Opičie kiahne boli prvýkrát objavené v roku 1958 v skupinkách opíc, ktoré v rámci laboratórneho výskumu zaočkovali očkovacou látkou Polio. Laboratórium v čínskom meste Wu-chan vo februári 2022 uverejnilo vedeckú prácu, v ktorej je uvedené, že vytvorili genóm vírusu opičích kiahní, ktorý umožní úspešné PCR testovanie. A potenciálne ho urobia ešte nákazlivejším.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu oznámil, že zvolal mimoriadne stretnutie medzinárodných expertov v súvislosti s rastúcimi obavami z vírusovej infekcie opičích kiahní. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.
Tedros uviedol, že výbor WHO pre núdzové situácie sa stretne čo najskôr, aby mu poradil, či „vypuknutie nákazy predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu“. Choroba sa začala šíriť najmä v afrických krajinách. Najviac postihnutá je Konžská demokratická republika (KDR). Prípady nákazy zaznamenali aj v doteraz nepostihnutých krajinách, v Keni, Burundi, Rwande a Ugande.
Stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC) je najvyšším stupňom varovania, ktorý môže WHO vyhlásiť, píše AFP a dodáva, že Tedrosovi umožňuje spustiť núdzové reakcie podľa medzinárodných zdravotných predpisov.
Opičie kiahne sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom, ktorý na človeka prenášajú infikované zvieratá, ale preniesť sa môže aj z infikovaných osôb pri blízkom fyzickom kontakte.
Ochorenie, ktoré bolo prvýkrát diagnostikované v roku 1970 v KDR, sa prejavuje horúčkou, triaškou, vyrážkami a léziami na tvári a genitáliách. Väčšina ľudí sa uzdraví do niekoľkých týždňov bez potreby hospitalizácie.
V máji 2022 sa celosvetovo prudko rozšíril počet infekcií. WHO preto vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), ktorý trval do mája 2023.
Od septembra minulého roka sa v KDR šíri nový, smrteľnejší kmeň vírusu, ktorý sa prenáša výlučne z človeka na človeka.
V KDR od začiatku roka 2023 zaznamenali približne 27.000 prípadov nákazy. Ochorenie si vyžiadalo viac ako 1100 životov, informuje Reuters. Podľa AP takmer 70 percent prípadov v Kongu sa týka detí mladších ako 15 rokov, ktoré tiež predstavujú 85 percent úmrtí.
Od roku 2009 bol PHEIC vyhlásený len sedemkrát, a to v súvislosti s prasacou chrípkou, poliovírusom, ebolou, vírusom zika, opäť ebolou, Covidom-19 a opičími kiahňami, píše AFP.
Americká farmaceutická firma Moderna má od júla kontrakt na výrobu vakcíny, upozorňuje na to vo svojom príspevku na Telegrame advokát JUDr. Peter Weis. „Že ide o veľký biznis, je jasné. Že WHO v tom ide s nimi, je jasné (Covax, GAVI a centralizovaný výber poplatkov za práva duševného vlastníctva pod taktovkou Billa a Tedrosa). Ak v tom bude však aj iný zámer útočiaci úmyselne na telesnú integritu ľudí, bude problém. Veľký problém. Náš splnomocnenec sľúbil, že sa ukáže v septembri. Len aby nebolo neskoro,“ dodáva.
Opičie kiahne boli prvýkrát objavené v roku 1958 v skupinkách opíc laboratórneho výskumu, ktoré zaočkovali očkovacou látkou Polio.
Podľa amerického CDC (Centra pre kontrolu chorôb), je jediná vec, ktorá odlišuje opičie kiahne od pravých kiahní je Lymfadenopatia – zapálené lymfatické uzliny. Čo je tiež vedľajší účinok vakcín proti pravým kiahňam. A je známym príznakom pravých kiahní. Rovnako, ako ovčích kiahní.
infovojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…