Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová poverila v piatok podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, aby viedol rokovania o budúcich spoločných nákupoch zemného plynu pre členské štáty EÚ, ktoré budú mať záujem o tento program nákupov. Informuje o tom spravodajca TASR.
Kabinet slovenského eurokomisára potvrdil, že podpredseda exekutívy EÚ pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad bude mať obohatenú pracovnú agendu aj o túto tému.
Hovorca eurokomisie tiež potvrdil túto správu so spresnením, že Šefčovič bol vo svojom predošlom mandáte zodpovedný za budovanie energetickej únie.
„Predsedníčka požiadala Šefčoviča, aby podporil prácu na spoločnom nákupe plynu vzhľadom na jeho minulé skúsenosti s rokovaniami o energetike,“ uvádza sa v správe hovorcu eurokomisie.
Hovorca dodal, že exekutíva EÚ má „tímový prístup“ k riešeniu súčasnej energetickej krízy. Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová sa zameriava na hlavnú činnosť, ktorou je napredovanie regulačnej agendy, eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová pracuje na dimenzii finančných trhov, podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová zaisťuje rámcovanie štátnej pomoci prostredníctvom dočasného krízového rámca a eurokomisár Thiery Breton je v kontakte s priemyslom v súvislosti s požadovaným zvyšovaním úspor energie a zároveň zachovaním výroby.
Tento tím teraz rozšíri Šefčovič, aby podporil prácu eurokomisie pri rokovaniach o spoločnom nákupe zemného plynu pre krajiny EÚ.
Hovorca EK zdôraznil, že v prípade potreby bude možné zapojiť aj ďalších komisárov, aby prispeli k tejto pracovnej agende vo svojom rezorte.
Na dobrovoľných spoločných nákupoch plynu, okrem povinného naplnenia plynových zásobníkov na 15 percent, sa pred týždňom (21. 10.) dohodli premiéri a prezidenti na summite EÚ v Bruseli. Technické detaily vypracuje eurokomisia v súčinnosti s ministrami pre energetiku členských krajín eurobloku.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…