Virtuálny summit EÚ-Čína, ktorý sa mal pôvodne zaoberať otázkami obchodu či klimatických zmien, zatienili obavy Západu z čínskej podpory ruskej invázie.
Najvyšší predstavitelia EÚ varovali na piatkovom virtuálnom summite Čínu, že ak by Rusku pomáhala vo vedení vojny na Ukrajine alebo napríklad obchádzaní sankcií Západu, mohli by tým utrpieť jej obchodné vzťahy s Úniou. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Informovala o tom agentúra AFP s pripomenutím, že EÚ aj USA sa takýchto krokov Pekingu obávajú, keďže čínske vedenie dosiaľ neodsúdilo ruskú inváziu na Ukrajine.
„Žiaden európsky občan by nerozumel akejkoľvek podpore Ruska v jeho schopnosti viesť vojnu. Navyše by to viedlo k obrovskému poškodeniu reputácie Číny tu v Európe,“ povedala von der Leyenová po virtuálnych rozhovoroch s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
„Podnikateľský sektor veľmi pozorne sleduje dianie (súvisiace s vojnou) a vyhodnocuje, ako sa k nemu (jednotlivé) krajiny stavajú. Je to otázka dôvery, spoľahlivosti a samozrejme rozhodnutí týkajúcich sa dlhodobých investícií,“ uviedla.
Predsedníčka EK ďalej zdôraznila, že „Čína má vplyv na Rusko“. EÚ preto podľa jej slov očakáva, že Čína „prevezme svoju zodpovednosť za ukončenie tejto vojny“ a že Rusko sa tak vráti k tomu, že situáciu bude riešiť prostredníctvom rokovaní.
Virtuálny summit EÚ-Čína, ktorý sa mal pôvodne zaoberať otázkami obchodu či klimatických zmien, zatienili obavy Západu z čínskej podpory ruskej invázie, približuje AFP.
Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite predstaviteľom EÚ povedal, že Peking aj Brusel by mali „zohrávať konštruktívnu úlohu v otázkach týkajúcich sa globálneho mieru a rozvoja“ a poskytovať určité nástroje na zaistenie stability vo svete.
„Dúfame, že EÚ si dokáže sformovať svoje vlastné vnímanie Číny, presadzovať voči Číne svoju vlastnú nezávislú politiku,“ odkázal lídrom EÚ Si Ťin-pching, ktorého citovali čínske médiá.
Predstaviteľ čínskeho rezortu diplomacie po prvom kole virtuálnych rozhovorov, v rámci ktorého vystúpil čínsky premiér Li Kche-čchiang, uviedol, že obe strany sa „dohodli na spolupráci pri udržiavaní mieru, stability a prosperity vo svete“.
Li Kche-čchiang na rokovaniach v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine povedal však aj to, že Peking je proti „rozdeľovaniu (sveta) na bloky“ a „vyberaniu si strán“.
Peking si v súvislosti s vojnou na Ukrajine odmieta vybrať stranu, na ktorú sa postaví. Je aj proti deleniu sveta „na bloky“. Predstaviteľom EÚ to v piatok (1. 4.) na virtuálnom samite EÚ-Čína povedal čínsky premiér Li Kche-čchiang, informuje agentúra DPA.
Čínsky premiér sa prostredníctvom videoprenosu prihovoril predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.
Podľa slov predstaviteľa čínskeho rezortu diplomacie premiér uviedol, že Čína je proti „rozdeľovaniu (sveta) na bloky“ a „vyberaniu si strán“.
Čínsky premiér takto reagoval na výzvu Európskej únie. Tá na samite EÚ-Čína apelovala na Peking, aby využil svoj vplyv a pomohol ukončiť vojnu na Ukrajine.
„Čína a EÚ sú spoločne zodpovedné za to, aby využili svoj spoločný vplyv a diplomaciu na ukončenie vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine,“ uviedol Michel v príspevku, ktorý zverejnil na sociálne sieti počas prestávky v rozhovoroch na zmienenom samite.
Čínsky prezident Si Ťin-pching neskôr podľa rovnakého predstaviteľa čínskeho rezortu diplomacie Leyenovej a Michelovi cez videoprenos zase povedal, že Čína a EÚ by mali spolupracovať pri zvládaní ukrajinskej krízy a zabrániť „jej rozširovaniu“.
Dodal, že vzťahy EÚ a Číny môžu v čase ruskej invázie na Ukrajine slúžiť na zabezpečenie globálnej stability, približuje DPA.
Ruský prezident Vladimir Putin sa krátko pred začiatkom útoku na Ukrajinu dohodol s čínskym lídrom na posilnení spolupráce.
Niektorí diplomati sa preto obávajú, že únijná snaha prinútiť Peking k zmene názoru môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu už aj tak napätých vzťahov Bruselu s Pekingom.
Vzťahy Ruska a Číny sú v súčasnosti najpevnejšie v histórii. V pondelok to povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Toto vyjadrenie šéfa ruskej diplomacie prišlo v čase, keď sa Západ snaží izolovať Rusko za jeho agresiu na Ukrajine, a to aj prostredníctvom tvrdých sankcií. Peking opakovane uviedol, že je proti zavedeniu sankcií voči Moskve a chce s ňou udržiavať bežnú ekonomickú a obchodnú výmenu. Čína tiež odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajine, uviedla agentúra Reuters.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I nedávno v telefonáte so svojím španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom uviedol, že Čína nie je súčasťou krízy na Ukrajine a už vôbec nechce byť ovplyvnená sankciami, pričom bola vždy proti ich zavádzaniu za účelom riešenia problémov.
Moskva a Peking vo februári deklarovali, že vzťahy ich krajín sú „bez limitov“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok uviedol, že verí, že Čína urobí všetko pre ukončenie konfliktu na Ukrajine a neurobí nič, čo by mohlo konflikt eskalovať.
Najvyšší predstaviteľ národnej bezpečnosti USA vyzval Indiu, aby obmedzila svoje ekonomické a vojenské vzťahy s Ruskom, a varoval pred „dôsledkami“ pre každú krajinu, ktorá pomôže Moskve vyhnúť sa nedávnej vlne západných sankcií.
Zástupca washingtonského poradcu pre národnú bezpečnosť pre medzinárodnú ekonomiku Daleep Singh v rozhovore s novinármi po štvrtkovom stretnutí s indickými predstaviteľmi vyzval Indiu, aby nezvyšovala dovoz ruskej energie a aby sa vyhla akýmkoľvek krokom, ktoré by mohli „podkopať“ americký dolár.
„Neradi by sme videli rýchle zrýchlenie indického dovozu z Ruska, pokiaľ ide o energie alebo akýkoľvek iný vývoz, ktorý USA v súčasnosti zakazujú,“ povedal a dodal, že Spojené štáty „veľmi chcú, aby všetky krajiny, najmä naši spojenci a partneri, nevytvárali mechanizmy, ktoré podporujú rubeľ a ktoré sa snažia podkopať finančný systém založený na dolári“.
Viac v článku TU.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok povedal, že Moskva a Naí Dillí nájdu cestu, ako obísť podľa jeho slov „nezákonné“ sankcie Západu a pokračovať v obchode.
Finančné sankcie Západu údajne Indii sťažujú platiť za dodávky z Ruska vrátane dovozu zbraní, ropy, neopracovaných diamantov a hnojív. Lavrov však podľa AFP vyjadril presvedčenie, že tieto dve krajiny nájdu riešenie.
India nepodporila viacero rezolúcií OSN, ktoré boli namierené proti Rusku, a požaduje len ukončenie násilia, píše AFP. Táto krajina takisto zvyšuje objem nákupu ropy z Ruska, ktoré je zároveň jej najväčším dodávateľom zbraní.
Západné krajiny by podľa Lavrova v týchto dňoch chceli akúkoľvek zmysluplnú medzinárodnú otázku zredukovať na krízu na Ukrajine. Rusko podľa Lavrova oceňuje, že India k situácii na Ukrajine pristupuje celostne, nie jednostranne.
„Priateľstvo je kľúčové slovo na opísanie histórie našich vzťahov a naše vzťahy boli veľmi udržateľné počas mnohých náročných období v minulosti,“ povedal Lavrov po anglicky počas návštevy Naí Dillí.
Indický minister zahraničných vecí Subrahmanjam Džajšankar v piatok upozornil na dôležitosť ukončenia prejavov násilia. Odsúdeniu ruskej invázie na Ukrajinu sa však vyhol, píše AP.
„Rozdiely a nezhody by mali byť vyriešené prostredníctvom dialógu a diplomacie a s rešpektovaním medzinárodného práva, Charty OSN, zvrchovanosti a územnej celistvosti krajín,“ povedal. Indické ministerstvo zahraničných vecí podľa AP uviedlo, že Lavrov sa stretol aj s indickým premiérom Naréndrom Módím, ktorého oboznámil so situáciou na Ukrajine vrátane mierových rokovaní.
Zdroj: info.sk / spravy.rtvs.sk / cas.sk / trend.sk / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…