Maďarský minister zahraničia Szijjártó medzitým oznámil, že Slovensko, Maďarsko a ďalšie okolité štáty našli riešenie platieb za ruský plyn, ktoré USA novými sankciami predtým znemožnili. Ministri zahraničných vecí si zároveň neodpustili schválenie ďalšieho kola samovražedných protiruských sankcií.
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá predsedá zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci, v správe pre médiá uviedla, že nový balík sankcií je súčasťou reakcie EÚ na oslabenie ruskej vojnovej mašinérie a tých, ktorí túto vojnu umožňujú, vrátane čínskych spoločností.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár informoval v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli o schválení predĺženia výnimky na vývoz ropných produktov vyrobených z ruskej ropy do Českej republiky o šesť mesiacov.
Podľa jeho vyhlásenia toto rozhodnutie v pondelok definitívne podporili šéfovia diplomacií všetkých členských štátov EÚ v rámci 15. sankčného balíka voči Rusku, ktorý Únia prijíma v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Predtým sa touto otázkou zaoberali veľvyslanci členských krajín pri EÚ (COREPER).
„Ide o dôležitý úspech slovenskej diplomacie v prospech nášho hospodárstva, a tým aj občanov Slovenska. Vážime si dosiahnutý konsenzus a predovšetkým konštruktívny prístup členských štátov, ktoré počas rokovaní akceptovali naše argumenty v prospech riešenia energetickej bezpečnosti,“ vyhlásil Blanár.
Zdôraznil, že predĺženie výnimky je dôležité pre bratislavskú rafinériu Slovnaft v súvislosti s vývozom do Česka, ale aj s dostupnosťou nafty pre odber na Ukrajine.
„Nasledujúceho pol roka to umožní Slovnaftu realizovať technologické zmeny a finalizovať opatrenia potrebné na diverzifikáciu zdrojov. Sankčná výnimka rovnako pomôže udržať stabilitu cien na trhu s palivami tak doma, ako celkovo v strednej Európe a zaistí ich dostupnosť,“ vysvetlil.
Predĺženie výnimky na vývoz ropných produktov spracovaných z ruskej ropy do Česka bolo schválené vlani v decembri s platnosťou do 5. decembra 2024. Pondelňajším rozhodnutím ministri členských štátov EÚ odsúhlasili predĺženie tejto výnimky o šesť mesiacov.
Výnimka zo zákazu nákupu, dovozu a tranzitu ropy a určitých ropných produktov z Ruska do EÚ, teda do členských štátov, ktoré sú vzhľadom na svoju geografickú polohu špecificky závislé od ruských dodávok a nemajú realizovateľné alternatívne možnosti, ako je Slovensko, Česko a Maďarsko, je naďalej vnímaná ako časovo neobmedzená.
Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ v pondelok 16. decembra 2024 v Bruseli prijali v poradí už 15. balík ekonomických a individuálnych reštriktívnych opatrení s cieľom ďalej obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu proti Ukrajine. Nové opatrenia sú navrhnuté tak, aby riešili doterajšie obchádzanie sankcií EÚ prostredníctvom takzvanej ruskej „tieňovej flotily“ tankerov a tiež aby oslabili ruský vojenský a priemyselný komplex.
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá predsedá zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci, v správe pre médiá uviedla, že nový balík sankcií je súčasťou reakcie EÚ na oslabenie ruskej vojnovej mašinérie a tých, ktorí túto vojnu umožňujú, vrátane čínskych spoločností.
„Našou prioritou je postaviť Ukrajinu do čo najsilnejšej pozície. Budeme stáť pri Ukrajincoch na všetkých frontoch: humanitárnom, hospodárskom, politickom, diplomatickom i vojenskom. O tom, že Ukrajina zvíťazí, nemôže byť pochýb,“ vyhlásila Kallasová.
Diplomati sa dohodli na balíku 84 nových zápisov na sankčný zoznam. Ide o 54 fyzických a 30 právnických osôb zodpovedných za konanie, ktoré narúša alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.
Únia potrestala vojenskú jednotku zodpovednú za útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve, vysokých manažérov popredných ruských spoločností v energetickom sektore, jednotlivcov zodpovedných za deportáciu detí, propagandu a obchádzanie sankcií, ako aj dvoch vysokých predstaviteľov KĽDR.
Pokiaľ ide o podniky, EÚ sa zamerala na ruské zbrojovky a námorné spoločnosti zodpovedné za prepravu ropy a ropných produktov, ktoré ruskej vláde poskytujú dôležité príjmy. Na zozname sa ocitol aj chemický závod či civilná ruská letecká spoločnosť logisticky podporujúca ruskú armádu.
EÚ prvýkrát uvalila sankcie (zákaz cestovania, zmrazenie majetku, zákaz sprístupnenia ekonomických zdrojov) aj voči rôznym čínskym aktérom dodávajúcim Rusku súčiastky dronov a mikroelektronické súčiastky .
Na zoznam lodí, na ktoré sa vzťahuje zákaz vstupu do prístavov a zákaz poskytovania širokej škály služieb súvisiacich s námornou dopravou, pridala Rada ďalšie plavidlá. Toto opatrenie je zamerané na tankery z krajín mimo EÚ, ktoré sú súčasťou „tieňovej flotily“ obchádzajúcej mechanizmus cenových stropov na ropu a na lode, ktoré prepravujú vojenský materiál pre Rusko alebo sa podieľajú na preprave ukradnutého ukrajinských obilia.
Na sankčnom zozname sa ocitlo 52 nových plavidiel z tretích krajín, čím sa celkový počet trestaných lodí zvýšil na 79.
Diplomati pridali 32 nových firiem na zoznam subjektov, ktoré priamo podporujú ruský vojenský a priemyselný komplex. To znamená, že budú podliehať prísnejším vývozným obmedzeniam týkajúcim sa tovarov a technológií s dvojakým použitím, ako aj tovarov a technológií, ktoré by mohli prispieť k technologickému zlepšeniu ruského obranného a bezpečnostného sektora.
Niektoré z týchto subjektov pochádzajú z Číny, Indie, Iránu, Srbska či Spojených arabských emirátov a boli zapojené do obchádzania obchodných sankcií alebo sa podieľali na obstarávaní citlivých tovarov používaných na ruské vojenské operácie.
Maďarsko a jeho susedné krajiny našli riešenie otázky platenia za dodávky ruského plynu v čase sankcií USA voči banke Gazprombank, vyhlásil v nedeľu 15. decembra 2024 maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
Rozhodnutie administratívy prezidenta Joea Bidena uvaliť sankcie na ruskú štátnu banku označil za neprijateľný krok, ktorý spôsobil škody spojencom USA. Prostredníctvom Gazprombank sa realizovali platby za dodávky plynu z Ruska.
Maďarsko v uplynulých dňoch viedlo konzultácie s Ruskom, Bulharskom, Srbskom, Slovenskom a Tureckom, aby našlo právne riešenie, ktoré by zaručilo bezpečnosť dodávok energie bez porušenia sankcií USA, uviedol minister vo vysielaní rozhlasovej stanice Radio Kossuth. „Podarilo sa nám to,“ povedal Sijjártó.
USA koncom novembra uvalili sankcie na Gazprombank. Budapešť následne požiadala Washington, aby pri platbách za dodávky plynu urobil výnimku zo sankcií. Maďarská vláda zároveň začala konzultácie s Ruskom a ďalšími krajinami s cieľom nájsť východisko z tejto situácie.
Zdroj: pluska.sk / bleskovky.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna
Často sa mi stáva, že netrafím terč a to sa už venujem lukostreľbe dosť dlho... asi…
Hlupáci si dali na túto volebnú sezónu v Bruseli dlhotrvajúci zraz. Hlupáci poplatní záujmom USA…
Poslanci nemeckého Spolkového snemu v pondelok popoludní vyjadrili nedôveru kancelárovi Olafovi Scholzovi zo Sociálnodemokratickej strany…
Vždy som bol zástancom slušnosti v mediálnom prostredí. Prepáčte však, vážení čitatelia, o vagabundoch a…
Krajiny na rade ministerstva zahraničných vecí EÚ nepodporili maďarský návrh na vianočné prímerie na Ukrajine.…
Bojový potenciál ukrajinských ozbrojených síl bol narušený, straty nepriateľa počas celej špeciálnej vojenskej operácie predstavujú…