O potrebe diverzifikácie energetických zdrojov, o povolebných výrokoch Donalda Trumpa, ale aj o situácii vo vládnej koalícii, nenávistnej politike slovenskej opozície, ktorá pokračuje aj po atentáte na premiéra a o zahraničných investíciách na Slovensku. Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SSD) v koncoročnom rozhovore pre reláciu Diskusiu na palete komentoval aktuálnu spoločensko-politickú situáciu.
Poslanec Smeru-SSD Marián Kéry sa po roku vrátil na hosťovskú stoličku a na úvod zhodnotil doterajšiu zahraničnú politiku SR za toto obdobie.
Je rád, že rezort zahraničných vecí pripadol Smeru-SSD a myslí si, že minister Juraj Blanár zvláda svoju pozíciu veľmi dobre. Konštatoval realizáciu sľubovanej zahraničnej politiky “na všetky svetové strany”. Kritiku tejto doktríny zo strany exherečky, expolitičky a exdiplomatky Magdy Vášáryovej ako “hlúposť” komentoval, že táto dáma výrokmi tohto typu strápňuje nielen seba, ale aj Slovensko – najčastejšie pred českými divákmi. V ďalšej časti rozhovoru reagoval na situáciu, ktorá vznikla po oznámení Ukrajiny, že v novom roku z politických dôvodov zastaví dodávky ruského zemného plynu na Slovensko cez svoje územie. Kéry na základe kuloárnych informácií predpokladá, že nejaká neruská spoločnosť plyn kúpi ešte pred slovensko-ukrajinskými hranicami a jeho tranzit bude pokračovať na naše územie. “Všetci dobre vieme, že to bude ruský plyn, ale budeme sa tváriť, že nie je…,” poukázal na absurdné riešenie, s ktorým “bude zrejme Ukrajina spokojná”.
Pripomenul, že v minulosti vláda Roberta Fica pomohla Ukrajine počas plynovej krízy, keď Kyjev naplatil Moskve za dodávky, reverzom plynu. “Zachránili sme Ukrajincov pred zamrznutím,” povedal. Aj neskôr, počas vojny na Ukrajine, sme sa ukázali ako dobrí susedia v podobe humanitárnej pomoci a prijatia utečencov. “Pevne verím, že aj ukrajinská vláda si uvedomuje zložitosť situácie, v ktorej sa SR nachádza,” dodal. Zároveň však zdôraznil potrebu diverzifikácie energetických zdrojov, ktorá je poistkou pre každý prípad. Pochválil tiež SIS, že včas odhalila diverziu v podobe plánovaných útokov na plynovod a ropovod na slovenskom území. Rozhovor pokračoval témou povolebných výrokov Donalda Trumpa smerom k štátom BRICS. Odkázal im, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov namierených proti postaveniu amerického dolára a v opačnom prípade pohrozil uvalením stopercentných ciel. Kéry poznamenal, že novozvolený prezident USA chce dôsledne objahovať americké ekonomické záujmy, na druhej strane sa obáva narušenia vzťahov najmä s Čínou. Takisto má obavy, ako EÚ zareaguje na zmenu na poste šéfa Bieleho domu a štýlu americkej politiky smerom k Európe.
Komentoval aj schválenie “zákona zákonov” v parlamente – štátneho rozpočtu, ktorý napriek koaličnej kríze podporili všetci 79 poslanci vládnej koalície. Podľa neho to “nemilo zaskočilo” politickú opozíciu, ktorá očakávala opak. Zďaleka však nie je vyhraté a treba sa vrátiť k rokovaciemu stolu, doplnil. Ako pokračoval, treba si vypočuť aj nároky poslancov Národnej koalície okolo Rudolfa Huliaka, hoci sa mu nepáči spôsob, akým sa snažia presadiť svoje názory.
Kritizoval aj prístup poslanca Samuela Migaľa z Hlasu-SD, ktorý blokoval hlasovanie o zákone, v ktorom sa mu nepodarilo presadiť svoje zmeny. Kéry verí, že napokon príde k dohode, aby sa ani jedna strana sporu necítila porazená. Súhlasí so slovami premiéra Fica, že dlhodobo sa so 76 hlasmi v NR SR vládnuť nedá. Bol by nerád, keby koaličné strany sklamali svojich voličov, pretože ďalšiu šancu by im už zrejme nedali.
Venoval sa aj téme stupňujúcej sa konfrontačnej politiky opozície, ktorá po atentáte nachvíľu zamrzla, ale dnes je už opät v starých koľajach. Neprekvapilo by ho, keby sa na scéne objavil ďalší atentátnik. Kedysi sa podľa jeho slov spoločnosť polarizovala tesne pred voľbami, ale potom sa situácia upokojila. Dnes je spoločnosť rozdelená permanentne a hlavnú rolu v tom zohrávajú médiá, konštatoval.
Hodnotil i vstup Ivana Korčoka do Progresívneho Slovenska. Celkovo ho vstup bývalého kariérneho diplomata do vysokej politiky prekvapil. Pripomenul, že Korčok nevedel prijať prehru v prezidentských voľbách, čím preukázal, že nemá veľké predpoklady byť úspešným politikom. Pre vstup do PS sa rozhodol zjavne preto, že hnutie je dnes na vrchole popularity a môže na seba ešte naviazať ďalších voličov menších opozičných strán.
Na záver sa poslanec zaoberal tematikou zahraničných investícií u nás. Spomenul, že médiá i opozícia ktitizovali mimoriadne dôležitú pracovnú cestu predsedu vlády do Číny a údajné nebezpečenstvo a škodlivosť čínskych investícií na Slovensku, hoci v minulom období vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík presadil na našom území veľkú čínsku investíciu – automobilku Volvo. Zároveň kritizoval, že Sulíkova garnitúra pre ňu vybrala nevhodné pozemky, čím sa investičné náklady štátu navýšia o 50 miliónov eur.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna
Ruská armáda pokračuje v pohybe po Sýrii napriek pádu Asadovho režimu. Zdroje militantov zverejňujú zábery,…
Nezávislý a protiválečný kandidát na prezidenta Calin Georgescu promluvil o pozadí okolností zrušení voleb rumunské…
V Brazílii podpísal slovenský minister obrany Robert Kaliňák aj memorandum o záujme kúpiť pre Ozbrojené…
Za mimoriadnu udalosť sa bude považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú…
Taganrog, ktorý je vzdialený 150 km od frontovej línie, bol v noci napadnutý raketami. Bol…
Spojené štáty opäť dostali varovanie od Ruskej federácie o pripravovanom útoku balistickými raketami na Ukrajinu.…