Popredná organizácia na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc (RSF) so sídlom v Paríži vyzvala ukrajinské úrady, aby údajné incidenty ukrajinské orgány vyšetrili.
Vysokopostaveného predstaviteľa ukrajinskej tajnej služby SBU Romana Semenčenka prepustili po odhaleniach, že boli odpočúvaní investigatívni novinári. Tlačovej agentúre AFP to v pondelok povedal zdroj z tejto tajnej služby.
Prepustenie nasledovalo po tom, čo v januári vyšlo najavo niekoľko prípadov zastrašovania ukrajinských investigatívnych novinárov a popredná organizácia na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc (RSF) so sídlom v Paríži vyzvala ukrajinské úrady, aby vyšetrili údajné incidenty.
RSF zaznamenali tri prípady, ktoré boli odhalené v priebehu týždňa.
V jednom prípade išlo o redakciu média Bihus.info, ktoré sa špecializuje na vyšetrovanie korupcie. Redakcia z videa, ktoré bolo zverejnené na sociálnych sieťach 16. januára, zistila, že bola dlhé mesiace terčom tajného filmovania a odpočúvania.
Druhý prípad sa týkal novinárky pôsobiacej v Odese Iryny Hrybovej, ktorá robila reportáže o vývoze obilia z tejto oblasti. V aute si našla zariadenie, ktoré sa dalo použiť na odpočúvanie jej telefonátov alebo rozhovorov s pasažiermi a na sledovanie jej pohybu.
Tretí prípad sa týkal Jurija Nikolova, investigatívneho reportéra z protikorupčného média Naši Hroši (Naše peniaze). Maskované osoby sa 14. januára pokúšali násilím dostať do jeho bytu v Kyjeve a zároveň sa mu vyhrážali, že ho donútia ísť do ukrajinskej armády a bojovať proti ruským inváznym silám.
Zdroj z ukrajinskej tajnej služby SBU v pondelok pre agentúru AFP povedal, že „šéf útvaru SBU na ochranu štátnosti Roman Semenčenko bol prepustený za sledovanie redakcie Bihus.info“.
Toto rozhodnutie urobil šéf SBU a schválil ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, uviedol predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity.
SBU predtým v pondelok v oznámení napísala, že „podnikla patričné personálne rozhodnutia“, ale sledovanie obhajovala, lebo „niektorí zamestnanci Bihus.info boli zákazníkmi obchodníkov s drogami“.
Médium Bihus.info označilo sledovanie za „hanebné“. Ešte v januári uviedlo, že niektorí jeho zamestnanci konzumovali „ilegálne drogy“ počas Nového roka, po tom, čo sa online objavili spomínané nahrávky.
Na Ukrajine pracuje množstvo investigatívnych médií, ktoré vytvárajú oveľa rozmanitejšiu a živšiu mediálnu scénu, než je tá v Rusku.
Zdroj: cas.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…