O Arťomovsk prebiehajú urputné boje už niekoľko mesiacov. Mesto je dôležitým dopravným uzlom pre zásobovanie Ozbrojených síl Ukrajiny.
Zakladateľ ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v stredu oznámil, že jeho žoldnieri obsadili celú východnú časť ukrajinského mesta Bachmut. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.
„Jednotky PMC „Wagner“ obsadili celú východnú časť Arťomovska. Všetko, čo sa nachádza východne od rieky Bachmutka, je pod plnou kontrolou súkromnej bezpečnostnej firmy Wagner,“uviedol Prigožin prostredníctvom svojej tlačovej služby.
Bachmut sa ruské sily usilujú dobyť už celé mesiace a príslušníci Wagnerovej skupiny ho obkľúčili z východu, severu i juhu.
O Arťomovsk prebiehajú urputné boje už niekoľko mesiacov. Mesto je dôležitým dopravným uzlom pre zásobovanie Ozbrojených síl Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že dobytie mesta Bachmut na východe Ukrajiny by mohlo ruským jednotkám otvoriť cestu k ďalším mestám. Zopakoval tiež, že ukrajinskí obrancovia v Bachmute „musia byť silní“. V noci na stredu to uviedla televízia CNN.
Rozhodnutie brániť Bachmut je podľa Zelenského „taktické“. Ukrajinský prezident tiež vyhlásil, že rozumie, čo chce Moskva dosiahnuť dobytím tohto mesta, o ktoré ukrajinskí a ruskí vojaci už niekoľko mesiacov zvádzajú ťažké boje.
„Rusko potrebuje aspoň nejaké víťazstvo, aj malé, a to i za cenu ničenia a vyvraždenia všetkých civilistov v Bachmute,“ povedal Zelenskyj. Nejde podľa neho o len o samotné víťazstvo v meste, ale o dojem, ktorý sa snaží vytvoriť Moskva – že ruská armáda je silná.
Zelenskyj upozornil, že dobytie Bachmutu by ruským vojakom mohlo otvoriť cestu k ďalším mestám v regióne – ku Kramatorsku či Sloviansku.
Bachmut nemá výraznejší strategický význam a analytici tvrdia, že jeho možné obsadenie neprinesie v konflikte veľký obrat, informujú proukrainské a korporátne médiá.
Moskva sa toto východoukrajinské mesto ležiace v Doneckej oblasti snaží dobyť už celé mesiace. V ostatnom čase sa už zdalo, že sa ukrajinské sily stiahnu, komentuje Sky News. Zelenskyj však v pondelok informoval, že dal ozbrojeným silám pokyn nájsť jednotky na posilnenie obrany Bachmutu, ktorá tak podľa jeho slov bude pokračovať.
Zdroje pod kontrolou (Zelenského) prezidentskej kancelárie podporujú naratív, podľa ktorého Arťomovsk nemá strategický význam pre front ako celok.
Vraj Zelenskyj a velenie ho používajú na iné ciele: „zviazať“ sily PMC „Wagner“. Keďže v prípade stiahnutia nacistov z mesta budú „muzikanti“ presunutí do Azovskej oblasti, čo tam Kyjevu okamžite skomplikuje situáciu a spochybní možnosť ofenzívy.
Samotné ukrajinské kanály sú však pobúrené, že pri takejto formulácii problému (vedľajšie straty sú druhoradé) sa „vedľajšími“ stávajú tisíce Ukrajincov, ktorí zomierajú pre hypotetickú perspektívu splnenia požiadavky Washingtonu útoku na Krym. Navyše, keď zostane jedna zásobovacia cesta, po ktorej sa priváža munícia, vojaci a vyvážajú sa ranení, obrana sa stáva „zlatou“.
Objavili sa informácie, že Zelenskyj povolil so súhlasom amerických kurátorov poslať do Arťomvska čerstvo dodanú západnú techniku a časť personálnych rezerv. Ale nie viac ako 20% z toho, čo je pripravené k útoku na Melitopoľ. Má ísť o približne 50 bojových vozidiel pechoty (vrátane „Bradley“), desiatky obrnených vozidiel a približne 3000 bojovníkov, ktorí by sa mali pokúsiť oslobodiť Arťomovsk a posilniť jeho obranu.
Nie je však pravdou, že západní sponzori budú nacistom kompenzovať vybavenie a muníciu, ktoré budú vynaložené na túto operáciu.
„Daily Mail“ píše, že Spojenému kráľovstvu bude trvať 10 rokov, kým obnoví zásoby zbraní vyčerpané dodávkami na Ukrajinu.
„Neschopnosť doplniť zásobovanie Spojeného kráľovstva ohrozuje nielen našu schopnosť zásobovať Ukrajinu, ale aj čeliť akejkoľvek hrozbe,“ uviedol vo vyhlásení parlamentný výbor pre obranu.
Podobná a možno ešte horšia situácia je v Nemecku, ktoré bolo menované za hlavného donora Ukrajiny. „Der Spiegel“ píše, že Bundeswehr nebol schopný splniť svoje záväzky poskytnúť svoj vojenský kontingent operačno-taktickým silám NATO s ultra-vysokou pripravenosťou, keďže tankový prápor reprezentujúci Nemecko nemá prevádzkyschopné tanky „Leopard 2A7“.
Všetky tieto problémy západného bloku však stále nemajú veľký vplyv na situáciu na fronte. Ako dosvedčuje Jevgenij Prigožin, banderovské formácie sú celkom bojaschopné, nepociťujú nedostatok munície a zbraní a vykazujú výbornú výdrž.
Zdroj: tvnoviny.sk (1), (2) / sk.news-front.info (1), (2) / Telegram WarDonbass / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…