Na exprezidenta USA Donalda Trumpa v sobotu počas predvolebného zhromaždenia v americkom štáte Pensylvánia niekoľkokrát vystrelil poloautomatickou puškou 20-ročný Thomas Matthew Crooks. Trumpovi prestrelil hornú časť pravého ucha, jedného účastníka podujatia zabil a ďalší dvaja utrpeli zranenia. Útočníka následne zastrelila tajná služba.
Riaditeľka americkej Tajnej služby (USSS) Kimberly Cheatleová vyhlásila, že jej agenti sa z bezpečnostných dôvodov nemohli rozmiestniť na streche budovy, z ktorej v sobotu (13. 7.) na predvolebnom mítingu v Pensylvánii na Donalda Trumpa vystrelil atentátnik Thomas Matthew Crooks.
Republikánsky prezidentský kandidát len o vlások unikol smrti, keď na neho strelec vystrelil niekoľkokrát. Príslušníci tajnej služby zareagovali až po tom, čo mu guľka zasiahla ucho. Jeden účastník zhromaždenia zahynul a dvaja ďalší boli vážne zranení.
„Konkrétne táto budova má v najvyššom bode šikmú strechu. Viete, je tam zohľadnený bezpečnostný faktor, že by sme nechceli niekoho postaviť na šikmú strechu,“ povedala Cheatleová v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu ABC News. „A tak, viete, bolo prijaté rozhodnutie zabezpečiť budovu zvnútra.“
Strelec, identifikovaný ako Thomas Matthew Crooks, dokázal vyliezť na vrchol továrenskej budovy a mal voľný výhľad na Trumpa vo vzdialenosti menej ako 120 metrov. Spomínaná strecha bola oveľa menej šikmá ako strecha za pódiom zhromaždenia, kde boli rozmiestnení protiodstrelovači tajnej služby.
Cheatleovej vysvetlenie pobúrilo odborníkov. Joe Kent, bývalý dôstojník špeciálnych jednotiek americkej armády, ktorý teraz kandiduje do Kongresu, vyjadril počudovanie nad tým, že tajná služba nezabezpečila prístupové body k budove.
„Riaditeľka tajnej služby povedala: ‚Nebojte sa, nikoho sme na strechu neposlali, pretože by to mohlo spôsobiť nebezpečnú situáciu.‘ Ako čo? Že by niekoho strelili do hlavy?“ povedal Dan Bongino, bývalý agent tajnej služby, ktorý v súčasnosti pôsobí ako moderátor konzervatívnej talk show.
Minister pre vnútornú bezpečnosť USA Alejandro Mayorkas povedal, že počas sobotňajšieho incidentu došlo k „zlyhaniu“ tajnej služby, ale že Cheatleovej „stopercentne dôveruje“.
Pokus o atentát bol „neprijateľný“ a „niečo, čo by sa už nemalo opakovať“, povedala riaditeľka tajnej služby pre ABC News, ale dodala, že nemá v úmysle odstúpiť.
Cheatleová sa tiež nevyjadrila ku kritike, že v Trumpovej ochranke boli tri ženy, ktoré boli oveľa menšieho vzrastu ako republikánsky prezidentský kandidát. Šéfka tajnej služby, ktorú vymenoval prezident Joe Biden, už skôr uviedla, že bude uprednostňovať postupy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inklúzie (DEI), ako napríklad prijímanie väčšieho počtu žien a príslušníkov menšín.
„DEI je jedna vec, kompetentnosť a efektívnosť druhá, a ja som tam videl DEI,“ reagoval bývalý zástupca riaditeľa FBI Chris Swecker pre New York Post.
Keď sa Trump v pondelok objavil na republikánskom národnom zhromaždení v Milwaukee, jeho ochranka bola zložená výlučne z mužov, ktorí mu boli výškou podobní.
Riaditeľka americkej Tajnej služby (USSS) Kimberly Cheatleová súhlasila, že bude vypovedať pred výborom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, keď bude preverovať okolnosti atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa. V noci na štvrtok o tom informovala agentúra Reuters.
Reuters pred tým priniesol správu, že poprední republikáni v Kongrese USA vyzvali v stredu Cheatleovú, aby v súvislosti s atentátom na Trumpa odstúpila.
Podľa Reuters to povedal predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson, ktorý dodal, že na pôde snemovne začala fungovať pracovná skupina zaoberajúca sa atentátom na Trumpa. Verejné vypočutie vedenia tajnej služby by sa malo konať na budúci týždeň. „Americký ľud musí dostať odpovede, ktoré si zaslúži,“ povedal Johnson pre Fox News.
Najvyššie postavený republikán v Senáte, Mitch McConnell, na sociálnej sieti napísal, že „nové vedenie v Tajnej službe by bolo dôležitý krok týmto smerom.“
Cheatleová aj v utorok v rozhovore pre ABC News zopakovala, že neodstúpi. Avizovala, že ňou vedený rezort, ktorý zodpovedá za ochranu amerických osobností, bude „plne“ spolupracovať pri nezávislom vyšetrovaní, aby sa zistilo, ako sa strelec mohol ocitnúť v takej blízkosti exprezidenta.
infovojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…