Popredná organizácia na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc (RSF) so sídlom v Paríži vyzvala ukrajinské úrady, aby údajné incidenty ukrajinské orgány vyšetrili.
Vysokopostaveného predstaviteľa ukrajinskej tajnej služby SBU Romana Semenčenka prepustili po odhaleniach, že boli odpočúvaní investigatívni novinári. Tlačovej agentúre AFP to v pondelok povedal zdroj z tejto tajnej služby.
Prepustenie nasledovalo po tom, čo v januári vyšlo najavo niekoľko prípadov zastrašovania ukrajinských investigatívnych novinárov a popredná organizácia na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc (RSF) so sídlom v Paríži vyzvala ukrajinské úrady, aby vyšetrili údajné incidenty.
RSF zaznamenali tri prípady, ktoré boli odhalené v priebehu týždňa.
V jednom prípade išlo o redakciu média Bihus.info, ktoré sa špecializuje na vyšetrovanie korupcie. Redakcia z videa, ktoré bolo zverejnené na sociálnych sieťach 16. januára, zistila, že bola dlhé mesiace terčom tajného filmovania a odpočúvania.
Druhý prípad sa týkal novinárky pôsobiacej v Odese Iryny Hrybovej, ktorá robila reportáže o vývoze obilia z tejto oblasti. V aute si našla zariadenie, ktoré sa dalo použiť na odpočúvanie jej telefonátov alebo rozhovorov s pasažiermi a na sledovanie jej pohybu.
Tretí prípad sa týkal Jurija Nikolova, investigatívneho reportéra z protikorupčného média Naši Hroši (Naše peniaze). Maskované osoby sa 14. januára pokúšali násilím dostať do jeho bytu v Kyjeve a zároveň sa mu vyhrážali, že ho donútia ísť do ukrajinskej armády a bojovať proti ruským inváznym silám.
Zdroj z ukrajinskej tajnej služby SBU v pondelok pre agentúru AFP povedal, že „šéf útvaru SBU na ochranu štátnosti Roman Semenčenko bol prepustený za sledovanie redakcie Bihus.info“.
Toto rozhodnutie urobil šéf SBU a schválil ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, uviedol predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity.
SBU predtým v pondelok v oznámení napísala, že „podnikla patričné personálne rozhodnutia“, ale sledovanie obhajovala, lebo „niektorí zamestnanci Bihus.info boli zákazníkmi obchodníkov s drogami“.
Médium Bihus.info označilo sledovanie za „hanebné“. Ešte v januári uviedlo, že niektorí jeho zamestnanci konzumovali „ilegálne drogy“ počas Nového roka, po tom, čo sa online objavili spomínané nahrávky.
Na Ukrajine pracuje množstvo investigatívnych médií, ktoré vytvárajú oveľa rozmanitejšiu a živšiu mediálnu scénu, než je tá v Rusku.
Zdroj: cas.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…