezortný partner Caspar Veldkamp privítali v pondelok rozhodnutie americkej vlády povoliť Ukrajine použiť rakety dodané USA na údery vo vnútrozemí Ruska.
Baerbocková pre rozhlasovú stanicu RBB Inforadio povedala, že pri sebaobrane Ukrajiny ide o to, aby „Ukrajinci nemuseli čakať, kým raketa preletí cez hranicu, ale aby mohli zničiť vojenskú základňu, odkiaľ raketu odpálili“. Niektoré významné ukrajinské miesta sú totiž tak blízko k hraniciam s Ruskom, že protivzdušná obrana nestihne zareagovať.
Toto je podľa nej súčasťou medzinárodného práva – práva na sebaobranu. Rovnako ako Zelení, ktorých členkou je Baerbocková, to vidia aj partneri Nemecka z východnej Európy, ako aj Briti, Francúzi a Američania.
Šéfka nemeckej diplomacie sa vyslovila za to, aby boli Ukrajine poskytnuté účinnejšie prostriedky na obranu. „Ak by na našu krajinu padali rakety, drony a bomby, ak by sa útočilo na detské nemocnice, ak by sa útočilo na dodávky elektriny, ak by sa útočilo na náš bežný život, potom by sme sa tiež bránili,“ dodala.
Sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz odmieta poskytnúť Ukrajine požadované riadené strely Taurus, no Zelení by s tým súhlasili. Kandidát Zelených na kancelára v predčasných voľbách Robert Habeck v nedeľu pre televíziu ARD povedal, že rozhodnutie kancelára Scholza neposkytnúť Kyjevu tieto zbrane bude revidované.
Holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp pred rokovaním ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli povedal, že súhlas s nasadením amerických rakiet proti cieľom na ruskom území vníma ako logickú reakciu na to, že do vojny voči Ukrajine sú teraz zapojení aj severokórejskí vojaci.
Americký prezident Joe Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané Spojenými štátmi na údery na ciele vo vnútrozemí Ruska.
Ruský prezident Vladimir Putin už v septembri varoval, že pokiaľ Západ umožní Ukrajine zasiahnuť ruské územie raketami dlhého doletu, zapojí sa tak priamo do vojny proti Rusku. Podľa ruského lídra by takýto krok totižto zmenil povahu a rozsah konfliktu.
Šéf Kremľa koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie pred nebezpečenstvom priameho zapojenia sa do vojny v prípade, že by NATO umožnilo Ukrajine používať zbrane dlhého dosahu na ciele v Rusku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj niekoľko mesiacov žiada svojich západných spojencov o povolenie používať zbrane dlhého dosahu na ciele hlboko v Rusku.
Zdroj: cas.sk / InfoVojna
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…
Účasť na decembrovej Európskej rade si bude premiér SR Robert Fico (Smer-SD) pamätať hlavne pre…
Ukrajinci zasiahli ruský závod raketami ATACMS a Storm Shadow. Ministerstvo obrany opísalo, ako odrazili útok.…
Premiér Maďarska, Viktor Orbán hodnotí vzrušujúce obdobie. Bol hosťom maďarského rádia Kossuth, kde sa vyjadril…
Domnienka, že "ktosi" v štyroch úvodzovkách na Slovensku permanentne od volieb testuje cesty a spôsoby…
Masívny presun vojenskej techniky NATO do Poľska svedčí o možných prípravách Západu na priamu vojnu…